ក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍ សហការជាមួយគណៈកម្មការសេដ្ឋកិច្ច និងសង្គមរបស់អង្គការសហប្រជាជាតិសម្រាប់តំបន់អាស៊ី និងប៉ាស៊ីហ្វិក (UN-ESCAP) កំពុងតែរៀបចំសេចក្តីព្រាង “យុទ្ធសាស្ត្រជាតិស្តីពីបញ្ញាសិប្បនិម្មិត” សំដៅទាញយកផលប្រយោជន៍ជាអតិបរមា ក៏ដូចជាកាត់បន្ថយផលប៉ះពាល់អវិជ្ជមាន នៃបញ្ញាសិប្បនិម្មិត ដើម្បីរួមចំណែកក្នុងការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ច និងសង្គមកម្ពុជា។
បើតាមសេចក្តីប្រកាសព័ត៌មានរបស់ក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍ សេចក្តីព្រាង “យុទ្ធសាស្រ្តជាតិស្តីពីបញ្ញាសិប្បនិម្មិត” ត្រូវបានរៀបចំឡើងអស់រយៈពេលជាងមួយឆ្នាំមកហើយ តាមរយៈកិច្ចប្រជុំផ្ទៃក្នុងចំនួន១២លើក ដើម្បីធ្វើឱ្យសេចក្តីព្រាងនេះកាន់តែមានភាពល្អប្រសើរ មានសង្គតិភាពជាមួយនឹងរបៀបវារៈគោលនយោបាយជាតិ និងស្របតាមនិន្នាការតំបន់ និងអន្តរជាតិ។ ក្នុងនោះកាលពីដើមខែមេសា សិក្ខាសាលាពិនិត្យស៊ីជម្រៅលើសេចក្តីព្រាងនេះ ត្រូវបានរៀបចំឡើង ដោយមានការចូលរួមពីតំណាងអង្គការសហប្រជាជាតិ (UN-ESCAP) ដោយធ្វើការពិភាក្សាស៊ីជម្រៅលើគ្រប់ផ្នែកនៃសេចក្តីព្រាងយុទ្ធសាស្រ្ត រួមមានចក្ខុវិស័យ ប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ីបញ្ញាសិប្បនិម្មិត និងយុទ្ធសាស្រ្តជាអាទិភាព ព្រមទាំងវិធីសាស្រ្តជំរុញឱ្យយុទ្ធសាស្រ្តនេះអនុវត្តបានប្រកបដោយជោគជ័យ។
ក្នុងឱកាស នៃការបំពេញភារកិច្ចនៅកម្ពុជា លោកស្រី Tiziana Bonapace ប្រធាននាយកដ្ឋានបច្ចេកវិទ្យាគមនាគមន៍ និងព័ត៌មាន នៃ UN-ESCAP បានគូសបញ្ជាក់ពីការគាំទ្ររបស់ UN-ESCAP ចំពោះការរៀបចំសេចក្តីព្រាងយុទ្ធសាស្រ្តជាតិស្តីពីបញ្ញាសិប្បនិម្មិតរបស់កម្ពុជា ដែលមានក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍ ជាក្រសួងនាំមុខលើកិច្ចការនេះ។
បើតាមការបញ្ជាក់របស់ក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍ បន្ទាប់ពីដាក់ពិគ្រោះយោបល់ជាមួយអ្នកបច្ចេកទេស នៃ UN-ESCAP សេចក្តីព្រាងយុទ្ធសាស្រ្តជាតិស្តីពីបញ្ញាសិប្បនិម្មិត នឹងត្រូវដាក់ពិគ្រោះយោបល់ប្រមូលធាតុចូលជាមួយក្រសួង ស្ថាប័ន និងគ្រប់ភាគីពាក់ព័ន្ធ រួមទាំងគ្រឹះស្ថានឧត្តមសិក្សា ក្នុងខែឧសភាខាងមុខនេះ ព្រមទាំងពិនិត្យក្នុងសិក្ខាសាលាថ្នាក់ជាតិ ដែលគ្រោងធ្វើនៅខែមិថុនាខាងមុខ។
យ៉ាងណាក៏ដោយ ក្រសួងប្រៃសណីយ៍ និងទូរគមនាគមន៍ ក៏បានធ្វើការអំពាវនាវដល់អ្នកជំនាញ វិស័យឯកជន គ្រឹះស្ថានសិក្សា និងស្រាវជ្រាវ ឬអង្គការដៃគូដែលមានចំណាប់អារម្មណ៍ អាចចូលរួមក្នុងដំណើរការ នៃការរៀបចំយុទ្ធសាស្រ្តជាតិនេះ ដោយអាចទាក់ទងទៅកាន់ ai-governance@mptc.gov.kh ដើម្បីសាកសួរព័ត៌មានបន្ថែម៕