កម្មវិធី «សហប្រតិបត្តិការត្រីភាគីថៃ-ស៊ុយអ៊ែត» ផ្ដល់អាហារូបករណ៍ថ្នាក់បណ្ឌិតដល់មន្ត្រីកម្ពុជាចំនួន៥កន្លែង
ភ្នំពេញ – តាមរយៈកម្មវិធី «សហប្រតិបត្តិការត្រីភាគីថៃ-ស៊ុយអ៊ែត» ទីភ្នាក់ងារសហប្រតិបត្តិការអន្តរជាតិថៃ (TICA) សហការណ៍ជាមួយក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡាកម្ពុជា បានប្រកាស​ផ្ដល់អាហារូបករណ៍ចំនួន០៥កន្លែង ដល់មន្ត្រីរាជការ និងនិស្សិត សម្រាប់ថ្នាក់បណ្ឌិតលើជំនាញ គីមីវិទ្យា គណិតវិទ្យា រូបវិទ្យា និងជីវវិទ្យា ។
អាហារូបករណ៍នេះ និស្សិត​នឹង​ត្រូវ​សិក្សា​តាមកម្មវិធីវិទ្យាសាស្ត្រអន្តរជាតិ នៃសាកលវិទ្យាល័យ Uppsala ដោយ​សិក្សារយៈពេល២ឆ្នាំនៅប្រទេសថៃ និង១ឆ្នាំនៅប្រទេសស៊ុយអ៊ែត ។
បេក្ខជន-បេក្ខនារី ដែលមានចំណាប់អារម្មណ៍ចំពោះកម្មវិធីសិក្សានេះ អាចបំពេញសំណុំបែបបទស្នើសុំអាហារូបករណ៍ និងបញ្ជូនដោយផ្ទាល់ទៅកាន់ស្ថានទូតថៃប្រចាំកម្ពុជា ។
សម្រាប់ព័ត៌មានបន្ថែម  បេក្ខជន-បេក្ខនារី អាចចូលទៅកាន់គេហទំព័រ National Research Council of Thailand (NRCT) តាមរយរយៈ https://nriis.nrct.go.th ឬគេហទំព័រ Thailand International Coorperation Agency(TICA) https://tica-thaigov.mfa.go.kh