វិទ្យាស្ថាន​ពហុបច្ចេកទេស​ភូមិភាគ​តេជោសែន​សៀមរាប​ប្រកាស​ជ្រើសរើស​សិស្សានុសិស្ស​ឱ្យ​ចូលសិក្សា​ជំនាញវិជ្ជាជីវៈ​ ចំនួន ១៧៥០​កន្លែង​សម្រាប់​ឆ្នាំសិក្សា​២០២៤-២០២៥។ អាហារូបករណ៍​ផ្ដល់ជូន​សម្រាប់​ការសិក្សា សញ្ញាបត្រ​ជាន់ខ្ពស់​បច្ចេកទេស និង​សញ្ញាបត្រ​បច្ចេកទេស និង​វិជ្ជាជីវៈ១។
ជំនាញដែល​អាហារូបករណ៍​ផ្ដល់ជូន​សម្រាប់​ការសិក្សា​សញ្ញាបត្រជាន់ខ្ពស់​បច្ចេកទេស ៖ ជំនាញ​វិស្វកម្មអគ្គិសនី​៩០កន្លែង, ជំនាញ​វិស្វកម្មសំណង់​ស៊ីវិល​៩០កន្លែង ជំនាញ​សេវាកម្ម​បរិក្ខាត្រជាក់​៨០កន្លែង, ជំនាញ​វិទ្យាសាស្ត្រកុំព្យូទ័រ​១៦០កន្លែង, ជំនាញ​ភាសាអង់គ្លេស​សម្រាប់​អាជីវកម្ម​២០កន្លែង, ជំនាញ​ទេសចរណ៍ និងបដិសណ្ឋារកិច្ច ២០កន្លែង, ជំនាញ​ទីផ្សារ២៥កន្លែង, ជំនាញ​គណនេយ្យ និងហិរញ្ញវត្ថុ ២៥កន្លែង, ជំនាញ​ផលិតកម្ម និងបសុព្យាបាល ២០កន្លែង និង ជំនាញ​ក្សេត្រសាស្ត្រ ២០កន្លែង។ ដោយ​ឡែក​សម្រាប់​ការសិក្សា​សញ្ញាបត្រ​បច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ១ រួម​មាន ជំនាញ​ដំឡើង​បណ្ដាញ​អគ្គិសនី ២១០កន្លែង, ជំនាញ​ដំឡើង និង​ថែទាំ​កាមេរ៉ា​សុវត្ថិភាព ៦០កន្លែង, ជំនាញ​ដំឡើង​បណ្ដាញ​បំពង់ទឹក ៣០កន្លែង, ជំនាញ​សេវាកម្ម​បរិក្ខាត្រជាក់​ក្នុង​គេហដ្ឋាន ២១០កន្លែង, ជំនាញ​សេវាកម្ម​សម្អាងកាយ ៩០កន្លែង, ជំនាញ​កាត់សក់​បុរស​ ៦០កន្លែង, ជំនាញ​ធ្វើម្ហូបខ្មែរ ៩០កន្លែង, ជំនាញ​ការរចនា​ក្រាហ្វិក​ដោយកុំព្យូទ័រ ១៨០កន្លែង, ជំនាញ​សេវាកម្មកុំព្យូទ័រ ៦០កន្លែង, ជំនាញ​ដំឡើង និងថែទាំ​បណ្ដាញ​កុំព្យូទ័រ ៩០កន្លែង, ជំនាញ​ធុរៈកិច្ច​ភេសជ្ជៈ ៦០កន្លែង និង​ជំនាញ​សេវាកម្ម​ម្ហូបអាហារ និង​ភេសជ្ជៈ ៦០កន្លែង។
លក្ខខណ្ឌ​នៃការចុះឈ្មោះ​ចូលរៀន ៖ បេក្ខជន​ទាំងអស់​ជាយុវជន-យុវនារី​ដែលមក​ពីគ្រួសារ​ក្រីក្រ និងគ្រួសារ​ងាយ​រង​ហានិភ័យ, មាន​អត្តសញ្ញាណប័ណ្ណ​សញ្ជាតិ​ខ្មែរ ឬ​សំបុត្រ​កំណើត មាន​បណ្ណ​សមធម៌ក្រ១ ក្រ២ ឬ​បណ្ណ​សម្គាល់​ពិការភាព ជាបេក្ខជន​មកពីគ្រួសារ​ដែលមាន​សមាជិក​មាន “បណ្ណមូលនិធិ​សមធម៌​សុខាភិបាល” ពណ៌​លឿង ឬជា​បេក្ខជន​ដែលបាន​ឧទ្ទេស​នាម​ដោយ “រដ្ឋបាល​រាជធានីខេត្ត ក្រុង ស្រុក ខណ្ឌ” និង​មាន​អាយុចាប់​ពី១៥ឆ្នាំ ដល់​៤៥ឆ្នាំ។
បេក្ខជន​អាហារូបករណ៍​នឹង​ទទួលបាន​ការសិក្សា​ដោយ​ឥតគិតថ្លៃ ទទួល​បាន​ប្រាក់ឧបត្ថម្ភ​ប្រចាំខែ​ចំនួន២៨ម៉ឺន​រៀល​ក្នុង​១ខែ (រយៈពេល៤ខែ) ផ្ដល់​ប្រឹក្សា​យោបល់​ពីការ​ជ្រើសរើស​ជំនាញ និង​ទីផ្សារ​ការងារ មាន​ឱកាស​ចុះកម្មសិក្សា​នៅ​តាម​សហគ្រាស​គ្រឹះស្ថាន​ឧស្សាហកម្ម និង​ក្រុមហ៊ុន​ឯកជន។​ ជា​មួយគ្នា​នេះ ក្រោយ​បញ្ចប់ការ​សិក្សា​បេក្ខជន​នឹងទទួល​បាន​សញ្ញាបត្រ​បច្ចេកទេស និង​វិជ្ជាជីវៈ១ (C1) និង​ឱកាស​បន្តការ​សិក្សា និង​មាន​ជំនាញ​មួយ​ពិតប្រាកដ​ដែល​មាន​តម្រូវការ​ទីផ្សារ និង​ឱកាស​ការងារ​ធ្វើ​សមរម្យ និង​ចំណូល​សមរម្យ​ទៀងទាត់។បេក្ខជន​ដែលមាន​ចំណាប់​អារម្មណ៍​ក្នុងការ​ដាក់ពាក្យ អាចចុះ​ឈ្មោះ​តាមរយៈ www.tvet.gov.kh
សម្រាប់​ព័ត៌មាន​បន្ថែមអំពី​អាហារូបករណ៍​អាច​ទំនាក់ទំនង​ទៅកាន់ ០៨៩ ៤៨ ៣៦ ២៣ / ០៩៧ ៧០០ ៧៧ ៩៤ ។ ជាមួយគ្នានេះ​បេក្ខជនអាច​ទៅកាន់គ្រឹះស្ថាន​សិក្សាផ្ទាល់​ដែល​មាន​អាសយដ្ឋាន ភូមិ​បន្ទាយចាស់ សង្កាត់​ស្លក្រាម ក្រុងសៀមរាប ខេត្តសៀមរាប៕