បទពិសោធន៍ នៃ​ការ​ចំណាយ​ពេល​ចុងសប្តាហ៍​ដ៏​មាន​ប្រសិទ្ធភាព​សម្រាប់យុវជន
ការ​រៀននៅ​ក្នុងថ្នាក់​រយៈពេល​៥ថ្ងៃជាប់គ្នានឹង​ធ្វើ​ឱ្យ​យើង​មាន​អារម្មណ៍​តានតឹង​ខ្លះៗ​ជាក់ជាមិន​ខាន ហើយ​ប្រាកដណាស់ ច្បាស់​ជាមាន​យុវជន​មិន​តិច​នោះ​ទេ​ទន្ទឹងរង់ចាំឱ្យ​ដល់ថ្ងៃចុងសប្តាហ៍ ដើម្បីបានសម្រាក និងលំហែផ្លូវកាយ ក៏ដូចជាផ្លូវចិត្ត។ ខាងក្រោមនេះ គឺ​ជា​ការ​ចែក​រំលែកបទពិសោធន៍ របស់​យុវជន​មួយ​ក្រុម​ដែល​មក​ពី​សាកលវិទ្យាល័យ​ផ្សេងៗ​គ្នា ក្នុង​ការ​​ចំណាយពេល​ចុងសប្តាហ៍​របស់របស់ពួកគេ​ប្រកប​ដោយ​ប្រសិទ្ធិភាព ។
កញ្ញា គង់ ស្រីរ័ត្ន បច្ចុប្បន្នជានិស្សិត និងបុគ្គលិកក្រុមហ៊ុនឯកជនមួយ​បាននិយាយថា រៀងរាល់ថ្ងៃសម្រាកពីការងារ និងការសិក្សា នាងបានផ្តល់ពេលវេលាទៅលើរឿង២ចំណុច ទី១គឺជួបជុំគ្រួសារ ឬទៅហាងកាហ្វេជជែកជាមួយមិត្តជិតស្និត ហើយទី២ គឺទៅ​ចូលរួមកម្មវិធីដែលពង្រឹងសមត្ថភាពបន្ថែម។ ស្រីរ័ត្ន បញ្ជាក់ថា ការដែលនាងជ្រើសយកចំណុចទាំងពីរខាងលើជាអទិភាព គឺដោយហេតុថា ការជួបជុំគ្រួសារបានបង្កើតនូវភាពស្និតស្នាល និងការយល់ចិត្តនៃសមាជិកនីមួយៗកាន់តែច្បាស់ជាងមុនតាមរយៈការសាកសួរពីបញ្ហា តម្រូវការ និងការបង្កើតសកម្មភាពកម្សាន្តនានាៗនៅក្នុងផ្ទះ។
សម្រាប់យុវជន អោក សុភី ជានិស្សិត​ឆ្នាំទី២ នៃសកលវិទ្យាល័យបញ្ញាសាស្រ្តកម្ពុជា បានឱ្យដឹងថា ខ្លួន​បានប្រើប្រាស់ថ្ងៃសម្រាកដោយបបួលមិត្តរួមថ្នាក់ ឬមិត្តដែលស្គាល់ដើម្បីដើរហាត់ប្រាណនៅសួនសាធារណៈ ហើយជជែកគ្នា និងឆ្លុះបញ្ចាំងអំពីបញ្ហានានា ដែលកំពុងកើតមាននៅក្នុងសង្គមបច្ចុប្បន្ន។ សុភី យល់ថា ការ​ធ្វើ​របៀបនេះ វាបានធ្វើឱ្យរាងកាយស្វាហាប់ និងឆ្លុះបញ្ចាំងអំពីរឿងរ៉ាវនានា អំពីសង្គម និងខ្លួនឯងផង។ ហើយ​មួយ​វិញ​ទៀត វាក៏​បណ្តុះទម្លាប់ខ្លួនឯងឱ្យចេះចំណាយពេលមានប្រសិទ្ធភាពផង និងភាពរីករាយផង។
ដោយ​ឡែក​យុវជន កេង រិទ្ធី ដែលជា​និស្សិត​ឆ្នាំទី២ ផ្នែកទំនាក់ទំនង​អន្តរជាតិ លើក​ឡើងថា សម្រាប់​ខ្លួន តែង​ប្រើពេលចុងសប្តាហ៍ទៅស្គាល់ទីតាំងថ្មីៗ ព្រោះវាស្របនឹងចំណូលចិត្តរបស់ខ្លួនផង ហើយថែមទាំងធ្វើឱ្យខ្លួន​អាចគិតបានទូលាយជាងមុនតាមរយៈការឃើញសកម្មភាព ឬរូបភាពថ្មីៗ ។ បន្ថែមពីនោះ វាបានបណ្តុះនូវ​គំនិតច្នៃប្រតិដ្ឋបន្ថែមបានមួយកម្រិតទៀត តួយ៉ាងដូចជា ការចាប់ផ្តើមចេះចាប់អារម្មណ៍អំពីការថតរូបឱ្យត្រូវប្លង់ ខណៈកាលពីដើមឡើយខ្លួន​មិនបានគិតថា ចំណុចនេះវាមានសារៈប្រយោជន៍នោះឡើយ។
ចំណែក យុវជន ង៉េ សុកូយ វិញ បានជ្រើសយកការអាន ធ្វើជាការកម្សាន្តនៅចុងសប្តាហ៍ ដោយ​យល់ឃើញថា ការអានសៀវភៅ គឺជាការចំណាយពេលដ៏ត្រឹមត្រូវបំផុតដើម្បីបង្កើន និងបំពេញនៅសម្បទាឱ្យបានបរិបូណ៌។ ការសិក្សានៅក្នុងថ្នាក់ ស្ដាប់គ្រូ និងកត់មេរៀន មិនទាន់គ្រប់គ្រាន់ទេ គឺត្រូវបង្កើតទម្លាប់មួយទៀត គឺការអានសៀវភៅ ការអានបន្ថែមនៅចុងសប្តាហ៍នេះហើយជាពេលដ៏ប្រពៃ ព្រោះការអានសៀវភៅ មួយម៉ោង ឬ២ម៉ោង ដោយយកចិត្តទុកដាក់ គឺស្មើនឹងការទៅសិក្សានៅក្នុងថ្នាក់រៀនរយៈពេលមួយថ្ងៃពេញ នេះបើផ្អែកលើបទពិសោធន៍របស់លោក ង៉េ សុកូយ។ ត្បិតថា សុកូយ មិនសូវមានចំណូលចិត្តទៅខាងក្រៅ ប៉ុន្តែ សុកូយ នៅតែអាចស្វែងរកភាពរីករាយ និងការចំណាយពេលឱ្យមានប្រសិទ្ធភាព៕