ក្នុងជំនួបជាមួយនាយករដ្ឋមន្រ្តីកម្ពុជាកាលពីដើមសប្តាហ៍នេះ លោក Fujita Ryoji នាយកក្រុមហ៊ុន Toyota Tsusho Manufacturing (Cambodia) បានបង្ហាញពីគំនិតផ្តួចផ្តើមរបស់ក្រុមហ៊ុន ក្នុងការបង្កើតសាលាបណ្តុះបណ្តាលជំនាញយានយន្ត (Toyota Academy) នៅប្រទេសកម្ពុជា ហើយបានស្នើសុំអនុសាសន៍ណែនាំពីសម្តេចធិបតីពាក់ព័ន្ធនឹងការរៀបចំបង្កើតសាលាបណ្តុះបណ្តាលជំនាញយានយន្តនេះ។
ជាការឆ្លើយតប សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា បានគាំទ្រចំពោះគំនិតផ្តួចផ្តើមរបស់ក្រុមហ៊ុនលើការបង្កើតសាលាបណ្តុះបណ្តាលជំនាញយានយន្តនៅកម្ពុជា ហើយសម្តេចបានផ្ដល់អនុសាសន៍ដល់ក្រុមហ៊ុនក្នុងការរៀបចំបង្កើតសាលាបណ្តុះបណ្តាលនេះជា២ជម្រើស ៖ (១) ក្រុមហ៊ុនអាចរៀបចំបង្កើតសាលាបណ្ដុះបណ្ដាល ដោយក្រុមហ៊ុនផ្ទាល់តែម្តង និង (២) ជាទម្រង់កូនកាត់ (Hybrid) ដោយសហការជាមួយនឹងសាលាបណ្តុះបណ្តាលរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលដែលមានស្រាប់ តាមរយៈកិច្ចសហការជាមួយនឹងក្រសួងការងារ និងបណ្ដុះបណ្ដាលវិជ្ជាជីវៈ។
បន្ថែមលើនេះ សម្ដេចធិបតី ក៏បានលើកទឹកចិត្តដល់ក្រុមហ៊ុន ពិនិត្យលទ្ធភាពក្នុងការរៀបចំការបណ្តុះបណ្តាលនេះឱ្យមានលក្ខណៈទូលំទូលាយ ដោយមិនត្រឹមតែបណ្ដុះបណ្ដាលធនធានមនុស្សសម្រាប់តែបម្រើការក្នុងក្រុមហ៊ុនតូយ៉ូតា ប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែអាចពង្រីកវិសាលភាពនៃការបណ្ដុះបណ្ដាលដល់យុវជនកម្ពុជា ដើម្បីឆ្លើយតបទៅនឹងតម្រូវការនៃទីផ្សាការងារផ្នែកយានយន្ត ទាំងក្នុង និងក្រៅប្រទេស នាពេលអនាគត។
ចំពោះគម្រោងនៃការបង្កើតសាលាបណ្តុះបណ្តាលជំនាញយន្តនៅកម្ពុជា របស់ក្រុមហ៊ុន Toyota នេះ លោកបណ្ឌិត យង់ ពៅ អគ្គលេខាធិការរាជបណ្ឌិតសភាកម្ពុជា និងជាអ្នកវិភាគសង្គមមើលឃើញថា វាជាដំណឹងដ៏រីករាយ ។ លោកថា ប្រសិនបើសាលាបណ្តុះបណ្តាលយានយន្តនេះបើកដំណើរការ នោះយុវជន ក៏ដូចជាប្រជាពលរដ្ឋខ្មែរ នឹងទទួលបានការបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈប្រកបដោយគុណភាពទៅលើជំនាញបច្ចេកទេសតាមបែបជប៉ុន ព្រមទាំងទទួលបានឱកាសការងារជាមួយក្រុមហ៊ុនជប៉ុន ក៏ដូចជាក្រុមហ៊ុនផ្សេងៗទៀត។
“ការវិវឌ្ឍថ្មី នៃសេដ្ឋកិច្ចសម័យឌីជីថល គឺត្រូវការនូវអ្នកដែលមានជំនាញបច្ចេកទេសកម្រិតខ្ពស់ កម្រិតស៊ីជម្រៅ… អញ្ចឹងនេះពិតជាបានចូលរួមចំណែកជាមួយរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជានិយាយជារួម និងដោយឡែកចូលរួមបណ្តុះបណ្តាលជំនាញបច្ចេកទេសដោយផ្ទាល់ដល់យុវជនរបស់យើងក្នុងបរិបទថ្មីនេះ…”
គួរជំរាបជូនដែរថា កាលពីដើមខែឧសភា ក្រុមហ៊ុន Toyota បានបើកដំណើរការរោងចក្រតម្លើងរថយន្តនៅកម្ពុជា ដែលមានទីតាំងស្ថិតនៅក្នុងតំបន់សេដ្ឋកិច្ចពិសេសរ៉ូយ៉ាល់គ្រុប ភ្នំពេញ។ បើតាមក្រុមហ៊ុន Toyota ក្នុងដំណាក់កាលដំបូង រោងចក្រនេះមានសមត្ថភាពតម្លើងរថយន្តចំនួន២ប្រភេទ គឺប្រភេទ SUV ម៉ាក FORTUNER និងប្រភេទ Pick-UP ម៉ាក HILUX ដែលមានទុនវិនិយោគចំនួន ៣៦,៧៨១,០០០ដុល្លារអាមេរិក និងមានបុគ្គលិកសរុបចំនួន ១៥០នាក់ ហើយមានសមត្ថភាពដំឡើងរថយន្តចំនួន ១,៣២០គ្រឿងសម្រាប់ផ្គត់ផ្គង់តម្រូវការទីផ្សារ (Market demand) ឆ្នាំ២០២៤ ក្នុងនោះរថយន្ត FORTUNER ចំនួន ២៩០គ្រឿង និងរថយន្ត HILUX ចំនួន ១,០៣០គ្រឿង៕