ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា និងសាកលវិទ្យាល័យបច្ចេកវិទ្យាសារព័ត៌មានចិន Dalian University of Technology Press នឹងធ្វើកិច្ចសហការបណ្ដុះបណ្ដាលរួមគ្នាលើស្តង់ដាជំនាញបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ ដើម្បីអភិវឌ្ឍធនធានមនុស្សនៅកម្ពុជា។
ក្នុងជំនួបពិភាក្សាលើកិច្ចសហប្រតិបត្តិការកាលពីពេលថ្មីៗនេះ លោកជំទាវបណ្ឌិត គឹម សេដ្ឋានី រដ្ឋលេខាធិការប្រចាំការ ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានវាយតម្លៃខ្ពស់ចំពោះសាកលវិទ្យាល័យ ដែលមានបំណងសហការគាំទ្រលើការបណ្ដុះបណ្ដាលបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈរួមគ្នាជាមួយភាគីកម្ពុជា។
លោកជំទាវមានប្រសាសន៍ថា ព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា និងសាធារណៈរដ្ឋប្រជាមានិតចិន មានទំនាក់ទំនងមិត្តភាពគ្រប់ពេលវេលា និងភាពជាដៃគូយុទ្ធសាស្ត្រគ្រប់ជ្រុងជ្រោយ។ លោកជំទាវបណ្ឌិតបន្តថា ការអប់រំជាសសរស្តម្ភដ៏សំខាន់នៃទំនាក់ទំនង ដែលមិនត្រឹមតែរួមចំណែកដល់ការអភិវឌ្ឍធនធានមនុស្សប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែថែមទាំងពង្រឹងមូលដ្ឋានគ្រឹះនៃការយល់ដឹងគ្នាទៅវិញទៅមក និងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការយូរអង្វែងរវាងប្រទេសទាំងពីរ។
រដ្ឋលេខាធិការប្រចាំការក្រសួងអប់រំ បញ្ជាក់ថា ក្រសួងអប់រំ បានទទួលស្គាល់សមាគមផ្លាស់ប្តូរការអប់រំវិជ្ជាជីវៈកម្ពុជា-ចិន ជាទីភ្នាក់ងារអនុវត្តនៅកម្ពុជា ដោយធ្វើការក្នុងភាពជាដៃគូយ៉ាងជិតស្និទ្ធជាមួយសាកលវិទ្យាល័យ Dalian University of Technology Press ជាទីភ្នាក់ងារប្រតិបត្តិពីភាគីចិន ដោយនឹងអនុវត្តការងារសំខាន់ៗ រួមទាំងការអភិវឌ្ឍរួមគ្នានៃស្តង់ដារជំនាញបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ កែលម្អកម្មវិធីសិក្សា និងសៀវភៅសិក្សាឱ្យមានគុណភាពខ្ពស់ ស្របតាមបរិបទកម្ពុជា។
គួរជំរាបជូនថា កិច្ចសហប្រតិបត្តិការនេះ ផ្ដោតសំខាន់ទៅលើចំណុចសំខាន់ៗរួមមាន ការបង្កើតប្រព័ន្ធស្តង់ដារបច្ចេកទេសវិជ្ជាជីវៈ និងវិញ្ញាបនបត្រដែលស្របតាមស្តង់ដារអន្តរជាតិឆ្លើយតបទៅនឹងការអភិវឌ្ឍឧស្សាហកម្មរបស់កម្ពុជា, កែលម្អកម្មវិធីសិក្សា និងសៀវភៅសិក្សា ដែលធានាបាននូវគុណភាព និងមានទំនាក់ទំនងវប្បធម៍រវាងប្រទេស និងប្រទេស, ការពង្រឹងការបណ្តុះបណ្តាលគ្រូ និងការកសាងសមត្ថភាព តាមរយៈការផ្លាស់ប្តូរជំនាញ និងបច្ចេកវិទ្យា, សហប្រតិបត្តិការលើការស្រាវជ្រាវ និងបោះពុម្ពផ្សាយ, ការលើកកម្ពស់ការផ្លាស់ប្ដូរនិស្សិត និងអាហារូបករណ៍ និងស្វែងយល់ពីការអប់រំឌីជីថល និងការអប់រំបៃតង សម្រាប់យុវជននាសតវត្សទី២១៕