ក្រសួងប្រៃសណីយ៍រៀបចំកម្មវិធីប្រកួតប្រជែងផលិតមាតិកាវីដេអូអប់រំឌីជីថល
ភ្នំពេញ – ដើម្បីលើកកម្ពស់ការយល់ដឹងឌីជីថល និងការពារសុវត្ថិភាពតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ ក្រសួងប្រៃសណីយ៍និងទូរគមនាគមន៍ ប្រកាសរៀបចំនូវកម្មវិធីប្រកួតប្រជែងផលិតមាតិកាវីដេអូ ដែលជាគំនិតផ្តួចផ្តើមនៅក្រោមគម្រោងកម្ពុជាឆ្ពោះទៅឌីជីថល (Go Digital Cambodia)។ កម្មវិធីនេះរៀបចំឡើង ដើម្បីគាំទ្រដល់ការដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់កម្មវិធី “កម្ពុជាឆ្ពោះទៅឌីជីថល” និងជំរុញឱ្យមានការផលិតមាតិកាវីដេអូកាន់តែមានប្រយោជន៍ដល់អ្នកទស្សនា ជាពិសេសលើកស្ទួយដល់អ្នកផលិតមាតិកាវីដេអូប្រកបដោយគំនិតច្នៃប្រឌិត។
កម្មវិធីប្រកួតប្រជែងផលិតមាតិកាវីដេអូអប់រំលើប្រធានបទចំនួនពីរ គឺទី១. មួយថ្ងៃក្នុងពិភពឌីជីថល និងទី២. វិធីរក្សាគណនីហ្វេសប៊ុកឱ្យមានសុវត្ថិភាព។ សម្រាប់ប្រធានបទទី១ បេក្ខជនតម្រូវឱ្យរៀបចំមាតិកាវីដេអូចែករំលែកបទពិសោធពីការប្រើប្រាស់ឧបករណ៍/កម្មវិធីឌីជីថលនានា (Digital Tools) ដែលមានប្រយោជន៍បម្រើឱ្យការសិក្សាឬការងារប្រចាំថ្ងៃរបស់ខ្លួន។ ដោយឡែក ប្រធានបទទី២ បេក្ខជនតម្រូវឱ្យរៀបចំជាមាតិកា វីដេអូស្តីពីវិធីសាស្រ្តនានាក្នុងការរក្សាសុវត្ថិភាពគណនីហ្វេសប៊ុករបស់ខ្លួន។
មាតិកាវីដេអូចំនួនបីដែលទទួលបានពិន្ទុខ្ពស់ជាងគេសម្រាប់ប្រធានបទនីមួយៗនឹងទទួលបានរង្វាន់ពីកម្មវិធី ក្នុងនោះ ជ័យលាភីលេខ ១ ទទួលបាន​ប្រាក់រង្វាន់ចំនួន  ៤ លានរៀល និងវិញ្ញាបនបត្រ, ជ័យលាភីលេខ២  ប្រាក់រង្វាន់ចំនួន  ២លានរៀល និងវិញ្ញាបនបត្រ និងជ័យលាភីលេខ៣  ប្រាក់រង្វាន់ចំនួន  ១លានរៀល និងវិញ្ញាបនបត្រ។ ក្នុងនោះ ម្ចាស់ជ័យលាភីក៏នឹងមានឱកាសក្លាយជាអ្នកផលិតមាតិកាសម្រាប់ក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍ និងអញ្ជើញចូលរួមកម្មវិធីជជែកសំណេះសំណាលជាមួយតំណាងក្រុមហ៊ុនហ្វេសប៊ុកនៅកម្ពុជាផងដែរ។
លក្ខខណ្ឌក្នុងការចូលរួម អាចចូលរួមជាបុគ្គល ឬជាក្រុម, វីដេអូជាភាសាខ្មែរ និងមានរយៈពេលមិនលើសពីរនាទី ជាវីដេអូបែបការអប់រំ ជំរុញទឹកចិត្ត និងមានបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល។ លើសពីនេះ គោរពគោលការណ៍កម្មសិទ្ធិបញ្ញា (ជាមាតិកាដើម មិនចម្លងពីអ្នកដទៃ) មិទធ្លាប់ត្រូវបានជាប់ជាវីដៃអូក្នុងកម្មវិធីប្រកួតប្រជែងណាមួយពីមុនមកទាំងក្នុង និងក្រៅប្រទេស។ ជាពិសេស មិទត្រូវប្រើប្រាស់ពាក្យសម្តី រូបភាព កាយវិការមិនសមរម្យ។
បេក្ខជនដែលចាប់អារម្មណ៍អាចដាក់ពាក្យចូលរួមប្រកួតបាន ដោយចាប់ផ្តើមទទួលពាក្យថ្ងៃទី២៥ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២២ និងផុតកំណត់នៅថ្ងៃទី៣០ ខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២២។ សម្រាប់ព័ត៌មានបន្ថែមសូមចូលទៅកាន់គេហទំព័រ www.godigital.gov.kh