ភ្នំពេញ – ការបំបៅកូនដោយទឹកដោះម្ដាយតែមួយមុខគត់រយៈពេល ៦ខែដំបូង នៃជីវិតកុមារ នឹងជួយធ្វើឱ្យសុខភាពរបស់ពួកគេល្អ ហើយនឹងមិនចំណាយថវិកាច្រើនទៀតផង។ នេះបើតាមការបញ្ជាក់របស់លោកជំទាវវេជ្ជបណ្ឌិត ប្រាក់ សោភ័ណនារី រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងសុខាភិបាល។
លោកជំទាវវេជ្ជបណ្ឌិត មានប្រសាសន៍ថា ការចិញ្ចឹមកូនដោយទឹកដោះម្ដាយមិនមានទំនាស់អ្វីជាមួយម្ដាយ ឬក៏មិនធ្វើឱ្យខាតបង់នូវការងាររបស់ម្ដាយនោះទេ ផ្ទុយទៅវិញ កូនទទួលបានសុខភាពល្អ។ លោកជំទាវវេជ្ជបណ្ឌិតបន្តថា ប្រសិនម្ដាយត្រូវឈប់ពីការងារដើម្បីសម្រាលកូន (មាតុភាព) ជាឱកាសដែលអាចបំបៅកូនដោយទឹកដោះផង និងអាចធ្វើកិច្ចការងារបន្តិចបន្តួចនៅផ្ទះបានដូចគ្នា។
“ស្រ្ដីមួយចំនួននៅពេលដឹងថា បីខែក្រោយសម្រាលត្រូវចូលទៅធ្វើការវិញ ក៏សម្រេចចិត្តមិនបំបៅកូនដោយទឹកដោះតែម្ដង ដែលនេះជាការយល់ខុសមួយខ្លាំង ព្រោះទឹកដោះម្ដាយ គឺមានគ្រប់សារជាតិចិញ្ចឹម គ្មានមេរោគ គុណភាពល្អ ហើយបើសិនយើងមិនបានឱ្យកូនបៅ គឺប្រៀបដូចជាបោះចោលដុំមាស។”
លោកជំទាវវេជ្ជបណ្ឌិត ប្រាក់ សោភ័ណនារី រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងសុខាភិបាល
លោកជំទាវវេជ្ជបណ្ឌិតបន្ថែមថា ទោះបីស្រ្ដីជាម្ដាយមានពេលនៅជាមួយកូនត្រឹមមួយខែ ពីរខែ ឬបីខែ ក៏ត្រូវបំបៅកូនដោយទឹកដោះម្ដាយ ហើយនៅពេលត្រឡប់ចូលបម្រើការងារវិញ ក៏អាចច្របាច់ទឹកដោះទុកឱ្យកូនបៅបានដដែល។ លោកជំទាវវេជ្ជបណ្ឌិតបន្តថា នៅពេលកូនបៅកាន់តែច្រើន ទឹកដោះម្ដាយចេញកាន់តែច្រើន មិនភ័យខ្លាចអស់ ប៉ុន្តែប្រសិនឱ្យអាហារអ្វីផ្សេងដល់ទារក នៅពេលអស់អារហារទាំងនោះ គឺត្រូវចំណាយលុយទិញបន្ថែមទៀត។
លោកជំទាវវេជ្ជបណ្ឌិត បន្តថា នៅពេលស្រ្តីជាម្ដាយមានផែនការទៅធ្វើការ គាត់អាចលៃពេលវេលាបាន ដោយនៅពេលព្រលឹមមុនចេញទៅធ្វើការ ម្ដាយអាចបំបៅកូនដោយទឹកដោះឱ្យឆ្អែត រួចហើយច្របាច់ទឹកដោះនោះទុកមួយអន្លើសម្រាប់ឱ្យកូនបៅនៅពេលម្ដាយចេញទៅធ្វើការ។ ម៉្យាវិញទៀត ពេលនៅកន្លែងធ្វើការ ប្រសិនស្រ្តីជាម្ដាយមានអារម្មណ៍ថាទឹកដោះឡើង ក៏អាចច្របាច់ទឹកដោះទុកទៀត ដើម្បីទុកឱ្យអ្នកផ្ទះបញ្ចុកកូនបាន។
រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងសុខាភិបាលបន្ថែមថា បច្ចុប្បន្ននេះ ក្រសួងសុខាភិបាល និងដៃគូកំពុងបង្កើតនូវបន្ទប់បំបៅដោះកូននៅតាមកន្លែងធ្វើការ និងនៅតាមរោងចក្រ។ នៅក្នុងបន្ទប់នោះ មានកៅអី និងកន្លែងឱ្យម្ដាយអង្គុយសមរម្យ មានសម្ភារៈសម្រាប់ទុកទឹកដោះ មានឯកសារអប់រំផ្សព្វផ្សាយសម្រាប់បង្កើនចំណេះដឹងដល់ម្ដាយផងដែរ។ លើសពីនេះ ការច្របាច់ទឹកដោះក៏មិនមានបញ្ហាឈឺថ្កាត់ ឬធ្វើឱ្យម្ដាយមានការលំបាកដែរ គឺមានក្រុមការងារបង្រៀនថា ច្របាច់បែបម៉េច ដើម្បីឱ្យកូនទទួលទឹកដោះបានច្រើន និងមិនមានបញ្ហាឈឺដោះ ប៉ះពាល់ដោះរបស់ស្រ្តីជាម្ដាយនោះឡើយ៕