ភ្នំពេញ – ក្រុមបេក្ខជនមកពីសាកលវិទ្យាល័យកម្ពុជា ម្ចាស់គម្រោង “សត្វ២១” ត្រូវបានគណៈកម្មការប្រកាសជាជ័យលាភីលេខ១ នៅក្នុងវគ្គផ្ដាច់ព្រ័ត្រនៃកម្មវិធី «យុវជន២១» ដែលធ្វើឡើងក្រោមប្រធានបទ “សហគ្រិនឌីជីថល៖ គំនិតផ្ដួចផ្ដើមអាជីវកម្មក្នុងគន្លងថ្មី” ។ លោក ស៊ីន សុខសិនិទ្ធ ជានិស្សិត ផ្នែកវិទ្យាសាស្រ្តកុំព្យូទ័រ នៃសាកលវិទ្យាល័យកម្ពុជា និងជាប្រធានក្រុម គម្រោងអាជីវកម្ម “សត្វ២១” បានប្រាប់មក AMS ថា ការខិតខំប្រឹងប្រែងមិនបោះបង់ ជាកត្តាជំរុញឱ្យក្រុមរបស់ខ្លួនទទួលបានជោគជ័យពិតប្រាកដ។
លោក ស៊ីន សុខសិនិទ្ធ បាននិយាយថា គម្រោងអាជីវកម្ម “សត្វ២១” ផ្ដោតសំខាន់ទៅលើសត្វចិញ្ចឹមនៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា មានន័យថា នៅពេលសត្វមានជំងឺ ឬជួបបញ្ហាអ្វីមួយ ម្ចាស់សត្វអាចទទួលសេវាកម្មដែលគួរឱ្យទុកចិត្តបាន ដូចជា ការស្វែងរកគ្រូពេទ្យសត្វ ចំណីសត្វ ឬកន្លែងថែទាំសត្វជាដើម។ លោក ស៊ីន សុខសិនិទ្ធ បន្តថា នៅក្នុងគម្រោងអាជីវកម្ម “សត្វ២១” ក្រុមរបស់គាត់បានបំពាក់ច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល តាមរយៈ App នៅក្នុងទូរស័ព្ទដៃ ដើម្បីងាយស្រួលជួបជាមួយគ្រូពេទ្យបានដោយគ្រាន់តែបង្ហាញ App “សត្វ២១” នេះ។
ម៉្យាងវិញទៀត អ្នកប្រើប្រាស់ក៏អាចបញ្ជារទិញរបស់របរប្រើប្រាស់របស់សត្វចិញ្ចឹម ដោយគ្រាន់តែចុចកុម៉្មង់ និងមានអ្នកដឹកជញ្ជូនទៅដល់ទីកន្លែងអ្នកទិញ។ ជាពិសេស អាជីវកម្ម “សត្វ២១” ក៏មានជារបៀបសន្សំពិន្ទុដើម្បីប្ដូរយករង្វាន់ ឬការប្រម៉ូសិន ហើយរាល់ព័ត៌មានដែលអតិថិជនប្រើប្រាស់នឹងត្រូវបានរក្សាទុកដោយសុវត្ថិភាព។
យុវជនវ័យ២២ឆ្នាំរូបនេះ បញ្ជាក់ថា តាមរយៈកម្មវិធីប្រកួតយុវជន២១នេះ លោកបានរៀនច្រើនពីរបៀបស្វែងរកក្រុម គឺតាំងពីមិនបានស្គាល់គ្នាទាល់តែសោះ រហូតដល់ក្លាយជាមិត្តសិទ្ធស្នាលជាមួយគ្នា ហើយចាប់ផ្ដើមសរសេរផែនការអាជីវកម្មជាមួយគ្នា រៀនពីការបង្កើតអាជីវកម្មជាមួយគ្នា ។ លើសពីនេះ ក៏បានបង្កើនសមត្ថភាពកាន់តែប្រសើរជាងមុន និងបានសម្រេចក្ដីស្រមៃដែលធ្លាប់តែចង់បង្កើតអាជីវកម្មដែលមិនទាន់បានធ្វើ ប៉ុន្តែឥឡូវនេះក្រុមរបស់លោកអាចធ្វើបាន។
ជាមួយគ្នានេះ កញ្ញា វ៉ុន ពិដោរ ជានិស្សិតសាកលវិទ្យាល័យកម្ពុជា ផ្នែកទីផ្សារ បាននិយាយថា រូបនាងពិតជាសប្បាយរីករាយនៅពេលបានទទួលបានជោគជ័យ ដោយសារមុននឹងទទួលបានជោគជ័យ ក្រុមខ្លួនបានឆ្លងកាត់ឧបស័គ្គជាច្រើន មានពេលខ្លះត្រូវគេងរហូតដល់ម៉ោង២ ឬម៉ោង៣ភ្លឺក៏មាន ព្រោះត្រូវធ្វើអាជីវកម្មមួយនេះឱ្យដំណើរការល្អ។ កញ្ញា បន្តថា ទម្រាំមកដល់ដំណាក់កាលនេះ ក្រុមខិតខំប្រឹងប្រែងដោយមិនបោះបង់ ចាប់តាំងពី២០សាកលវិទ្យាល័យ រហូតឈានមកដល់វគ្គផ្ដាច់ព្រ័ត្រ។
កញ្ញា វ៉ុន ពិដោរ ក៏បានលើកទឹកចិត្តដល់យុវជនទាំងអស់ថា រូបកញ្ញាផ្ទាល់ក៏ផ្ដើមចេញពីមនុស្សម្នាក់ខ្វះភាពជឿជាក់ និងមានការភ័យខ្លាចច្រើន ប៉ុន្តែនៅពេលនេះ រូបកញ្ញាអាចធ្វើបាន ដូច្នេះ យុវជនផ្សេងទៀតក៏អាចធ្វើបានដូចគ្នា ឱ្យតែមានភាពអត់ធ្មត់តស៊ូជាមួយនឹងការខិតខំប្រឹងប្រែងដោយមិនបោះបង់ប្រាកដជាទទួលបានជោគជ័យ៕