ក្រុមប្រឹក្សាជាតិដើម្បីកុមារកម្ពុជា ដាក់ចេញយុទ្ធសាស្ត្រទប់ស្កាត់អំពើប្រវ័ញ្ចផ្លូវភេទកុមារតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ
ភ្នំពេញ – ក្រុមប្រឹក្សាជាតិដើម្បីកុមារកម្ពុជា សហការជាមួយភាគីពាក់ព័ន្ធបានរៀបចំផែនការសកម្មភាពទប់ស្កាត់ការកេងប្រវ័ញ្ចផ្លូវភេទលើកុមារតាមប្រព័ន្ធអនឡា​​ញនៅកម្ពុជា ឆ្នាំ២០២១-២០២៥ ផ្ដោតលើគោលដៅយុទ្ធសាស្រ្ត និងលទ្ធផលរំពឹងទុកចំនួន ៦ចំណុចសំខាន់ៗ ។ តាមរយៈការរៀបចំផែនការសកម្មភាពនេះ​ ភាគីពាក់ព័ន្ធរំពឹងថា កម្ពុជានឹងបង្ការ ទប់ស្កាត់ និងឆ្លើយតបអំពើកេងប្រវ័ញ្ចផ្លូវភេទលើកុមារតាមប្រព័ន្ធអនឡាញយ៉ាងមានប្រសិទ្ធិភាព ។ នេះបើតាមការលើ​កឡើងរបស់លោកជំទាវ សម្បត្តិ សុគន្ធា អគ្គលេខាធិការរងក្រុមប្រឹក្សាជាតិដើម្បីកុមារនៅក្នុងសិក្ខាសាលាតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ ស្ដីអំពីកិច្ចការពារកុមារលើប្រ​ព័ន្ធ​អនឡាញនៅកម្ពុជា កាលពីថ្ងៃអង្គារ៍ម្សិលមិញ ។
១. ពង្រឹងប្រសិទ្ធភាពការអនុវត្តគោលនយោបាយអភិបាលកិច្ច ៖ ចំណុចនេះមានគោលបំណងសិក្សាស្រាវជ្រាវ វិភាគ និងតាមដានហានិភ័យនៃការកេងប្រវ័ញ្ចផ្លូវ​​ភេទ​កុមារ​ប្រ​ព័ន្ធឡាញ ដើម្បីបង្កើតនិងពិនិត្យកែសម្រួលលិខិតបទដ្ឋានគតិយុត្តិពាក់ព័ន្ធនានាឱ្យមានលក្ខណៈទូលំទូលាយនិងមានប្រសិទ្ធភាព។ ទន្ទឹមគ្នានេះស៊ើបអង្កេតជនល្មើស និងធានាសុវត្ថិភាព ផ្តល់​ទំនុកចិត្តនិងយុត្តិធម៌សម្រាប់ជនរងគ្រោះ និងងាយរងគ្រោះ ។ ចំពោះលទ្ធផលរំពឹងទុក ថ្នាក់ដឹកនាំក្រសួង ស្ថាប័ន រដ្ឋបាលថ្នាក់ក្រោមជាតិ កម្លាំងសេវាសង្គម និងអ្នកពាក់ព័ន្ធ មានអភិបាលកិច្ច និងគណនេយ្យភាពលើការបង្ការ ទប់ស្កាត់ និងឆ្លើយតបចំពោះការកេងប្រវ័ញ្ចផ្លូវភេទលើកុមារតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ និងក្រៅប្រព័ន្ធអនឡាញនៅក្នុងគ្រួសារ និងសហគមន៍ ។
២. លើកកម្ពស់យុត្តិធម៌ព្រហ្មទណ្ឌ ៖ មានគោលបំណងជំរុញនិង​ឆ្លើយតបប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាពនៃការស៊ើបអង្កេត និងផ្ដន្ទាទោសជនប្រព្រឹត្តិល្មើសផ្លូវភេទលើកុមារតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ ព្រមទាំងពង្រឹងសមត្ថភាពមន្រ្តីអនុវត្តច្បាប់នៅថ្នាក់ជាតិ និងថ្នាក់ក្រោមជាតិ ។ ចំពោះលទ្ធផលរំពឹងទុក ស៊ើបអង្កេត និងផ្ដន្តាទោសចំពោះបទល្មើសផ្លូវភេទលើកុមារតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ និងការគ្រប់គ្រងជនល្មើសប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព និងជោគជ័យ ។
៣. លើកកម្ពស់វិធានការបង្ការ ទប់ស្កាត់ និងស្ដារនីតិសម្បទាជនរងគ្រោះ ៖ មានគោលបំណងបណ្ដុះបណ្ដាល និងពង្រឹងសមត្ថភាពកម្លាំងសេវាសង្គមដើម្បីគាំ​ពា​រ​ដល់ជនរងគ្រោះដោយសារការកេងប្រវ័ញ្ចផ្លូវភេទលើកុមារតាមប្រព័ន្ធអនឡាញនៅក្នុងដំណើរនីតិវិធីច្បាប់ និងការស្ដារនីតិសម្បទា ។ ចំពោះលទ្ធផលរំពឹងទុក កុមារនិងយុវជនរងគ្រោះដោយអំពើជួញដូរផ្លូវភេទតាមប្រព័ន្ធអនឡាញទទួលបានសេវាគាំទ្រផ្លូវច្បាប់ និងស្ដារនីតិសម្បទា ។
៤. ពង្រឹងសុវត្ថិភាពសហគមន៍ពីការកេងប្រវ័ញ្ចផ្លូវភេទលើកុមារតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ ៖ មានគោលបំណង ដើម្បីបង្ការ ទប់ស្កាត់ និងឆ្លើយតបចំពោះការកេងប្រវ័ញ្ចផ្លុវភេទលើកុមារតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ ធានាសុវត្តិភាពកុមារ និងយុវជននៅក្នុងគ្រួសារ និងសហគមន៍ ។ ចំពោះលទ្ធផលរំពឹងទុក កុមារ និងយុវជននៅក្នុងគ្រួសារ និងសហគមន៍ មានសុវត្ថិភាពអំពីអំពើកេងប្រវ័ញ្ខផ្លូវភេទលើកុមារតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ ។
៥. ពង្រឹងលក្ខន្តិកសម្រាប់ការផ្តល់សេវាអ៊ីនធឺណិត ៖ មានគោលបំណងបង្កើតគោលការណ៍ណែនាំដល់ក្រុមហ៊ុនផ្តល់សេវាអ៊ីនធឺណិតឱ្យរៀបចំយន្តការអនុវត្តនីតិវីធីទាំងឡាយដើម្បីរាយការណ៍ កំណត់ប្រភេទរូបភាព និងសម្ភារអាសអាភាពកុមារ (CSAM) និងសម្ភារអាសអាភាសកុមារពីប្រព័ន្ធផ្ទុកទិន្នន័យមេ(Server​)​ ។ ជំរុញនិងលើកទឹកចិត្តឱ្យក្រុមហ៊ុនផ្តល់សេវាអ៊ីនធឺណិតពិនិត្យលទ្ធភាពក្នុងការដាក់នូវឧបករណ៍ដើម្បីគ្រប់គ្រង និងផ្តល់សញ្ញាហាមឃាត់មិនឱ្យប្រើប្រាស់ (Website) អាសអាភាស ឬអាសអាភាសកុមារ។
៦. បង្កើនការផ្សារព្វផ្សាយ និងបញ្ជ្រាបការកេងប្រវ័ញ្ចផ្លូវភេទលើកុមារតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ ៖ មានគោលបំណងផ្សាព្វផ្សាយអំពីការកេងប្រវ័ញ្ចផ្លូវភេទលើកុមារតាមប្រព័ន្ធអនឡាយ (OCSE) ដល់កុមារ យុវជន ឪពុកម្តាយអ្នកថែទាំកុមារ លោកគ្រូអ្នកគ្រូ សាធារណៈ ជននិងអ្នកធ្វើគោលនយោបាយឱ្យមានការយល់ដឹងត្រឹមត្រូវ និងជំរុញឱ្យមានការដាក់បញ្ចូល (OCSE) ក្នុងគោលនយោបាយ កម្មវិធីអប់រំសហគមន៍ និងកម្មវិធីអប់រំនៅគ្រប់កម្រិតសិក្សា ។ ចំពោះលទ្ធផលរំពឹងទុក កុមារ យុវជន ឪពុកម្តាយ អ្នកថែទាំកុមារ លោកគ្រូអ្នកគ្រូ មន្រ្តីអនុវត្តច្បាប់អ្នកធ្វើគោលនយោបាយ និងសាធារណៈជន យល់ដឹងត្រឹមត្រូវអំពីការកេងប្រវ័ញ្ចផ្លូវភេទលើកុមារតាមប្រព័ន្ធអនឡាយ(OCSE) និងផលប៉ះពាល់ ។
គួរបញ្ជាក់ថា ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា សហការជាមួយក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍ រៀបចំសិក្ខាសាលាស្ដីអំពី កិច្ចការពារកុមារលើប្រព័ន្ធអនឡាញ តាមប្រធានបទប្រចាំថ្ងៃរយៈពេលប្រាំថ្ងៃ ។ សិក្ខាសាលានេះ រៀបចំឡើងដើម្បីលើកកម្ពស់ការយល់ដឹងអំពីហានិភ័យនៃប្រព័ន្ធអនឡាញចំពោះកុមារ ជាពិសេសកុមារតូចៗ ឱ្យជៀសផុតពីការបៀតបៀន និងការរំលោភបំពានតាមអនឡាញ ៕