អ្នកចិត្តសាស្ត្រ ៖ ចង់ពង្រឹងថាមពលផ្លូវចិត្ត អ្នកប្រើបណ្ដាញសង្គម ត្រូវចេះ​ជ្រើសរើស​មាតិកា​តាមដាន
នៅ​មួយផ្នែក បណ្ដាញសង្គម ផ្ដល់នូវចំណេះដឹងយ៉ាងសម្បូរបែប ទាំងគំនិតអាជីវកម្ម ចំណេះដឹង​សុខភាព ការទំនាក់ទំនង និងព័ត៌មានវិជ្ជមាន​ផ្សេងៗ ប៉ុន្តែនៅមួយផ្នែកទៀត បណ្ដាញ​សង្គម​គឺជាកន្លែង​បំពុលផ្លូវចិត្ត តាមរយៈ​រូបភាពអវិជ្ជមាន ការ​គំរាម​កំហែងតាមអ៊ីនធឺណិត អំពើហិង្សា ការ​ឈ្លោះប្រកែក និងវិបត្តិផ្សេងៗ។ ដោយមានទាំងផ្នែកវិជ្ជមាន និងអវិជ្ជមាន អ្នកជំនាញ​ចិត្តសាស្ត្រ ណែនាំឱ្យ​អ្នកប្រើប្រាស់​បណ្ដាញសង្គម ត្រូវចេះ​ជ្រើសរើស​មាតិកាតាម​ដានឱ្យ​បានត្រឹមត្រូវ។
លោក ហឿ សេធុល ប្រធាន​សមាគម​អ្នកប្រឹក្សា និងអ្នកចិត្តសាស្រ្តកម្ពុជា និង​ជាស្ថាបនិក​សេវាប្រឹក្សា​យោបល់ និង​អប់រំផ្លូវចិត្ត (KCPS) លើកឡើង​ថា ការប្រើ​បណ្ដាញ​សង្គមមិន​បាន​ត្រឹមត្រូវ អាច​បង្កហានិភ័យ​ដល់សុខភាព​ផ្លូវ​ចិត្តអ្នកប្រើប្រាស់។ ជាពិសេស នៅពេល​ដែល​អ្នកប្រើ​ចំណាយ​ពេល​ច្រើនពេក តាមដាន​មាតិកា ដែលអាច​បំពុល​ផ្លូវចិត្ត។
លោក សេធុល បាន​ចាត់ទុក​ មាតិកាបំពុលផ្លូវចិត្ត គឺជាប្រភេទមាតិកា​ទាំងឡាយណា ដែល​ប៉ះទង្គិច​ផ្លូវចិត្តអ្នកមើល ដូចជា ការប្រើ​អំពើហិង្សា ការវាយដំ ការបាញ់​ប្រហារ គ្រោះថ្នាក់​ចរាចរណ៍ ការឈ្លោះគ្នា និង​ការប្រើ​ពាក្យពេចន៍​អសុរសជាដើម។ បើតាមការ​បញ្ជាក់​របស់អ្នក​ចិត្តសាស្ត្ររូបនេះ មាតិកា​ទាំងនោះ មិនបាន​ផ្ដល់​ជាចំណេះដឹង ដែល​អាចផ្ដល់​ជាប្រយោជន៍​ដុំកំភួន សម្រាប់​អ្នកតាម​ដាន​នោះទេ ប៉ុន្តែបែរ​ជានាំឱ្យ​ខាត​ពេលវេលា ប៉ះពាល់​អារម្មណ៍ និង​ផ្លូវចិត្ត​ទៅវិញ។
“ក្នុង​សម័យបច្ចេកវិទ្យានេះ បើសិនយើងមិនចេះបែងចែកព័ត៌មាន ដើម្បីតាមដានទេ បច្ចេកវិទ្យា​នឹងបំពុលយើង។ គេបង្កើត​មាតិកា​ឈ្លោះគ្នា យើងមើលរឿង​គេឈ្លោះគ្នា យើងខឹងគេ ឡើងវីយូ គេ​កើនវីយូ គេទទួលបាន​អត្ថប្រយោជន៍ យើងទទួល​បានបញ្ហា យើងខឹង យើងមួរម៉ៅ ចំណាយ​ពេលជា​ច្រើន លើរឿងទាំងអស់ហ្នឹង…”
ផ្ទុយទៅវិញ ប្រធាន​សមាគម​អ្នកប្រឹក្សា និង​អ្នកចិត្តសាស្រ្តកម្ពុជា លើកទឹកចិត្ត​ឱ្យអ្នក​ប្រើប្រាស់​បណ្ដាញសង្គម គួរតាម​ដាន​ចំណេះដឹង និង​ព័ត៌មាន​វិជ្ជមាន​ឱ្យបានច្រើន ដូចជា​ការថែទាំសុខភាព គំនិតថ្មីៗ ទស្សនៈអាជីវកម្ម និងគន្លឹះ​អភិវឌ្ឍខ្លួនជាដើម។ ព្រោះ​ចំណេះដឹង និង​ព័ត៌មាន​ប្រភេទ​នេះ នឹង​ជួយ​ពង្រឹង​ថាមពល​ផ្លូវចិត្តផង និងផ្ដល់​ជាពុទ្ធិបន្ថែម​សម្រាប់​ការរស់នៅ​ផង។ ហេតុនេះ អ្នកលេង​បណ្ដាញ​សង្គម ត្រូវ​រៀនរើស រៀន​សាប់ស្ក្រែប មាតិកាមួយ​ចំនួន ដែល​ល្អៗ ព្រោះវានឹង​ជួយ​យើង​រៀន​បាន​រឿងថ្មីៗជាច្រើន​ពីបណ្ដាញ​សង្គម។
ស្រប​នឹង​បញ្ហា​នេះ លោក សេធុល បាន​អំពាវនាវ​ឱ្យអ្នក​ផលិត​មាតិកា និង​អ្នកសារព័ត៌មាន គួរផ្ដោត​លើការ​ផលិតមាតិកា ដែលផ្ដល់​គុណតម្លៃ ចំណេះដឹង និង​ប្រយោជន៍​សម្រាប់សង្គម ដើម្បីចូលរួម​ទប់ស្កាត់​ព័ត៌មាន​ដែលអាច​បង្ក​ភាព​ចលាចល និង​រូបភាព​អវិជ្ជមាន​ក្នុងសង្គម៕