ក្រសួងការងារ នឹងនាំយកការបណ្តុះបណ្តាលជំនាញបច្ចេកទេសកម្រិតស្តង់ដាសិង្ហបុរីមកកម្ពុជា
រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ បានបង្ហាញពី​បំណងនាំយក​ការ​បណ្តុះបណ្តាល​ជំនាញ​បច្ចេកទេស​កម្រិតស្តង់ដាសិង្ហបុរី​នៅ​កម្ពុជា ដើម្បីបម្រើតម្រូវការទីផ្សារ​ការងារឱ្យ​កាន់តែមានប្រសិទ្ធិភាព។
ក្នុងជំនួបជាមួយ​លោក AW TUAN KEE នាយករងសាលា​ពហុបច្ចេកទេស Tamesak នៃសាធារណរដ្ឋសិង្ហបុរី ឯកឧត្តម ហេង សួរ រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាល​វិជ្ជាជីវៈ បានលើកឡើងពីភាពចាំបាច់នៃកិច្ចសហការរវាងវិទ្យាស្ថានបច្ចេកទេសរបស់កម្ពុជា និងសាលាពហុបច្ចេកទេសរបស់សិង្ហបុរីលើការបណ្តុះបណ្តាលធនធានមនុស្សនិងនិយាមសិក្សាស្តង់ដារបស់សិង្ហបុរីមកបណ្តុះបណ្តាលជំនាញនៅកម្ពុជាដែលជាចំណុចគន្លឹះលើការពង្រឹងកម្រិតការបណ្តុះបណ្តាលជំនាញបច្ចេកទេសឱ្យកាន់តែប្រសើរបន្ថែមទៀត។
គួរ​បញ្ជាក់ដែរថា រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា​​នៅ​ក្នុងនីតិកាលទី៧ បានកំណត់គោលដៅ​ក្នុងការ​បណ្តុះបណ្តាលជំនាញ​បច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ (TVET) ដល់យុវជន និងអ្នកធ្វើការងារក្រៅប្រព័ន្ធ​ឱ្យ​បានចំនួន ១លាន៥សែននាក់។
ឯកឧត្តម កត្តា អ៊ន អ្នកនាំពាក្យក្រសួងការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាល​វិជ្ជាជីវៈ មានប្រសាសន៍ថា គិតត្រឹមឆមាសទី១ ឆ្នាំ២០២៤ កម្មវិធី “បណ្តុះបណ្តាលជំនាញវិជ្ជាជីវៈ និងបច្ចេកទេស ១,៥ លាននាក់‍ដល់យុវជនមកពីគ្រួសារក្រីក្រ និងគ្រួសារងាយរងហានិភ័យ” របស់រាជរដ្ឋាភិបាល ទទួលបានយុវជនចំនួនជាង ៤ ម៉ឺន ៥ ពាន់នាក់ ចុះឈ្មោះចូលរៀន នៅទូទាំងប្រទេស ដោយពួកគេបានជ្រើសរើសជំនាញសិក្សាដែលខ្លួនពេញចិត្តក្នុងចំណោមជំនាញទាំង ៤៥ ក្នុងវិស័យអាទិភាពសំខាន់ៗចំនួន១០ រួមមាន សំណង់, អគ្គិសនី និងថាមពល, អេឡិចត្រូនិក, បរិក្ខារត្រជាក់និងកម្ដៅ, កម្មន្តសាល, មេកានិកទូទៅ/មេកានិករថយន្ត, ទេសចរណ៍, សេវាកម្ម, កសិកម្ម និង​កសិ-​​ឧស្សាហកម្ម, និង ធុរកិច្ចនិងព័ត៌មានវិទ្យា។
បើតាមឯកឧត្តម កត្តា អ៊ន កម្មវិធីបណ្តុះបណ្តាលជំនាញវិជ្ជាជីវៈ និងបច្ចេកទេស គឺជាស្ពានសម្រាប់យុវជនក្នុងការ​បន្ត​ការ​សិក្សា​របស់ពួកគេ ដោយ​ទទួលបានជំនាញ​ដែលមាន​ប្រយោជន៍​សម្រាប់ការងារ​នាពេលអនាគត៕