ភ្នំពេញ – ប្រទេសជប៉ុន តាមរយៈទីភ្នាក់ងារសហប្រតិបត្តិជប៉ុន ហៅកាត់ថា JICA នឹងផ្តល់អាហារូបករណ៍ថ្នាក់បណ្ឌិត (PhD) Universal Health Coverage (UHC) Program-JFY2022 ជូនដល់វេជ្ជបណ្ឌិតទូទៅ និងវេជ្ជបណ្ឌិតឯកទេសកម្ពុជាចំនួន២រូប ដែលបានបញ្ចប់ការសិក្សានៅសាកលវិទ្យាល័យវិទ្យាសាស្រ្តសុខាភិបាល ដើម្បីទៅសិក្សានៅសាកលវិទ្យាល័យ KAGAWA រយៈពេល ៤ឆ្នាំកន្លះ។
អាហារូបករណ៍ថ្នាក់បណ្ឌិតនេះ សម្រាប់ការសិក្សាទៅលើមុខវិជ្ជាចំនួនពីរ រួមមាន ទី១.វគ្គសិក្សាមូលដ្ឋានឱសថសម្រាប់ “អ្នកស្រាវជ្រាវវិទ្យាសាស្ត្រជីវិត” (Basic Medicine course for “Researchers for Life Sciences) និងទី២.វគ្គសិក្សាមូលដ្ឋានគ្លីនិកសម្រាប់ “អ្នកជំនាញផ្នែកឱសថកម្រិតខ្ពស់” (Clinical Medicine Course for “Professionals for Advanced Medicine”) ចាប់ផ្តើមពីឆ្នាំ២០២២ ដល់ឆ្នាំ២០២៧។
ចំពោះលក្ខខណ្ឌ នៃដាក់ពាក្យប្រឡងជ្រើសរើស គឺត្រូវជាអតីតនិស្សិតដែលបានបញ្ចប់ការសិក្សាថ្នាកវេជ្ជបណ្ឌិតទូទៅ ឬវេជ្ជបណ្ឌិតឯកទេសនៅសាកលវិទ្យាល័យវិទ្យាសាស្រ្តសុខាភិបាល (ស.វ.ស), ជាជនជាតិខ្មែរ និងមានអាយុតិចជាង ៤០ឆ្នាំ គិតត្រឹមថ្ងៃទី១ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២២។ ទន្ទឹមគ្នានេះ សម្រាប់វគ្គសិក្សាមូលដ្ឋានគ្លីនិកសម្រាប់ “អ្នកជំនាញផ្នែកឱសថកម្រិតខ្ពស់” ត្រូវមានបទពិសោធន៍អនុវត្តវិជ្ជាជីវៈវេជ្ជសាស្ត្រគ្លីនិករយៈពេល៣ឆ្នាំដោយសកម្ម។
លើសពីនេះ ត្រូវមានសញ្ញាបត្របញ្ជាក់កម្រិតភាសាអង់គ្លេសកម្រិតចាប់ពី TOEFL iBT: 80 ឬ IELTS: 6.5 ឡើងទៅ ហើយក្រោយបញ្ជប់ការសិក្សានឹងត្រឡប់មកបម្រើការងារជាបុគ្គលិកជាប់កិច្ចសន្យានៅក្នុងមន្ទីរពេទ្យ ស.វ.ស យ៉ាងហោច ៥ឆ្នាំ។ អាហារូបករណ៍នេះ នឹងផ្ដល់អាទិភាពចំពោះអតីតនិស្សិតធ្លាប់ជួយព្យាបាលជំងឺក្នុងសហគមន៍ ដែលរៀបចំដោយ ស.វ.ស ឬជាសមាជិកក្រុមមិត្តជួយមិត្ត ឬជាជំនួយការគ្រូក្នុងការបណ្តុះបណ្តាលអនុវត្តន៍។ ជាពិសេស អតីតនិស្សិតថ្នាក់កម្មវិធីអន្តរជាតិ និងមានវិញ្ញាបនបត្រថ្នាក់កម្មវិធីអន្តរជាតិនៅ ម.វ.វ និងជាអតីតនិស្សិតដែលមានសីលធម៌ អាកប្បកិរិយាល្អ និងមិនធ្លាប់ប្រព្រឹត្តល្មើសនឹងបទបញ្ជាផ្ទៃក្នុងរបស់ ស.វ.ស។
សម្រាប់ឯកសារដែលបេក្ខជនត្រូវភ្ជាប់មកជាមួយសម្រាប់ការដាក់អាហារូបករណ៍រួមមាន ពាក្យសុំចុះឈ្មោះជាបេក្ខជន, ព្រឹត្តបត្រពិន្ទុថ្នាក់វេជ្ជបណ្ឌិតទូទៅ ឬវេជ្ជបណ្ឌិតឯកទេស, សញ្ញាបត្របញ្ជាក់កម្រិតភាសាអង់គ្លេស TOEFL iBT ឬ IELTS, សញ្ញាបត្រ ឬវិញ្ញាបនបត្រ វេជ្ជបណ្ឌិតទូទៅ ឬវេជ្ជបណ្ឌិតឯកទេស និងលិខិតឆ្លងដែន ចំនួន ១ច្បាប់តាមផ្នែកនីមួយៗ និងត្រូវស្កេនជាច្បាប់ដើម, អាជ្ញាបណ្ឌវេជ្ជសាស្ត្រដែលនៅសុពលភាព ដែលចេញដោយគណៈគ្រូពេទ្យកម្ពុជា ចំនួន ១ច្បាប់ និងឯកសារពាក់ព័ន្ធដទៃទៀត ចំនួន ១ច្បាប់។