ភ្នំពេញ – លើកឡើងនៅក្នុងឱកាសចូលរួមជាអធិបតី ពិធីបើកសន្និសីទ «ចក្ខុវិស័យកម្ពុជាឆ្នាំ២០២២» សម្តេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា បានមានប្រសាសន៍ថា ដើម្បីតម្រង់ទិសដៅអភិវឌ្ឍសង្គមសេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា រាជរដ្ឋាភិបាលបានដាក់ចេញនូវយុទ្ធសាស្រ្តចតុកោណចំនួន៤ដំណាក់កាលរួចមកហើយ ជាពិសេសចាប់តាំងពីដំណាក់កាលទី៣មក រាជរដ្ឋាភិបាលបានកំណត់ «មនុស្ស» ជាវិស័យអាទិភាពចម្បងបំផុត ដោយផ្តោតការយកចិត្តទុកដាក់លើការអភិវឌ្ឍធនធានមនុស្ស ការបង្កើតការងារ និងការកាត់បន្ថយភាពក្រីក្រ។
បើតាមប្រសាសន៍លើកឡើងរបស់សម្តេចតេជោ ជាក់ស្តែងកម្ពុជាបានបង្កើតការងារជូនប្រជាជនរាប់លាននាក់ ជាពិសេសវិស័យកាត់ដេរ និងផលិតស្បែកជើង, វិស័យកសិកម្ម និងទេសចរណ៍ ដែលបានចូលរួមកាត់បន្ថយភាពក្រីក្រគួរឱ្យកត់សម្គាល់ ពីអត្រា ៥៣,២ភាគរយក្នុងឆ្នាំ២០០៤ មកនៅត្រឹម ១៧,៨ភាគរយប៉ុណ្ណោះនៅក្នុងឆ្នាំ២០២០។
ជាមួយគ្នា ក្នុងរយៈពេលជាង២ទសវត្សរ៍ចុងក្រោយ មុនការឆ្លងរាលដាលជំងឺកូវីដ១៩ កម្ពុជាសម្រេចបានអត្រាកំណើនសេដ្ឋកិច្ចជាង៧ភាគរយក្នុងមួយឆ្នាំ ដែលការណ៍នេះ បានធ្វើឱ្យកម្ពុជាផ្លាស់ប្តូរឋានៈពីប្រទេសមានការអភិវឌ្ឍតិចតួច ទៅជាប្រទេសដែលមានចំណូលមធ្យមកម្រិតទាបនៅក្នុងឆ្នាំ២០១៥។
“ជាមួយសមិទ្ធិផលដ៏ត្រចះត្រចង់នេះ រាជរដ្ឋាភិបាលបានកំណត់ចក្ខុវិស័យក្នុងការប្រែក្លាយជាប្រទេសដែលមានចំណូលមធ្យមកម្រិតខ្ពស់នៅឆ្នាំ២០៣០ និងជាប្រទេសដែលមានចំណូលខ្ពស់នៅឆ្នាំ២០៥០…”
គួរបញ្ជាក់ថា ក្នុងនីតិកាលកន្លងមក រាជរដ្ឋាភិបាលបានកំណត់យកអាទិភាពចំនួន ៤ គឺ ៖ ផ្លូវ ទឹក ភ្លើង និងមនុស្ស ដើម្បីជំរុញការអភិវឌ្ឍប្រទេស ដែលលំដាប់ នៃសារៈសំខាន់របស់អាទិភាពទាំងនេះ ត្រូវបានផ្លាស់ប្តូរទៅតាមដំណាក់កាលនីមួយៗ នៃការអភិវឌ្ឍ។ ក្នុងនោះ នៅដំណាក់កាល២ខាងដើម យុទ្ធសាស្រ្តចតុកោណ បានផ្តោតអាទិភាពទី១ លើ ផ្លូវ ហើយ ទឹក ភ្លើង និងមនុស្ស គឺជាអាទិភាពបន្តបន្ទាប់។ នៅក្នុងយុទ្ធសាស្រ្តចតុកោណ ដំណាក់កាលទី៣ មនុស្ស បានក្លាយជាអាទិភាពទី១ វិញ ហើយ ផ្លូវ ភ្លើង និងទឹក បានក្លាយជាអាទិភាពបន្តបន្ទាប់។
សម្រាប់ «យុទ្ធសាស្រ្តចតុកោណ ដំណាក់កាលទី៤» របស់រាជរដ្ឋាភិបាល នីតិកាលទី៦ នៃរដ្ឋសភា នៅតែបន្តផ្តោតការយកចិត្តទុកដាក់លើវិស័យអាទិភាពទាំង៤ ដោយតម្កល់ «មនុស្ស» ជាអាទិភាពទី១ នៅលើគេ ដោយផ្តោតទៅលើ ការអភិវឌ្ឍធនធានមនុស្ស រួមមាន ១.ការពង្រឹងគុណភាពវិស័យអប់រំ, វិទ្យាសាស្រ្ត និងបច្ចេកវិទ្យា, ២.ការបណ្តុះបណ្តាលជំនាញបច្ចេកទេស, ៣.ការលើកកម្ពស់សេវាសុខភាពសាធារណៈ និងអាហារូបត្ថម្ភ និង ៤.ការពង្រឹងសមភាពយេនឌ័រ និងការគាំពារសង្គម៕