ភ្នំពេញ – លោកជំទាវ ស្រូយ សុជាតិ អគ្គនាយក នៃអគ្គនាយកដ្ឋានយុវជន ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានធ្វើការអំពាវនាវដល់ប្អូនៗជាយុវជនទាំងអស់ សូមយកពេលវេលាមកគិតទៅលើអ្វីដែលជាផលប្រយោជន៍ និងចំណេះដឹងសម្រាប់ខ្លួនឯង ជាជាងយកពេលវេលាទាំងអស់នោះ ទៅគិតពីរឿងឥតប្រយោជន៍ផ្សេងៗ។
ការអំពាវនាវរបស់អគ្គនាយកនាយកដ្ឋានយុវជននេះ ធ្វើឡើងក្រោយពីគេមើលឃើញថា ប៉ុន្មានថ្ងៃមកនេះ តាមរយៈបណ្តាញសង្គមមានយុវជនភាគច្រើន កំពុងតែផុសផុលបង្ហាញពីការគាំទ្ររបស់ពួកគេចំពោះក្រុមសិល្បៈក រហូតដល់មានជម្លោះថែមទៀត។
លោកជំទាវ ស្រូយ សុជាតិ បានមានប្រសាសន៍ថា យុវជនយើងដែលកើតនៅក្នុងសម័យនេះ គឺជាសំណាងដែលមានទូរស័ព្ទដៃឆ្លាតវៃ (Smart Phone) ប្រើប្រាស់ ហើយអាចទាក់ទងទៅកាន់ពិភពលោកបានតែមួយប៉ព្រិចភ្នែក ព្រោះតែនៅប្រទេសកម្ពុជាបច្ចុប្បន្ននៅទីណាក៏មានអ៊ីនធឺណេតប្រើប្រាស់ដែរ ដែលវាក៏ជាគោលនយោបាយរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល ដើម្បីឱ្យពលរដ្ឋកម្ពុជាអាចមើលឃើញពិភពលោកកាន់តែទូលំទូលាយ ប៉ុន្តែមិនមែនយកពេលវេលារបស់ខ្លួនមកគិតតែរឿងឥតប្រយោជន៍នោះទេ។
លោកជំទាវអគ្គនាយកយុវជនបញ្ជាក់ថា នៅលើបណ្តាញសង្គម យើងមានព័ត៌មានជាច្រើនដែលល្អៗ ដូចជា កម្មវិធីរបស់ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា, កម្មវិធីរបស់ក្រសួងវប្បធម៌, កម្មវិធីរបស់ក្រសួងកិច្ចការនារី ក៏ដូចជាកម្មវិធីរបស់ក្រសួងបរិស្ថានជាដើម ដែលតែងតែលើកយកពីការងារដែលពាក់ព័ន្ធជាមួយយុវជនល្អៗ ។
“ដូច្នេះ យុវជនយើងគួរយកពេលវេលាដែលគិតពីរឿង fan គិតពីរឿងប្រកួតប្រជែង… ប្អូនៗគួរតែយកពេលវេលាទាំងហ្នឹងមកវិភាគទៅលើអ្វីដែលជាផលប្រយោជន៍ និងចំណេះដឹងរបស់ប្អូនៗ ល្អប្រសើរជាង”
បើតាមប្រសាសន៍របស់លោកជំទាវ ស្រូយ សុជាតិ មុននឹងធ្វើសកម្មភាពអ្វីមួយ យុវជនកម្ពុជាគួរតែពិចារណា និងវែកញែកឱ្យបានល្អជាទីបំផុតសម្រាប់ការសន្និដ្ឋាន ឬក៏ផ្តល់មតិទៅលើអ្វីមួយ។ លោកជំទាវបញ្ជាក់ថា ជួនកាលរឿងមួយដែលយើងឃើញ វាមិនប្រាកដថា ជាក់ស្តែងដូចភ្នែកដែលយើងឃើញនោះទេ ដូច្នេះយុវជនត្រូវតែវិភាគឱ្យបានគ្រប់ជ្រុងជ្រោយសិន៕