ក្រសួងអប់រំ និង​ភាគីពាក់ព័ន្ធកំពុងរៀបចំការ​កំណត់​លក្ខណៈ​វិនិច្ឆ័យ​សម្រាប់​ការ​បង្កើត​ទារកដ្ឋាននៅ​កម្ពុជា
ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា រួមជាមួយ​ភាគីពាក់ព័ន្ធ ដែល​មានក្រសួងស្ថាប័ន អង្គការ​ក្រៅរដ្ឋាភិបាល ក៏ដូចជា​វិស័យឯកជន កំពុង​រួម​គ្នាបង្កើតជា “ការ​កំណត់​លក្ខណៈវិនិច្ឆ័យ​សម្រាប់​ការ​បង្កើត​ទារកដ្ឋាន​នៅ​កម្ពុជា” ដើម្បីជា​ប្រយោជន៍ផ្ទាល់​ដល់​កុមារ​តូច​ដែលជា​កូនចៅ​បងប្អូន​ប្រជាជនកម្ពុជា។
ក្នុងសិក្ខាសាលាពិគ្រោះយោបល់សេចក្តីព្រាងអនុក្រឹត្យស្តីពី “ការកំណត់លក្ខណៈវិនិច្ឆ័យសម្រាប់ការបង្កើតទារកដ្ឋាននៅកម្ពុជា” កាលពីពេលថ្មីៗនេះ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានគូសបញ្ជាក់ពីសារៈសំខាន់ នៃ​ការ​វិនិយោគ​លើកុមារ​តូច ​តាមរយៈការយកកូនមក​ចុះឈ្មោះ​ចូលទារកដ្ឋាន ដែលមានអ្នកជំនាញទទួលបាន​ការ​បណ្តុះ​បណ្តាលបច្ចេកទេស​ត្រឹមត្រូវ ​សម្រាប់មើលថែទាំកុមារនៅតាមទារកដ្ឋានដែលមានស្តង់ដាគុណភាព ដូចជា មានការផ្តល់អាហារប្រកបដោយអនាម័យនិងល្អចំពោះសុខភាព មានកន្លែងគេង មានសម្ភារៈសម្រាប់កុមារលេង ទីធ្លាលេងក្នុងនិងក្រៅបន្ទប់​ស្របតាម​លក្ខណៈបច្ចេក​ទេស ដែលបង្កលក្ខណៈឱ្យមាតាបិតា អ្នកអាណាព្យាបាល មាន​ឱកាសប្រកបមុខរបរនិងការងារប្រចាំថ្ងៃ ដោយមិនមានការបារម្ភពីកូនតូច។
ឯកឧត្តមបន្តថា តបតាមអនុសាសន៍ដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់របស់ សម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត ក្រសួងអប់រំ យុវជន​ និងកីឡា និងក្រសួង ស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធ បានសហការគ្នាបង្កើត​ទារកដ្ឋាន សហគមន៍រោងចក្រសហគ្រាស សម្រាប់កូនកម្មករកម្មការិនីអាយុចាប់ពី ៣ខែ ដល់ក្រោម ៣ឆ្នាំ ដោយទទួលបានសេវាថែទាំ គាំពារ និងអភិវឌ្ឍន៍ប្រកបដោយជំនាញវិជ្ជាជីវៈ ក្នុងគោលដៅសម្រាលបន្ទុកគ្រួសារ បន្តលើកកម្ពស់សុខុមាលភាពទាំងឪពុកម្ដាយ និងកុមារតូច ដែលជាមូលដ្ឋានគ្រឹះក្នុងការផ្ដល់នូវការអប់រំពហុវិស័យ។ ក្នុងន័យនេះ ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ក្នុងនាម​ជាស្ថាប័នដឹក​នាំ បានកំណត់កម្មវិធីកំណែទម្រង់ការ​គ្រប់គ្រងការអប់រំកុមារតូច ដោយផ្តោតជាសំខាន់​លើការបង្កើតកម្មវិធីទារកដ្ឋានសហគមន៍រោងចក្រសហគ្រាសជាអាទិភាពចំពោះមុខ ក្នុងចំណោមការងារអាទិភាពដទៃទៀត។ ជាលទ្ធផល ក្រោមកិច្ចសហប្រតិបត្តិការ​ជាមួយអង្គការពិភពកុមារនិងអភិវឌ្ឍ(PE&D) ក្រោមការគាំទ្រថវិកាពីធនាគារពិភពលោក បាន​រួមគ្នារៀបចំបង្កើត​ទារកដ្ឋាន​ផ្តល់​សេវាថែទាំ គាំពារ និងអភិវឌ្ឍន៍ប្រកបដោយវិជ្ជាជីវៈ​​បានចំនួន ១៣កន្លែង​ នៅខេត្តកំពង់ស្ពឺ និងខេត្ត​កំពង់ចាម។
យ៉ាងណាក៏ដោយ ក្នុងគោលបំណងឆ្លុះ​បញ្ចាំងអំពីកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងរួមគ្នា​ប្រកប​ដោយ​ការយកចិត្តទុកដាក់ និងការទទួលខុសត្រូវចំពោះអនាគតកុមារកម្ពុជា គ្រប់ភាគីពាក់ព័ន្ធបាន​រួមគ្នាធ្វើ​ សេចក្ដីព្រាងអនុក្រឹត្យស្ដីពី”ការកំណត់លក្ខណៈវិនិច្ឆ័យសម្រាប់ការបង្កើតទារកដ្ឋាននៅកម្ពុជា” ដោយមាន៦ជំពូក និង២៧មាត្រា។ បើតាមឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន ណារ៉ុន សេចក្តីព្រាងអនុក្រឹត្យដ៏មានសារៈសំខាន់នេះ បានផ្ដល់នូវអនុសាសន៍ឱ្យយកចិត្តទុកដាក់ទៅលើចំណុចសំខាន់ៗចំនួន៥រួមមាន ៖ ១) ផ្តល់នូវសុខភាពល្អ ២) ផ្តល់អាហារូបត្ថម្ភ ៣) ផ្តល់ឱកាសសម្រាប់ការរៀនសូត្រតាំងពីវ័យដំបូង ៤) ផ្តល់ការថែទាំប្រកបដោយការឆ្លើយតប ៥) ផ្តល់សន្តិសុខ និងសុវត្ថិភាព។
ជាមួយគ្នានេះដែរ ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តី​ក៏​បានស្នើឱ្យមានការគាំទ្រពីគ្រប់ភាគីពាក់ព័ន្ធទាំងអស់ ដើម្បីជំរុញការផ្ដល់សេវាឱ្យបានល្អ និងមាននិរន្តរភាព ស្របតាមចក្ខុវិស័យលើកកម្ពស់​សុខុមាលប្រជាជន និងការអភិវឌ្ឍធនធានមនុស្ស​របស់រាជរដ្ឋាភិបាល។
គួរ​បញ្ជាក់ដែរថា រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​ បានកំណត់​នូវ​ទិសដៅ​អភិវឌ្ឍ​ផ្តោត​ជា​សំខាន់​គឺ​ការ​បង្កើត​ទារក​ដ្ឋាន​ដែល​មានលក្ខណៈ​ជំនាញ និង​ស្តង់ដាបច្ចេកទេស​វិជ្ជាជីវៈ​ពិតប្រាកដ ក្នុងគោលបំណង​លើក​កម្ពស់​សុខមាលភាព​កុមារ​អាយុពី៣ខែ ដល់ក្រោម​៣ឆ្នាំ ដោយ​ធានា​បាន​នូវ​មូលដ្ឋាន​អភិវឌ្ឍ​ន៍​សម្បទាពេញលេញ ដើម្បីភាពជោគជ័យ​ក្នុងការ​សិក្សា​ពេញ​មួយ​ជីវិត​របស់មនុស្ស ព្រមទាំង​រក្សា​បាន​នូវ​កំណើន​សេដ្ឋកិច្ច​ជាតិ និង​សង្គម​សន្តិភាព៕