រដ្ឋមន្រ្តីអប់រំ ៖ គណិតវិទ្យា ជាបំណិនមូលដ្ឋានសំខាន់ខ្វះមិនបានក្នុងជីវភាពប្រចាំថ្ងៃ ជំរុញចាប់យកជំនាញកម្រិតខ្ពស់នៅថ្ងៃអនាគត
គណិតវិទ្យាពង្រឹងសមត្ថភាពក្នុងការត្រិះរិះពិចារណា
សូមបញ្ជាក់ថា សហគមន៍អ្នកគណិតវិទ្យាកម្ពុជា បានសហការជាមួយវិទ្យាស្ថានស្រាវជ្រាវ នៃសាកលវិទ្យាល័យ BROCK នៃប្រទេសកាណាដា CARIBOU (Canada Research Institute of BROCK University) បានរៀបចំការប្រកួតប្រជែងគណិតវិទ្យាអន្តរជាតិតាមប្រព័ន្ធអនឡាញសម្រាប់ឆ្នាំសិក្សា ២០២៣-២០២៤កាលពីពេលថ្មីៗនេះ។ ​សម្រាប់លទ្ធផលនៃការប្រកួតប្រជែងគណិតវិទ្យាអន្តរជាតិតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ CARIBOU TEST 2024  មានសិស្សចំនួន៦៦នាក់ ទទួលចំណាត់ថ្នាក់លេខ១ មេដាយមាសលំដាប់ពិភពលោក(អន្តរជាតិ) ដែលមានសិស្សមកពី៤១ប្រទេសចូលរួមប្រកួត ហើយសិស្សចំនួន៥នាក់ ទទួលចំណាត់ថ្នាក់លេខ២ មេដាយប្រាក់ និងសិស្សចំនួន៥៣នាក់ ទទួលចំណាត់ថ្នាក់លេខ៣ មេដាយសំរឹទ្ធ។
គណិតវិទ្យាជំរុញការដោះស្រាយបញ្ហា និងបណ្តុះគំនិតច្នៃប្រឌិត
គួរ​បញ្ជាក់ថា ដើម្បីឆ្លើយតបនឹងយុគសម័យឌីជីថល និងនវានុវត្តន៍ ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡាបាន និងកំពុងលើកកម្ពស់ការបង្រៀនគណិតវិទ្យាថ្នាក់ដំបូង ក៏ដូចជាការសិក្សាផ្នែកវិទ្យាសាស្ត្រ និងបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល ដែលជាមុំទី៥ នៃយុទ្ធសាស្ត្របញ្ចកោណ ដំណាក់កាលទី១ ដើម្បីជំរុញគោលដៅអភិវឌ្ឍធនធានមនុស្សប្រកបដោយសក្ដានុពល ឆ្ពោះទៅសម្រេចចក្ខុវិស័យកម្ពុជា ២០៥០ តបតាមអនុសាសន៍របស់សម្តេចមហាបវធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា៕