រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ ៖ សមិទ្ធផលរបស់សហព័ន្ធ​សេវាអប់រំនៅកម្ពុជា ជាកម្លាំងចលករដ៏សំខាន់ក្នុងការជំរុញការអភិវឌ្ឍប្រកបដោយចីរភាព
ក្នុង​ឱកាស​ចូលរួម​មហាសន្និបាត និង​ប្រគល់​បណ្ណសរសើរ​ដល់​ នាយក នាយិកាឆ្នើម និង​គ្រូឆ្នើម​ប្រចាំ​ឆ្នាំ​២០២៤ នៃសហព័ន្ធសេវាអប់រំ​នៅ​កម្ពុជា កាលពីចុងសប្តាហ៍​នេះ ឯកឧត្តមបណ្ឌិត​សភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន ឧបនាយករដ្ឋមន្រ្តី រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានធ្វើការ​កោតសរសើរ និង​វាយតម្លៃខ្ពស់​ចំពោះ​សមិទ្ធផល​ដែល​សហព័ន្ធ​សេវាអប់រំ​នៅកម្ពុជាសម្រេចបាន​នាពេល​កន្លងមក ដែលជា​កម្លាំង​ចលករដ៏សំខាន់​ក្នុងការ​ជំរុញ​ការ​អភិវឌ្ឍ​ប្រកបដោយ​ចីរភាព។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ​មានប្រសាសន៍ថា រាជរដ្ឋាភិបាលដែល​ដឹកនាំ​ដោយ​សម្តេច​មហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្រ្តី ចង់ដឹកនាំ​កម្ពុជា​ឆ្ពោះ​ទៅ​រក​ការ​អភិវឌ្ឍថ្មី ដែល​ហៅ​ថា គឺជាប្រទេស​ដែលមាន​ប្រាក់​ចំណូល​មធ្យមកម្រិត​ខ្ពស់​នៅ​ឆ្នាំ២០៣០ និង​ចក្ខុវិស័យឆ្នាំ២០៥០។ ក្នុង​ន័យ​នេះ ប្រព័ន្ធអប់រំ​ត្រូវ​តែ​ឆ្លើយតប​ទៅនឹង​ចក្ខុវិស័យ ហើយតួនាទី ទាំងវិស័យ​រដ្ឋ ក៏​ដូចជា​វិស័យ​ឯកជន គឺការពង្រឹងគុណភាពអប់រំ ដែលធានា​បាន​នូវសិស្ស​ដែលត្រៀម​ខ្លួន​ដើម្បីសិក្សា, សាលារៀន​ដែល​មានតួនាទី​ផ្តល់​នូវ​បរិស្ថានសិក្សា​ល្អ, គ្រូ​បង្រៀន​ល្អ និង​មាន​សមត្ថភាព​ដើម្បី​បង្រៀន​មានគុណភាព ហើយ​មាតាបិតា​ជួយ​គាំទ្រ ក៏​ដូចជា​ប្រព័ន្ធអប់រំទាំងមូល​ដែលផ្តល់​ឱកាស​ឱ្យ​សិស្សានុសិស្ស​អាច​សិក្សា​រៀនសូត្របាន។
ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តីបានបញ្ជាក់ថា ដើម្បី​សម្រេចបាន​ចក្ខុវិស័យកម្ពុជា​ឆ្នាំ​២០៣០ និង​ឆ្នាំ២០៥០ ទាំងវិស័យ​រដ្ឋ ក៏​ដូចជា​វិស័យ​ឯកជន ត្រូវ​ប្តេជ្ញា​បន្ត​ធ្វើ​កំណែទម្រង់​វិស័យអប់រំ បញ្ចូល​នូវ​ការ​ប្រើប្រាស់​បច្ចេកវិទ្យា​អប់រំ​នៅ ក្នុង​ការ​សិក្សា​រៀនសូត្រ ក៏​ដូចជា​ការ​លើក​កម្ពស់​នូវ​ការ​បង្រៀនខាងផ្នែកវិទ្យាសាស្រ្ត និង​បច្ចេកវិទ្យា។
ក្នុងនោះឯកឧត្តម​បណ្ឌិតសភាចារ្យ ក៏បាន​អរគុណ​ដល់វិស័យ​ឯកជន ពិសេស​សហព័ន្ធសេវាអប់រំ​នៅ​កម្ពុជា ដែល​បាន​សហការ​ជាមួយ​រដ្ឋ ក្នុងការ​ផ្តល់​ឱកាស​ឱ្យ​យុវជន​កម្ពុជាទទួល​បាន​នូវ​ការ​អប់រំ​ប្រកប​ដោយ​គុណភាព ដែលឆ្លើយតបទៅ​នឹង​តម្រូវការ​ទីផ្សារ ជាពិសេស​គឺ​តម្រូវ​ការ​នៃការ​អភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ច​សង្គម​នាពេលបច្ចុប្បន្ន ក៏​ដូចជា​នាពេលអនាគត។
តាងនាមក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ក៏បានចូលរួមអបអរសាទរដល់ឯកឧត្តមបណ្ឌិត ហុង លីម ដែលត្រូវបានតែងតាំងជាប្រធានសហព័ន្ធសេវាអប់រំនៅកម្ពុជាក្នុងអាណត្តិ២០២៥-២០២៧ថ្មី និងអបអរសាទរដល់នាយក នាយិកាឆ្នើម និងគ្រូឆ្នើមប្រចាំឆ្នាំ២០២៤ នៃសហព័ន្ធសេវាអប់រំនៅកម្ពុជា ដែលបានឆ្លុះបញ្ចាំងពីការខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់ភាគីពាក់ព័ន្ធទាំងអស់ ក្នុងការលើកកម្ពស់គុណភាពអប់រំនៅកម្ពុជា។
សូមបញ្ជាក់ថា សហព័ន្ធសេវាអប់រំ​នៅកម្ពុជា គឺជាបណ្តុំនៃវិស័យ​ឯកជនដែលធ្វើការងារផ្តល់សេវាគាំទ្រលើវិស័យអប់រំ ដោយបច្ចុប្បន្ននេះ សហព័ន្ធមានសមាជិក ចំនួន ១៤០ ស្ថាប័ន ដែលរួមមាន សាលារៀនជាតិ និងអន្តរជាតិ ស្ថាប័នបណ្តុះបណ្តាល ក្រុមហ៊ុនបច្ចេកវិទ្យាអប់រំ អង្គការគាំទ្រវិស័យអប់រំ និងក្រុមហ៊ុនមួយចំនួនទៀត។
បើតាមលោក គង់ សំនៀង ប្រធាន​សហព័ន្ធសេវាអប់រំ​នៅ​កម្ពុជា អាណត្តិ២០២៣-២០២៥ និង​ជា​អគ្គនាយករង​ក្រុមហ៊ុន​វេសឡាញ អេឌ្យូខេសិនគ្រុប, សហព័ន្ធសេវាអប់រំ​នៅ​កម្ពុជា ត្រូវ​បាន​បង្កើត​ឡើង​នាដើមឆ្នាំ២០២០ ក្រោមចក្ខុវិស័យ​ចង់ឃើញ​ធនធាន​មនុស្ស​នៅ​ប្រទេស​កម្ពុជា​ មានចំណេះដឹង ជំនាញ និង​ភាពជាអ្នក​ដឹកនាំ​កាន់តែខ្ពស់​ដើម្បីអភិវឌ្ឍប្រទេសជាតិ។ ក្នុងនោះ​បេសកកម្ម​ចំបងៗរបស់សហព័ន្ធ​សេវាអប់រំ​នៅ​កម្ពុជា មានដូចជា ៖ ចូលរួមជាមួយរាជរដ្ឋាភិបាលក្នុងការអភិវឌ្ឍធនធានមនុស្ស ក្នុងវិស័យអប់រំចំណេះទូទៅ ការអប់រំបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេសនិងវិជ្ជាជីវះ ចំណេះដឹងសហគ្រិនភាព ចំណេះដឹងហិរញ្ញវត្ថុ ចំណេះដឹងបច្ចេកវិទ្យា និងការអប់រំភាពជាអ្នកដឹកនាំ, ប្រមូលផ្តុំគ្រឹះស្ថានអប់រំបណ្តុះបណ្តាលនិងដៃគូពាក់ព័ន្ធបង្កើតប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ី គាំទ្រសម្រាប់ការ អប់រំ និងបណ្តុះបណ្តាល ដើម្បីការរីកចំរើនលើគុណភាពធនធាន មនុស្សដែលគាំទ្រ និងឆ្លើយ តបល្អតាមតម្រូវការអភិវឌ្ឍសេដ្ឋកិច្ចជាតិ, ស្រាវជ្រាវ និងចែករំលែកចំណេះដឹងអប់រំ ព័ត៌មានទីផ្សារការងារ តម្រូវការចំណេះ ជំនាញនានា ដែលប្រទេសជាតិត្រូវការនាពេលអនាគត ក៏​ដូចជា ពង្រឹងចំណេះដឹង និងជំនាញ គ្រូបង្រៀន គ្រូបណ្តុះបណ្តាល និងអ្នកអប់រំទូទៅ ដើម្បីធានាបាននូវលទ្ធផលការសិក្សាខ្ពស់របស់សិស្សានុសិស្ស និស្សិត និងសិក្ខាកាម។
ក្នុងនោះសមិទ្ធផល​ដែល​សហព័ន្ធសេវាអប់រំ​នៅកម្ពុជា​សម្រេច​បាន​ក្នុង​អាណត្តិ២០២៣-២០២៥ មានដូចជា បង្កើន​សមាជិកភាព​ថ្មីៗ, រៀបចំវគ្គបណ្តុះបណ្តាល​សមាជិក និង​សាធារណជនសរុបចំនួន១៨វគ្គ, ចូលរួម​ប្រជុំផ្តល់ធាតុចូល​ជាមួយ​ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ក្នុងការ​រកដំណោះស្រាយ​ចំពោះ​បញ្ហា​ប្រឈម​នានា​ក្នុងវិស័យឯកជន, ចូលរួមផ្តល់ធាតុចូល និង​បង្កើត​ក្រុម​ការងារ​គាំទ្រ​ការ​ពង្រឹងគុណភាពគ្រឹះស្ថានសិក្សា​ឯកជន ជាមួយ​ក្រសួងអប់រំ, ចុះអនុស្សរណៈ​យោគយល់​គ្នា​ជាមួយ​ក្រសួងការងារ ស្តីពី​កិច្ចសហប្រតិបត្តិការ​លើការ​ហាត់ការ និង​ចុះកម្មសិក្សា​ដើម្បីគាំទ្រ​ដល់ការ​បណ្តុះបណ្តាល​ជំនាញវិជ្ជាជីវៈ និង​បច្ចេកទេស, ចូលរួម​ជាមួយ​ក្រុមការងារ​វេទិកា​រាជរដ្ឋាភិបាល និង​វិស័យ​ឯកជន ព្រមទាំង​សកម្មភាពជាច្រើនទៀត។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិត ហុង លីម ប្រធានក្រុមប្រឹក្សាភិបាលអាណត្តិថ្មី នៃសហព័ន្ធសេវាអប់រំ​នៅកម្ពុជា
ជាមួយ​គ្នានេះដែរ ឯកឧត្តមបណ្ឌិត ហុង លីម អគ្គនាយក​សាលា​អន្តរជាតិអាស៊ាន និង​ជាប្រធានក្រុមប្រឹក្សាភិបាលអាណត្តិថ្មី នៃសហព័ន្ធសេវាអប់រំ​នៅកម្ពុជា មានប្រសាសន៍ថា សម្រាប់អាណត្តិថ្មី ២០២៥-២០២៧ ឯកឧត្តមនឹងបន្តដឹកនាំសហព័ន្ធ​ស្រប​តាម​ទស្សនវិស័យ និង​បេសកកម្ម​ដើម្បីចូលរួមចំណែក​ជាមួយ​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា និង​ក្រសួងពាក់ព័ន្ធ​នានា​ក្នុងការ​អភិវឌ្ឍន៍​ធនធាន​មនុស្ស​ដែល​ប្រកប​ដោយ​សមត្ថភាពខ្ពស់​សម្រាប់អនាគត​ប្រទេស​កម្ពុជា។ ជាមួយ​គ្នា​ក៏​នឹង​បន្ត​ពង្រឹង​ភាពជាដៃគូរវាង​វិស័យ​សាធារណៈ និង​ឯកជន​លើ​ការងារអប់រំ​ឱ្យ​មានគុណភាព ដើម្បី​បង្កើត​មូលធន​មនុស្ស​ក្នុងវិស័យ​ឌីជីថល​តាមតម្រូវការ​របស់ប្រទេសជាតិ ព្រមទាំងពង្រឹង​ចំណេះដឹង និង​ជំនាញ​របស់គ្រូបង្រៀន គ្រូបណ្តុះបណ្តាល និង​អ្នកអប់រំទូទៅ ដើម្បីធានា​បាន​នូវគុណភាពធនធាន​មនុស្ស​ប្រកប​ដោយសមត្ថភាពខ្ពស់៕