សៀវភៅសីលធម៌ពលរដ្ឋវិជ្ជាថ្នាក់ទី១២ ផលិតថ្មីបញ្ចូលលក្ខណៈវិទ្យាសាស្រ្ត ជាប់ជ័យលាភីលេខ១ ក្នុងពិព័រណ៍អប់រំស្នាដៃគរុនិស្សិត
សៀវភៅ​សិក្សា​គោល​មុខវិជ្ជា​សីលធម៌ ពលរដ្ឋ​វិជ្ជា​ថ្នាក់ទី១២ ត្រូវ​បាន​ក្រុមគរុនិស្សិតបរិញ្ញាបត្រ+២ ឯកទេស​សីលធម៌ពលរដ្ឋ​វិជ្ជា នៃវិទ្យាស្ថានជាតិអប់រំ មួយ​ក្រុម ផលិតឡើងវិញ ដោយ​បានដាក់បន្ថែម​នូវ​ខ្លឹមសារពីការស្រាវជ្រាវ ដើម្បី​ឱ្យ​សៀវភៅមួយនេះ កាន់តែមានគុណតម្លៃក្នុងការបង្រៀនសិស្សបន្ថែមទៀត។ គុណតម្លៃបន្ថែមថ្មី​ បានធ្វើ​ឱ្យ​សៀវភៅមួយនេះ ត្រូវ​គណៈកម្មការវាយតម្លៃឱ្យ​ជាប់ជ័យលាភីលេខ១ នៅ​ក្នុង​ឱកាស​ពិព័រណ៌​អប់រំស្នាដៃស្រាវជ្រាវ​របស់គរុនិស្សិតផងដែរ។
លោក ឈឿន ស៊ីណា គរុនិស្សិតបរិញ្ញាបត្រ+២  ឯកទេសសីលធម៌ពលរដ្ឋវិជ្ជា នៃវិទ្យាស្ថានជាតិអប់រំ មានប្រសាសន៍ថា ក្រុមរបស់ខ្លួនផលិតសៀវភៅសិក្សាគោលមុខវិជ្ជាសីលធម៌ពលរដ្ឋវិជ្ជាថ្នាក់ទី១២នេះឡើង គឺដើម្បីជាជំនួយសម្រាប់គ្រូបង្រៀនសិក្សាបន្ថែមក្នុងការបង្រៀនសិស្ស ។ លោកបន្តថា សៀវភៅសិក្សាគោលមុខវិជ្ជាសីលធម៌ពលរដ្ឋវិទ្យាថ្នាក់ទី១២នេះ បានប្រើមាតិការួមស្របតាមកម្មវិធីសិក្សាលម្អិតថ្មីរបស់ក្រសួងអប់រំយុវជននិងកីឡាដែលបានដាក់ចេញកាលពីឆ្នាំ២០១៨ ដែលមិនទាន់មានខ្លឹមសារលម្អិតនៅឡើយ ទើបគរុនិស្សិតប្ដេជ្ញាចិត្តថា នឹងរៀបចំខ្លឹមសារនៃសៀវភៅនេះឱ្យមានគុណភាពបន្ថែម។
ពិព័រណ៍អប់រំស្នាដៃស្រាវជ្រាវរបស់គរុនិស្សិតបរិញ្ញាបត្រជាន់ខ្ពស់អប់រំ វិជ្ជាជីវៈគ្រូបង្រៀនកម្រិតឧត្តម (បរិញ្ញាបត្រ+២) ជំនាន់ទី២ នៅវិទ្យាសា្ថនជាតិអប់រំ
គរុនិស្សិតបរិញ្ញាបត្រ+២  ឯកទេស សីលធម៌ពលរដ្ឋវិជ្ជា រូបនេះ បន្ថែមថា សៀវភៅសិក្សាគោលមុខវិជ្ជាសីលធម៌ពលរដ្ឋវិជ្ជាថ្នាក់ទី១២ ដែលមាន​កម្រាស់ជាង៦រយទំព័រនេះ ត្រូវ​បានប្រើរយៈពេលរៀបចំឡើងវិញ​មួយឆមាស ឬប្រហែលជា៥ខែ ដោយមានសមាជិកចូលរួម​ចំនួន៣០រូប។ លោក ស៊ីណា បន្តថា ក្នុងដំណើរការរៀបចំសៀវភៅនេះ ក្រុមរបស់លោកបានប្រឈមការលំបាកច្រើន ដូចជា ពិបាកក្នុង​ការរកឯកសារ ព្រោះ​ឯកសារ​ភាគច្រើន​ជាភាសាបរទេស ដែល​ត្រូវការពេលវេលាសម្រាប់បកប្រែ ការកែសម្រួលពាក្យពេចន៍ជាដើម។ មួយ​ទៀត ក្នុង​ការចងក្រងសៀវភៅនេះ ក៏ស្របពេលដែល​គរុនិស្សិតរវល់ចុះកម្មសិក្សា ធ្វើកិច្ចតែងការ ធ្វើសម្ភារឧបទេសផ្សេងៗ ដើម្បីបង្រៀនសិស្ស ដែលវាមានផលវិបាកក្នុងការបែងចែកពេលវេលា។ តែទោះជាយ៉ាងនេះក្ដី ក៏សមាជិកក្រុមនៅតែបន្តខិតខំប្រឹងប្រែងធ្វើកិច្ចការងារនេះ ដោយទទួលបានការចង្អុលបង្ហាញ ការកែតម្រូវពីគ្រូណែនាំ ឃិន វណ្ឌី រហូតអាចសម្រេចលទ្ធផលបាន។
គរុនិស្សិត មកពីខេត្តស្វាយរៀង រូបនេះ បន្ថែមថា លក្ខណៈពិសេសនៃសៀវភៅសិក្សាគោលមុខវិជ្ជាសីលធម៌ពលរដ្ឋវិជ្ជាថ្នាក់ទី១២ ដែលធ្វើឱ្យក្រុមរបស់ខ្លួនទទួលបានជ័យលាភីលេខ១ ក៏ដោយសារសៀវភៅនេះ មានខ្លឹមសារល្អ និងច្បាស់ មានលក្ខណៈវិទ្យាសាស្រ្ត មានឯកសារយោងត្រឹមត្រូវ ការរចនាទំព័រស្អាតស្របតាមបច្ចេកទេស និងការពិនិត្យអក្ខរាវិរុទ្ធ។ ជាពិសេស ក្រដាសសៀវភៅមានគុណភាព និងរូបរាងសមល្មម។
កញ្ញា ផ អៃសាស់ ជាគរុនិស្សិតបរិញ្ញាបត្រ+២ ឯកទេសសីលធម៌ពលរដ្ឋវិជ្ជា នៃវិទ្យាស្ថានជាតិអប់រំ និងជាសមាជិកក្រុម និយាយថា ក្រុមរបស់ខ្លួនធ្លាប់រំពឹងថា នឹងយកជ័យលាភីឆ្នើមនេះឱ្យបាន ដោយសារការផលិតស្នាដៃសៀវភៅសិក្សាគោលមុខវិជ្ជាសីលធម៌ពលរដ្ឋវិជ្ជាថ្នាក់ទី១២នេះ ក្រុមរបស់ខ្លួនធ្វើឡើងដោយយកចិត្តទុកដាក់ និងចង់បានគុណភាពល្អ។ កញ្ញា បន្តថា នៅពេលដឹងថាក្រុមខ្លួនទទួលបានជ័យលាភីលេខ១ គឺសមាជិកក្រុមទាំងអស់មានចិត្តត្រេកអរ ដោយមិននឹងស្មានថា អ្វីដែលបានខិតខំប្រឹងប្រែង និងឆ្លងកាត់ការលំបាកជាច្រើនបានទទួលជោគជ័យ។
ស្នាដៃគរុនិស្សិត សៀវភៅសិក្សាគោលមុខវិជ្ជាសីលធម៌ពលរដ្ឋវិជ្ជាថ្នាក់ទី១២ ស្របតាមកម្មវិធីសិក្សាថ្មីរបស់ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា
គរុនិស្សិតបរិញ្ញាបត្រ+២ រូបនេះ បន្ថែមថា មុខវិជ្ជាសីលធម៌ពលរដ្ឋវិជ្ជា ពិតជាសំខាន់ ព្រោះមនុស្សរស់នៅក្នុងសង្គមត្រូវការមានសីលធម៌។ ទន្ទឹមគ្នានេះ សៀវភៅសិក្សាគោលមុខវិជ្ជាសីលធម៌ពលរដ្ឋវិទ្យាថ្នាក់ទី១២នេះ ចងក្រងឡើងតាមកម្មវិធីសិក្សាថ្មីរបស់ក្រសួង ដែលលោកគ្រូ អ្នកគ្រូ អាចប្រើសម្រាប់ ជំនួយបន្ថែមក្នុងការបង្រៀនសិស្ស។
បើតាម លោក ឈឿន ស៊ីណា ស្នាដៃសៀវភៅសិក្សាគោលមុខវិជ្ជាសីលធម៌ពលរដ្ឋវិទ្យាថ្នាក់ទី១២ ដែលរៀបចំដោយគរុនិស្សិតនេះ ត្រៀមនឹងធ្វើសិក្ខាសាលា ដើម្បីស្នើឱ្យក្រសួងត្រួតពិនិត្យ និងអនុញ្ញាឱ្យដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់ជាផ្លូវការនៅពេលណាមួយ។
លោក ឈឿន ស៊ីណា ក៏បានលើកទឹកចិត្តដល់សិស្សានុសិស្សត្រូវប្រកាន់យកសីលធម៌ល្អក្នុងការរស់ហើយកុំបោះបង់ចោលមុខវិជ្ជាសីលធម៌ពលរដ្ឋវិជ្ជា។ លើសពីនេះ លោកគ្រូ អ្នកគ្រូ ដែលចេញទៅបង្រៀនសិស្ស អាចប្រើសៀវភៅសិក្សាគោលមុខវិជ្ជាសីលធម៌ពលរដ្ឋវិទ្យាថ្នាក់ទី១២នេះ សម្រាប់ធ្វើជាឯកសារជំនួយដល់ការបង្រៀន និងរៀន។ លោកក៏សំណូមពរក្រសួងអប់រំ ឱ្យមានការដាក់បញ្ជូលមុខវិជ្ជាសីលធម៌ពលរដ្ឋវិជ្ជា ជាមុខវិជ្ជាជម្រើសក្នុងការប្រឡងបាក់ឌុបផងដែរ ដើម្បីឱ្យសិស្សានុសិស្សងាកមកចាប់អារម្មណ៍លើមុខវិជ្ជាសីលធម៌ពលរដ្ឋវិជ្ជា សិក្សាឱ្យស៊ីជម្រៅ ដើម្បីឱ្យការរស់នៅក្នុងសង្គមមានភាពល្អប្រសើរ៕