ភ្នំពេញ – ជំងឺខ្លាចសង្គម ឬហៅថាជំងឺចាញ់ច្រាបគេ ដែលភាសាអង់គ្លេសហៅថា Social Anxiety Disorder ឬ Social phobia ជាប្រភេទជំងឺថប់អារម្មណ៏ម្យ៉ាងបណ្តាលឱ្យអ្នកជំងឺខ្លាចបរិយាកាសសង្គម ខ្លាចមនុស្សគ្រប់គ្នាសម្លឹងមើលមកខ្លួន ឬរិះគន់ចំពោះសកម្មភាពអ្វីមួយ ។ ផលអាក្រក់នៃជំងឺនេះ ធ្វើឱ្យមនុស្សបាត់បង់ឱកាសបញ្ចេញសមត្ថភាព ឬទេពកោសល្យផ្ទាល់ខ្លួន និងមិនអាចចូលចំណោមជាមួយអ្នកដទៃដោយចុះសម្រុង ។
លោកវេជ្ជបណ្ឌិត ឈឹម សុធារ៉ា ឯកទេសសុខភាព នៃអង្គការ TPO កម្ពុជា មានប្រសាសន៍ថា ជំងឺចាញ់ច្រាបគេនេះ អ្នកជំងឺមានអាការៈភ័យខ្លាចយ៉ាងខ្លាំងមិនសមហេតុផល នៅពេលដែលអ្នកជំងឺចូលក្នុងចំណោមមនុស្សច្រើន ។ អ្នកជំងឺប្រភេទនេះ មានអារម្មណ៍មិនស្រណុកស្រួលនៅពេលចូលក្នុងចំណោមមនុស្ស និងមិនអាចនិយាយ ឬទំនាក់ទំនងជាមួយអ្នកដទៃបានឡើយ ។
លោកវេជ្ជបណ្ឌិត ឈឹម សុធារ៉ា បានបន្តថា អ្នកជំងឺឆាប់មានអារម្មណ៍អៀនខ្មាស់គេ ភ័យខ្លាចខ្លួនឯងធ្វើអំពើអ្វីមួយដែលនាំឱ្យអាម៉ាស់ មានអារម្មណ៍ភ័យខ្លាចអ្នកដទៃវាយតំលៃខ្លួនមិនល្អ តែងតែគេចចេញពីក្នុងចំណោមមនុស្ស មិនសូវមានមិត្តភក្តិ ឬថែរក្សាមិត្តភាពឱ្យបានជាប់លាប់ ។
“អ្នកជំងឺតែងតែបែកញើស មុខក្រហមនៅពេលដែលមានមនុស្សដទៃនៅជុំវិញខ្លួនច្រើន មិនហ៊ានមើលមុខគេចំក្នុងពេលសន្ទនា ។ លើសពីនេះ អ្នកជំងឺតែងតែមានអាការៈចង្អោរចង់ក្អួត ឬចង់ទៅបន្ទប់ទឹកជាញឹកញាប់នៅពេលដែលគាត់ចូលក្នុងចំណោមមនុស្សច្រើន”
វេជ្ជបណ្ឌិត ឈឹម សុធារ៉ា
លោកវេជ្ជបណ្ឌិត បានបញ្ជាក់បន្ថែមថា ប្រសិនបើអាការៈនេះនៅតែបន្តក្នុងរយៈពេលយូរ អ្នកជំងឺមិនចេញទៅក្រៅ សំងំនៅតែក្នុងផ្ទះ ឬក្នុងបន្ទប់ខ្លួនឯង និងមានការប៉ះពាល់ដល់ការបំពេញមុខងារប្រចាំថ្ងៃរបស់គាត់ ។ អ្នកជំងឺអាចមានអារម្មណ៍ឯកកោកាន់តែខ្លាំងរហូតដល់មានជំងឺធ្លាក់ទឹកចិត្តមកលាយឡំ ដែលឈានទៅរកការសម្លាប់ខ្លួន ។
សម្រាប់ដំបូន្មានរបស់លោកវេជ្ជបណ្ឌិត អ្នកមានអាការៈជំងឺខ្លាចសង្គម ឬហៅថាជំងឺចាញ់ច្រាបគេ (Social phobia) ការពិគ្រោះយោបល់ជាមួយវេជ្ជបណ្ឌិតជំនាញសុខភាពផ្លូវចិត្តជាមធ្យោបាយល្អបំផុត ។ ការព្យាបាលតាមបែបចិត្តសាស្ត្រអាចជួយឱ្យអ្នកជំងឺបន្ថយ ឬគ្រប់គ្រងអារម្មណ៍ភ័យខ្លាចរបស់ខ្លួនបានយ៉ាងមានប្រសិទ្ធភាព ចំណែកការព្យាបាលដោយឱសថវិញ គួរតែជាជម្រើសបន្ទាប់នៅពេលដែលអ្នកជំងឺមានអាការៈធ្លាក់ទឹកចិត្ត ។
រហូតមកទល់ពេលនេះ នៅប្រទេសកម្ពុជា ជំងឺខ្លាចសង្គម ឬជំងឺចាញ់ច្រាបគេ មិនទាន់មានការស្រាវជ្រាវបញ្ជាក់ពីទិន្នន័យច្បាស់លាស់ ក៏ប៉ុន្តែវាអាចកើតមានលើប្រជាជនច្រើន ពិសេសអ្នកដែលឆ្លងកាត់សង្គ្រាមដែលអាចមានឥទ្ធិពលបន្តដល់យុវជន ។ នៅសហរដ្ឋអាមេរិក ប្រជាជនប្រមាណជិត ១៥លាននាក់ ឬប្រាំពីរភាគរយនៃមនុស្សពេញវ័យ មានជំងឺថប់បារម្ភសង្គម ។ រោគសញ្ញាដំបូងនៃជំងឺនេះអាចសម្គាល់ចាប់ពីកុមារភាព និងវ័យជំទង់ ។ នេះបើតាមការសិក្សារបស់ The Anxiety and Depression Association of America (ADAA) ៕