លោក ជា វ៉ាបុត្រា បច្ចុប្បន្នជានិស្សិតថ្នាក់បណ្ឌិតនៅវិទ្យាស្ថានបច្ចេកវិទ្យាកម្ពុជា ឯកទេសបច្ចេកវិទ្យា និងការគ្រប់គ្រងថាមពល ហើយលោកក៏ជាអ្នកជំនាញគ្រប់គ្រងថាមពល ទទួលស្គាល់កម្រិតអាស៊ានផងដែរ ។ លោកថា បច្ចុប្បន្ននៅប្រទេសកម្ពុជាកំពុងតែខ្វះខាតវិស្វករ ឬក៏អ្នកបច្ចេកទេសផ្នែកថាមពលនេះយ៉ាងច្រើន ហើយលោកគិតថា ទីផ្សារការងារលើជំនាញមួយនេះនៅទូលំទូលាយ។
លោក វ៉ាបុត្រា បានលើកឡើងថា ប្រសិនបើគ្មានថាមពល យើងមិនអាចធ្វើអ្វីបាននោះទេ សេដ្ឋកិច្ចក៏មិនអាចដំណើរការបាន យើងក៏មិនអាចរស់នៅបាន។ លោកថា សព្វថ្ងៃទីផ្សារវិស័យថាមពល គឺនៅទូលំទូលាយមែនទែន ដោយកម្ពុជាយើងនៅខ្វះខាតធនធានលើជំនាញនេះច្រើន។
“ជាក់ស្តែងបទពិសោធន៍ខ្ញុំធ្វើការរយៈពេល ៣-៤ឆ្នាំនេះ យើងនៅខ្វះខាត… និយាយដោយខ្លី លុយរបស់យើង នៅក្នុងស្រុកយើង ហេតុអ្វីបានជាយើងមិននាំគ្នាចាយ ចាំបាច់អីយើងទៅជួលអ្នកប្រឹក្សា ទៅជួលវិស្វករពីបរទេសមកចាយលុយយើងធ្វើអ្វី? ដូច្នេះយុវជនគួរគិតគូរត្រង់ចំណុចនេះឡើងវិញ “
យ៉ាងណាក៏ដោយ លោក វ៉ាបុត្រា លើកទឹកចិត្តដល់យុវជនដែលកំពុងសិក្សានៅតាមវិទ្យាល័យ ពិសេសផ្នែកស្ទែម គួរពង្រឹងសមត្ថភាព និងជ្រើសរើសជំនាញអាជីពខាងផ្នែកវិស្វកម្ម ហើយបើកាន់តែប្រសើរទៀតនោះ គួរជ្រើសរើសយកជំនាញជាវិស្វករ ឬអ្នកបច្ចេកទេសផ្នែកថាមពល ព្រោះថា ប្រទេសយើងត្រូវការធនធានមនុស្សក្នុងវិស័យថាមពលជាច្រើនទៀត។
បើយោងតាមរបាយការណ៍របស់គណៈវិស្វករកម្ពុជា បានឱ្យដឹងថា បច្ចុប្បន្នកម្ពុជាមានវិស្វករចុះបញ្ជីសរុបចំនួន ៣០៤៥នាក់ ក្នុងនោះ រួមមាន វិស្វករសំណង់ស៊ីវិល ៧៦%, អគ្គិសនី ៧,៥%, មេកានិច ៣%, វិទ្យាសាស្រ្តកុំព្យូទ័រ ៣%, ភូគភ្ភសាស្រ្តរ៉ែ ២%, គីមីចំណីអាហារ-កសិឧស្សាហកម្ម-ទេពកោសល្យជនបទ និងធនធានទឹក ១% និងជំនាញផ្សេងៗ ៧,៥%។ ចំនួននេះ នៅមិនគ្រប់គ្រាន់តាមតម្រូវការទីផ្សារបច្ចុប្បន្ននោះទេ ដោយបើតាមការសិក្សារបស់ទីភ្នាក់ងារសហប្រតិបត្តិការអន្តរជាតិជប៉ុន (JICA) បានបញ្ជាក់ថា កម្ពុជាត្រូវមានកម្លាំងវិស្វករប្រមាណ ៣៥ ០០០ នាក់ សម្រាប់បម្រើការងារក្នុងវិស័យឧស្សាហកម្ម កម្មន្តសាល សំណង់ កសិកម្ម សេវាកម្មទេសចរណ៍ និងអចលនទ្រព្យក្នុងប្រទេសរបស់ខ្លួន៕