សម្តេចធិបតី ៖ ការ​សិក្សាពេញមួយ​ជីវិត គឺជារបៀបរបបនៃការអប់រំក្នុងសតវត្សរ៍ទី២១
ក្នុងឱកាសអញ្ជើញជាអធិបតីក្នុងពិធីប្រគល់សញ្ញាបត្រជូនដល់និស្សិតវិទ្យាស្ថាន វ៉ាន់ដា នាព្រឹកថ្ងៃទី១១ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥ សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រី នៃព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា លើកឡើងថា ការមានសញ្ញាបត្រ គឺមិន​ទាន់គ្រប់គ្រាន់ទេ ពោលគឺត្រូវ​បន្ត​ការ​សិក្សា​ស្រាវជ្រាវ និង​បន្ត​ការ​សិក្សា​ពង្រីក​ចំណេះដឹងរបស់​ខ្លួនឱ្យ​កាន់តែទូលំទូលាយបន្ថែមទៀត ដើម្បីបង្កើនកម្រិតគុណវុឌ្ឍ​តាមជំនាញ​របស់ខ្លួន សំដៅ​តាម​ឱ្យ​ទាន់​នូវ​ការ​រីកចម្រើន​នៃសង្គម និង​វិទ្យាសាស្រ្ត ពីព្រោះ​ការ​សិក្សា​អប់រំ គឺគ្មានទីបញ្ចប់ទេ។ សម្តេច​មានប្រសាសន៍ថា ការសិក្សា​ពេញមួយ​ជីវិត គឺជា​របៀប​របប​នៃការ​អប់រំ​ក្នុងសតវត្សរ៍ទី២១។
សម្តេចនាយករដ្ឋមន្រ្តី បានលើកទឹកចិត្តដល់និស្សិតជ័យលាភីទាំងអស់ ត្រូវ​បន្តដុសខាត់ចំណេះដឹង ដោយថា​ ការ​សិក្សា​ទ្រឹះស្តី​នៅ​ក្នុងថ្នាក់បានជួយ​និស្សិតឱ្យ​មានមូលដ្ឋានច្បាស់លាស់​នៅ​ក្នុង​ការត្រិះរិះពិចារណា ថ្លឹងថ្លែង និងយល់ពីតម្លៃពិត នៃចំណេះដឹង និង​ជំនាញ​សម្រាប់​អភិវឌ្ឍខ្លួនឯង​ទៅថ្ងៃក្រោយ ហើយត្រូវ​ចងចាំថា មានតែចំណេះវិជ្ជាទេដែលអាចជួយបណ្តុះ​បណ្តាល​នូវ​គំនិត​ចំរើនជឿនលឿន ហើយ​អាច​ជួយ​លើក​ស្ទួយ​ប្រទេស​ជាតិ​ឱ្យ​កាន់តែរីកចម្រើន​ថែមទៀត។
“ដូច្នេះប្អូនៗ​ត្រូវយល់ថា ដើម្បីក្លាយខ្លួនជាបញ្ញាវន្តពិតប្រាកដ ប្អូនៗត្រូវបន្តខិតខំប្រឹងប្រែងរៀនសូត្រ​ដោយខ្លួនឯង ខិតខំអានសៀវភៅ​ឱ្យ​បានច្រើន ខិតខំត្រងត្រាប់ចាប់យកចំណេះដឹងទាំងឡាយដែលប្អូនៗបានជួបប្រទះ និង​ដុសខាត់រំលឹកឡើងវិញជាប្រចាំនូវចំណេះដឹងទាំងនោះ”
ពាក់ព័ន្ធនឹងការអាន សម្តេចធិបតី​ក៏បានថ្លែង​អរគុណដល់​ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ដែលបាន​ផ្តួចផ្តើម​រៀបចំ​នូវ​ទិវាជាតិអំណាន ដែលជា​ចលនានៃការអានសៀវភៅ និង​បង្កើតទម្លាប់អាន​ដល់ប្រជាជន​កម្ពុជា។ សម្តេចក៏បានជំរុញឱ្យឪពុកម្តាយ អាណាព្យាបាល ខិតខំបង្កលក្ខណៈដល់កូនៗរបស់ខ្លួនក្នុងការអានសៀវភៅ ហើយសូមក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ត្រូវខិតខំជំរុញកម្មវិធីពាក់ព័ន្ធនឹងការអានឱ្យបានច្រើនបន្ថែមទៀត។