ទូរបញ្ជរផ្តល់សេវាសាធារណៈតាមប្រព័ន្ធអេឡិចត្រូនិក របស់ក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ ចំនួន១ពាន់គ្រឿង គ្រោងនឹងដាក់ពង្រាយនៅតាមផ្សារទំនើប ក៏ដូចជាស្ថានីយ៍ប្រេងឥន្ធនៈនានានៅទូទាំងប្រទេសនៅដើមឆ្នាំ២០២៥ខាងមុខនេះ ដើម្បីផ្តល់ភាពងាយស្រួលក្នុងការផ្តល់សេវាសាធារណៈនានារបស់ក្រសួង ក៏ដូចជាងាយស្រួលដល់យុវជន ពលរដ្ឋក្នុងការស្វែងរកការងារធ្វើ ក៏ដូចជាស្វែងរកព័ត៌មានពាក់ព័ន្ធនឹងការបណ្តុះបណ្តាលជំនាញបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ។
បញ្ជរសេវាសាធារណៈតាមប្រព័ន្ធអេឡិចត្រូនិក ត្រូវបានរៀបចំរចនា និងអភិវឌ្ឍដោយនិស្សិត និងសាស្រ្តាចារ្យ នៃវិទ្យាស្ថានបច្ចេកវិទ្យាឧស្សាហកម្ម នៃក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ ។ បញ្ជរនេះ មានមុខងារសំខាន់ៗដូចជា ១. អាចចុះឈ្មោះស្វែងរកការងារ និងចុះឈ្មោះចូលរៀនកម្មវិធីបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ និងបច្ចេកទេស ១,៥លាននាក់, ២. ស្វែងរកឱកាសការងារ និងកម្មវិធីបណ្តុះបណ្តាលផ្សេងទៀតដែលនៅជិតខ្លួន, ៣. ចុះឈ្មោះស្វែងរកការងារនៅក្រៅប្រទេស, ៤. អាចធ្វើការផ្សព្វផ្សាយដំណឹងជ្រើសរើសបុគ្គលិក, ៥. អាចតាមដានរាល់សេវាសាធារណៈរបស់ក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ និង ៦. អាចផ្តល់ដំណឹងមកក្រសួង តាមរយៈប្រអប់បណ្តឹងអនាមិកអំពីបញ្ហាវិវាទការងារ ការរំលោភលើលក្ខខណ្ឌការងារ ឬបញ្ហាមិនប្រក្រតីភាពដែលកើតមានឡើង ដើម្បីឱ្យក្រសួងចាត់វិធានការតាមច្បាប់បានទាន់ពេលវេលា។
ឯកឧត្តម ហេង សួរ ដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ មានប្រសាសន៍ថា ក្រោយការដាក់សាកល្បងនៅក្នុងឱកាសពិព័រណ៌ការងារ និងផលិតភាពជាតិ បានជោគជ័យ ក្រសួងការងារមានផែនការផលិតបញ្ជរនេះចំនួន១ពាន់គ្រឿង ដើម្បីដាក់ពង្រាយនៅតាមទីតាំងសាធារណៈ ផ្សារទំនើប តំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេស សាលារៀន ស្ថានីយប្រេងឥន្ធនៈ ទីប្រជុំជននានា សម្រាប់សាធារណជនប្រើប្រាស់។
“យើងនឹងផលិតបាននូវបញ្ជរសេវាសាធារណៈមួយដែលមិនចាំបាច់មានមនុស្សអង្គុយនោះទេ… ដូចទូរ ATM មួយអញ្ចឹង ឱ្យយើងដាក់ទូរមួយចូលទៅ ទាំងខ្លួនឯងក៏បានប្រយោជន៍ ទាំងយុវជននៅជុំវិញក៏បានប្រយោជន៍…”
បើតាមរបាយការណ៍របស់ ឯកឧត្តម កត្តា អ៊ន រដ្ឋលេខាធិការ និងជាអ្នកនាំពាក្យក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ អំឡុងពេលពីរថ្ងៃបន្ទាប់ពីបានប្រកាសដាក់ឱ្យដំណើរការប្រើប្រាស់សាកល្បង បញ្ជរផ្តល់សេវាសាធារណៈតាមប្រព័ន្ធអេឡិចត្រូនិកនៅក្នុងពិព័រណ៍ការងារ និងផលិតភាពជាតិ មានអ្នកចូលប្រើប្រាស់ដើម្បីសាកសួរព័ត៌មាន ចុះឈ្មោះ ប្រើប្រាស់សេវាសាធារណៈនានារបស់ក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ ដូចជាសេវាចុះឈ្មោះស្វែងរកការងារ, សេវាចុះឈ្មោះរកការងារក្រៅប្រទេស, សេវាចុះឈ្មោះចូលរៀន TVET 1.5M ជាច្រើន ហើយក្នុងនោះក្រសួងក៏ទទួលបានបណ្តឹងអនាមិកសរុប ៣ បណ្តឹងផងដែរ។
គួរបញ្ជាក់ថា បញ្ជរផ្តល់សេវាសាធារណៈតាមប្រព័ន្ធអេឡិចត្រូនិកនេះ ត្រូវបានបង្កើតឡើងដោយមានកិច្ចសហការរវាងក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ ជាមួយវិទ្យាស្ថានបច្ចេកទេស (TVET) ស្របតាមអនុសាសន៍របស់សម្តេចធិបតី នាយករដ្ឋមន្ត្រី គឺធ្វើយ៉ាងណាត្រូវបង្ខិតការផ្តល់សេវាសាធារណៈរបស់ក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ ឱ្យបានទៅជិតមូលដ្ឋានរបស់ប្រជាពលរដ្ឋ និងវិស័យឯកជន៕