ភ្នំពេញ៖ ក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍ កំពុងតែខិតខំបញ្ចប់ការរៀបចំលិខិតបទដ្ឋានគិតយុទ្ធពាក់ព័ន្ធការពង្រឹងគុណភាពសេវាទូរគមនាគមន៍ ការពិន័យអន្តរការណ៍ និងទណ្ឌកម្មផ្សេងៗចំពោះប្រតិបត្តិករទូរគមនាគមន៍ ដែលមិនគោរពច្បាប់នៃការផ្ដល់សេវាប្រកបដោយគុណភាព។ នេះជាការបញ្ជាក់ក្នុងសេចក្ដីណែនាំរបស់ក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍ នៅថ្ងៃទី៣០ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២១។
សេចក្តីណែនាំមានគោលបំណងជំរុញឱ្យការធ្វើអាជីកម្មប្រកបដោយសុចិតភាព និងការទទួលខុសត្រូវចំពោះសង្គម តាមរយៈការបង្កើនប្រសិទ្ធភាពនៃការពង្រឹងគុណភាពសេវាទូរស័ព្ទចល័ត ព្រមទាំងសេវាអ៊ីនធើណែត។
ទន្ទឹមនឹងគ្នានេះដែរ ក្រសួងប្រៃសណីយ៍កំពុងវាស់ស្ទង់គុណភាពសេវាទូរគមនាគមន៍នៅតាមតំបន់នីមួយៗ ដើម្បីកំណត់ខ្សោយ ឬបញ្ហានានពាក់ព័ន្ធនឹងគុណភាពសេវា និងដាក់ចេញវិធានការជាក់ស្ដែង។ ក្រសួងយល់ថា ដើម្បីសម្រេចបានសកម្មភាព និងកម្មវិធីកំណែទម្រង់លើវិស័យទូរគមនាគមន៍នេះ ទាមទារការចូលរួមពីតួអង្គសំខាន់ៗដែលពាក់ព័ន្ធទាំងអស់ដូចជា ប្រតិបត្តិករទូរគមនាគមន៍ ម្ចាស់បុរីនិងអគារខ្ពស់ និងប្រជាពលរដ្ឋ។
ក្រសួងក៏បានបញ្ជាក់ថា ប្រជាពលរដ្ឋគួរប្រើប្រាស់ទូរស័ព្ទឆ្លាត (Smart Phone) ដែលមានគុណភាព ស្ដង់ដារបច្ចេកទេស និងម៉ាក់សម្គាល់ច្បាស់លាស់ ដើម្បីតភា្ជប់សេវាងាយស្រួល ពុំប្រឈមហានិភ័យដល់សុខភាព៕