កាលពីដើមសប្តាហ៍នេះ ធនាគារពិភពលោក បានចេញផ្សាយរបាយការណ៍ស្រាវជ្រាវចំនួន២ ស្តីពីស្ថានភាពសិក្សានៅកម្រិតបឋមសិក្សាក្នុងប្រទេសកម្ពុជា ដោយបានបង្ហាញពីវឌ្ឍនភាពក្នុងវិស័យអប់រំនៅកម្ពុជា ក៏ដូចជាផ្តល់អនុសាសន៍មួយចំនួនដើម្បីជួយកុមារទាំងអស់មានមូលដ្ឋានគ្រឹះក្នុងការរៀនសូត្រចេះ និងរីកចម្រើនទៅមុខ។
របាយការណ៍មួយក្រោមចំណងជើងថា «គុណភាពគ្រូបង្រៀនក្នុងការអប់រំបឋមសិក្សានៅកម្ពុជា» បង្ហាញថា ចាំបាច់ត្រូវមានកិច្ចខិតខំថែមទៀត ក្នុងការពង្រឹងគុណភាពនៃការបង្រៀននៅតាមសាលា។ ទោះបីជាប្រាក់ខែគ្រូបង្រៀនកាន់តែខ្ពស់បានលើកទឹកចិត្តសិស្សដែលរៀនចប់វិទ្យាល័យជាមួយពិន្ទុល្អបំផុតឱ្យមកចូលរួមក្នុងវិជ្ជាជីវៈនេះ ក៏ពិតមែន ជាក់ស្តែងនៅក្នុងថ្នាក់រៀន ការអនុវត្តការបង្រៀន ឬចំណេះដឹងមុខវិជ្ជា មិនទាន់មានការកែលម្អប្រសើរនៅឡើយទេ។
ដើម្បីកែលម្អលទ្ធផលសិក្សា របាយការណ៍នេះអំពាវនាវឱ្យបង្កើនការវិនិយោគលើការបណ្តុះបណ្តាលគ្រូបង្រៀនមុនចូលបម្រើការងារ និងក្នុងពេលបម្រើការងារ។ ជាមួយនឹងការរំពឹងទុកថានឹងមានគ្រូបង្រៀនថ្មីជាច្រើនចូលប្រឡូកនៅក្នុងវិជ្ជាជីវៈនេះក្នុងរយៈពេលប៉ុន្មានឆ្នាំខាងមុខ ពេលនេះជាឱកាសមួយដើម្បីកសាងគ្រូបង្រៀនជំនាន់ថ្មីដែលមានគុណភាពខ្ពស់ហើយ។
របាយការណ៍មួយទៀតក្រោមចំណងជើង «ម៉ោងបង្រៀន និងការរៀនរបស់សិស្ស» បានបង្ហាញថា បើទុកជាសាលារៀននៅកម្ពុជាបានចែកពេលក្នុងថ្នាក់រៀនយ៉ាងច្រើនរួចទៅហើយសម្រាប់មុខវិជ្ជាអក្ខរកម្ម និងលេខនព្វន្ត ក៏ដោយ ក៏សិស្សមួយចំនួនធំនៅតែត្រដាបត្រដួសក្នុងការរៀនជំនាញទាំងនេះ នៅឡើយ។ ផ្អែកលើបទពិសោធន៍អន្តរជាតិ របាយការណ៍នេះផ្តល់អនុសាសន៍ឱ្យចាត់វិធានការសន្សំសំចៃ ដើម្បីកែលម្អលទ្ធផល ដូចជាការកាត់បន្ថយអវត្តមានរបស់គ្រូ, ការកាត់បន្ថយការបិទសាលារៀនក្រៅពេលឈប់សម្រាកផ្លូវការ និងការបង្កើនចំនួនសប្តាហ៍បង្រៀនក្នុងឆ្នាំសិក្សាជាដើម។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា មានប្រសាសន៍ថា របាយការណ៍ស្តីពី “គុណភាពគ្រូបង្រៀន” និង “ម៉ោងបង្រៀន និងការរៀនសូត្ររបស់សិស្ស” ដែលរៀបចំដោយធនាគារពិភពលោក និងភាគីពាក់ព័ន្ធ បានផ្តល់នូវចំណេះដឹង និងភស្តុតាងដ៏មានតម្លៃ ដែលនឹងជួយដល់ការបន្តរៀបចំគោលនយោបាយ ពិនិត្យឡើងវិញនូវប្រព័ន្ធអប់រំនានា ដើម្បីតម្រង់ទិសដៅឆ្ពោះទៅរកការកែលម្អលទ្ធផលសិក្សារបស់សិស្សានុសិស្ស គុណភាពអប់រំ និងជាពិសេស ឆ្លើយតបនឹងតម្រូវការទីផ្សារការងារជាក់ស្តែងនាពេលអនាគត។
បើតាមប្រសាសន៍របស់ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តី តាមរយៈកម្មវិធីកំណែទម្រង់ជាបន្តបន្ទាប់ ជាពិសេសការដាក់បញ្ចូលកម្មវិធីអំណានថ្នាក់ដំបូង និងគណិតវិទ្យាថ្នាក់ដំបូង សមិទ្ធផលសិក្សារបស់សិស្សកម្ពុជាបានបង្ហាញថា មានការកើនឡើងគួរឱ្យកត់សម្គាល់នាពេលថ្មីៗនេះ។ ឯកឧត្តមសង្កត់ធ្ងន់ថា នេះជាសក្ខីភាពបញ្ជាក់ពីការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល ក្នុងការផ្តល់ជំនាញមូលដ្ឋានដ៏រឹងមាំ។
យ៉ាងណាក៏ដោយ ដើម្បីពង្រឹងគុណភាពអប់រំនៅកម្ពុជា ឯកឧត្តម ហង់ជួន ណារ៉ុន មានប្រសាសន៍ថា ក្រសួងអប់រំកំពុងផ្តោតលើចំណុចសំខាន់ៗមួយចំនួនដូចជា ៖
បង្កើនម៉ោងសិក្សា ៖ យើងត្រូវដោះស្រាយបញ្ហាការបាត់បង់ម៉ោងរៀនជាក់ស្តែងដោយសារអវត្តមាន និងការងារបន្ទាប់បន្សំរបស់គ្រូ។ ក្រសួងបានបង្កើនម៉ោងបង្រៀនតាមរយៈការអនុវត្ត កម្មវិធីរៀនពេញមួយថ្ងៃ ឬ ការបង្កើនម៉ោងសិក្សាបន្ថែម យ៉ាងតិច ២ម៉ោងក្នុងមួយថ្ងៃ។
ការផ្លាស់ប្តូរវិធីសាស្ត្របង្រៀន ៖ ដោយត្រូវបង្វឹកគ្រូបង្រៀនថ្មីឱ្យប្រើវិធីសាស្ត្របង្រៀនថ្មី ដែលមានប្រសិទ្ធភាព។ យើងត្រូវប្តូរពីការ ទន្ទេញចាំមេរៀន ទៅជាការបង្រៀនដែលមាន ភាពសប្បាយរីករាយ និងភាពទាក់ទាញ ដើម្បីជំរុញការចូលរួមរបស់សិស្ស។
ជំនាញសរសេរ និងការអាន ៖ ត្រូវលើកទឹកចិត្តគ្រូបង្រៀនឱ្យផ្តល់កិច្ចការ សរសេរ បន្ថែមទៀត ព្រោះការសរសេរគឺជាមធ្យោបាយដ៏ល្អបំផុតក្នុងការរៀនភាសា។ ការរួមបញ្ចូលកម្មវិធី ការអប់រំកុមារតូច គឺជាមូលដ្ឋានគ្រឹះសម្រាប់ការបង្រៀនថ្នាក់ដំបូង និងត្រៀមសម្រាប់កម្រិតបឋមសិក្សា។
គណនេយ្យភាព ៖ ពង្រឹងគណនេយ្យភាពរបស់គ្រូបង្រៀន និងថ្នាក់ដឹកនាំសាលារៀន ដើម្បីធានាថាពួកគេប្រើប្រាស់ម៉ោងបង្រៀនប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព និងអនុវត្តស្តង់ដារវិជ្ជាជីវៈ។
ការយកចិត្តទុកដាក់ចំពោះគ្រូបង្រៀន៖ ដោះស្រាយបញ្ហាការងារបន្ទាប់បន្សំតាមរយៈកំណែទម្រង់ប្រាក់បៀវត្សរ៍រយៈពេលវែង និងយន្តការលើកទឹកចិត្ត ដើម្បីពង្រឹងការប្តេជ្ញាចិត្តពេញម៉ោងក្នុងការបង្រៀន។
ការអប់រំកុមារតូច៖ វិនិយោគបន្ថែមលើគុណភាពនៃការអប់រំកុមារតូច។
វប្បធម៌រៀនសូត្រ៖ បង្កើនវប្បធម៌រៀនសូត្រតាមរយៈការផ្តល់ សៀវភៅអានបន្ថែម ដើម្បីពង្រឹងអ្វីដែលកុមារបានរៀនពីសាលា។ ជាមួយគ្នានេះ ការគាំទ្រពីមាតាបិតា ឱ្យកុមារអាន និងសិក្សានៅផ្ទះ គឺជាកត្តាដ៏ចាំបាច់បំផុតមួយ៕