សិស្សនិទ្ទេសA ឆ្នាំនេះទទួលរង្វាន់ពីសម្ដេចក្នុងម្នាក់ថវិកា ២លានរៀល ប្រាក់ស្លឹង១ និង iPad មួយគ្រឿង
ភ្នំពេញ- នៅក្នុងពិធីសំណេះសំណាលជាមួយសិស្សនិទ្ទេស A នៅព្រឹកថ្ងៃទី៣ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២២ សម្តេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា បានប្រគល់រង្វាន់លើកទឹកចិត្តដល់សិស្សនិទ្ទេសA ចំនួន ១,៧៥៣នាក់ ដោយក្នុងម្នាក់ថវិកា ២លានរៀល ប្រាក់ស្លឹង១ និងiPad មួយគ្រឿង ព្រមទាំងសៀវភៅអប់រំទូន្មាន២ក្បាល គឺសៀវភៅ ភិរម្យ អ៊ូ (ក្រម ង៉ុយ) និងបណ្ឌិត អ៊ូ ចុង។
ដោយសារតែបញ្ហាកូវីដ-១៩ សម្តេចតេជោខកខានបានជួបសិស្សដែលប្រឡងជាប់និទ្ទេស A ទាំងជាង១៧០០នាក់ ទន្ទឹមគ្នានេះ ក្រោយពីស្ថានភាពធូរស្រាល នៃជំងឺកូវីដ១៩នៅកម្ពុជាបានធូរស្រាល និងស្របពេលសម្តេចបានប្រកាសពីការដកបំរាមពាក់ម៉ាស់នៅទីសាធារណៈ ដូច្នេះសម្តេចនឹងជួបសិស្សនិទ្ទេស A ឡើងវិញ។ នេះបើតាមការថ្លែងក្នុងឱកាសពិធីបិទសន្និបាទបូកសរុបការងាររបស់ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា នៅរសៀលថ្ងៃទី២៧ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២២កន្លងទៅ សម្តេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន មានប្រសាសន៍ថា គ្រោងនឹងជួបសិស្សជាប់និទ្ទេស A ឡើងវិញ នៅថ្ងៃទី៣ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២២។
នៅក្នុងពិធីសំណេះសំណាលជាមួយសិស្សនិទ្ទេស A សម្តេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ក៏បានកោតសរសើរដល់ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ក៏ដូចជាការខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់សិស្សានុសិស្ស កំឡុងនៃវិបត្តិជំងឺកូវីដ១៩ ដោយទទួលបានលទ្ធផលល្អប្រសើរនៅក្នុងការប្រឡងសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិ ដែលមានសិស្សរហូតដល់ទៅ ១,៧៥៣នាក់ជាប់និទ្ទេស A ជារឿងមួយដែលសម្តេចនឹកស្មានមិនដល់។
គួរជម្រាបជូនថា ការប្រឡងសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិ ឬបាក់ឌុប សម្រាប់ឆ្នាំសិក្សា២០២០-២០២១ បានប្រព្រឹត្តទៅកាលពីចុងខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២១ ដោយក្នុងនោះជាលទ្ធផល មានបេក្ខជនរហូតដល់ទៅជាង៧ម៉ឺននាក់ ក្នុងចំណោមបេក្ខជនជាង១១ម៉ឺននាក់ដែលដាក់ពាក្យប្រឡង។ ក្នុងនោះ បេក្ខជនទទួលបាននិទ្ទេស A មានរហូតទៅដល់ចំនួន ១,៧៥៣នាក់។
គួររំលឹកថា កាលពីឆ្នាំ២០១៩ បេក្ខជនទទួលបាននិទ្ទេសA មានចំនួន ៤៤៣នាក់ បើធៀបនឹងបេក្ខជនទទួលបាននិទ្ទេសA ក្នុងឆ្នាំ២០២១ មានចំនួន ១,៧៥៣នាក់ ដែលជាសញ្ញាវិជ្ជមានមួយរបស់វិស័យអប់រំ បើទោះជាស្ថិតក្នុងដំណាក់កាលដែលប្រទេសកម្ពុជាកំពុងជួបវិបត្តិកូវីដ-១៩៕