អនុវិទ្យាល័យពោធិ៍សាត់ មានទីតាំងស្ថិតនៅភូមិចម្ការចេកខាងត្បូង សង្កាត់ផ្ទះព្រៃ ក្រុងពោធិ៍សាត់, ត្បិតតែអនុវិទ្យាល័យមួយនេះស្ថិតនៅក្នុងក្រុង នៃទីប្រជុំជនខេត្តពោធិ៍សាត់ក៏ដោយ តែសាលាមួយនេះបានបង្កើតជាមូលនិធិគាំពារអាហារូបត្ថម្ភ ដោយផ្តល់អាហារពេលព្រឹកឥតគិតថ្លៃទៅដល់សិស្សដែលជួបការលំបាក។
លោក បេង ឆវីរៈ នាយកសាលា អនុវិទ្យាល័យពោធិ៍សាត់ បានមានប្រសាសន៍ថា ការផ្ដល់ប័ណ្ណអាហារពេលព្រឹកឥតគិតថ្លៃជូនដល់សិស្សជួការលំបាក ផ្ដើមចេញពីការអនុវត្តជាក់ស្ដែង របស់គណៈគ្រប់គ្រងសាលា គ្រូបង្រៀន សហគមន៍ និងសប្បុរសជន ដើម្បីជួយកាត់បន្ថយការបោះបង់ការសិក្សារបស់សិស្សានុសិស្សដែលជួបការខ្វះខាតផ្នែកជីវភាព រួមមាន អាហារ ឬសម្ភារៈសិក្សា ។ ទន្ទឹមនេះ ក៏ស្របនឹងគោលនយោបាយរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ដែលឱ្យសាលារៀននីមួយៗព្យាយាមរកមូលហេតុ និងកាត់បន្ថយការបោះបង់ការសិក្សារបស់សិស្ស។
នាយកសាលា អនុវិទ្យាល័យពោធិ៍សាត់ បានប្រាប់ឱ្យដឹងថា មូលហេតុដែលផ្តើមឱ្យមានការបង្កើតមូលនិធិនេះ គឺដំបូងឡើយនៅពេលសិស្សមកប្រជុំជួរនៅខាងមុខដងទង់ជាតិម្តងៗ គឺតែងមានសិស្សខ្លះដួលសន្លប់ សុខភាពខ្សោយ មករៀនយឺត គេងក្នុងម៉ោងរៀនជាដើម ។ លោកបន្តថា ពេលនោះក្រុមប្រឹក្សាកុមារ ក៏បានប្រជុំរកមូលហេតុ ហើយឃើញថា សិស្សជួបបញ្ហាទាំងនេះក៏ដោយសារ អត់បានហូបអាហារពេលព្រឹក ហើយសិស្សខ្លះក៏អត់បានហូបអាហារតាំងតែពីពេលល្ងាចមក។ ដូច្នេះ សាលាក៏សម្រេចធ្វើបណ្ណផ្ដល់អាហារចែកជូនដល់សិស្សដែលជួបការលំបាកនេះតែម្តង។ ការផ្ដល់បណ្ណអាហារនេះ អាចជួយក្មេងមករៀនទៀងទាត់ ចង់បន្តការសិក្សា និងមិនឈានដល់បោះបង់ការសិក្សានៅក្មេងនោះឡើយ។
«ខ្ញុំសប្បាយចិត្តខ្លាំងដែលឃើញពួកគាត់ប្រែពីក្រៀមស្រពោនមកមានស្នាមញញឹម ហើយគ្មានអ្វីដែលល្អជាងជួយក្មេងដែលចង់បន្តការសិក្សាឱ្យមានសុខុមាលភាពនោះទេ។ ប្រសិនបើយើងទាំងអស់គ្នារួមគ្នាជួយឱ្យបានគ្រប់សាលារៀន គ្រប់សហគមន៍ គ្រប់សង្គម ខ្ញុំជឿថាមូលធនមនុស្សពិតជាកើនឡើង»
លោក បេង ឆវីរៈ នាយកសាលា អនុវិទ្យាល័យពោធិ៍សាត់
លោក បេង ឆវីរៈ បញ្ជាក់បន្ថែមថា អនុវិទ្យាល័យពោធិ៍សាត់ ទទួលបានអាហារូបករណ៍ ប៉ុន្តែពុំទទួលបានការផ្ដល់អាហារូបត្ថម្ភនោះទេ ពីព្រោះជាសាលានៅតំបន់ក្រុង ប៉ុន្តែទោះជាយ៉ាងនេះក្ដី ក្នុងនាមជាថ្នាក់ដឹកនាំសាលា លោកគិតថា កិច្ចការងារទាំងនេះ សាលា និងសហគមន៍អាចរួមគ្នាបន្តធ្វើយ៉ាងណាឱ្យសិស្សានុសិស្សបានរៀនឱ្យចប់ចុងចប់ដើម ព្រោះកិច្ចការនេះនឹងមិនសាបសូន្យឡើយ។
លោកជំទាវ ឃួន វិច្ឆិកា អ្នកនាំពាក្យក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានមានប្រសាសន៍ដោយគាំទ្រចំពោះសកម្មភាពរបស់អនុវិទ្យាល័យពោធិ៍សាត់នេះ។ លោកជំទាវបញ្ជាក់ថា ទាក់ទងនឹងកម្មវិធីអាហារតាមសាលារៀននេះ គឺក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានកំពុងតែអនុវត្តនៅក្នុងគោលដៅខេត្តចំនួន១០រួចមកហើយ ដែលក្នុងនោះមានសាលាចំនួន១១១៤សាលាកំពុងតែអនុវត្ត ។ អ្នកនាំពាក្យបញ្ជាក់ថា កម្មវិធីដែលក្រសួងអប់រំកំពុងអនុវត្តនេះ គឺមានគោលដៅច្រើន តែមួយសំខាន់នៅក្នុងនោះ គឺចង់កាត់បន្ថយអត្រាបោះបង់ចោលការសិក្សា ដូចដែលសាលាអនុវិទ្យាល័យពោធិ៍សាត់ បាននិងកំពុងអនុវត្តដែរ។
បើតាមប្រសាសន៍របស់លោកជំទាវ ឃួន វិច្ឆិកា ការផ្តល់អាហារូបត្ថម្ភកុមារឱ្យបានគ្រប់គ្រាន់ គឺដើម្បីឱ្យគាត់គេចផុតពីជំងឺក្រិន ឬ ក៏ការដែលគាត់មានសតិបញ្ញាមិនគ្រប់គ្រាន់អាចបន្តការសិក្សាបានវែងឆ្ងាយ ។ លោកជំទាវថា ចំណុចនេះ គឺដើម្បីលើកកម្ពស់គុណភាពនៃការអប់រំដូចគ្នា មិនថាតែលើកកម្ពស់សុខភាពរបស់កុមារនោះទេ។
សូមបញ្ជាក់ថា មកដល់ពេលនេះ អនុវិទ្យាល័យពោធិ៍សាត់ បានផ្តល់បណ្ណអាហារពេលព្រឹកឥតគិតថ្លៃដល់សិស្សខ្វះលទ្ធភាពចំនួន ១១នាក់ហើយ ដោយក្នុនោះពួកគេក៏ទទួលបានសម្ភារៈសិក្សា និងការឧបត្ថម្ភផ្សេងៗទៀតផងដែរ។ ជាមួយគ្នានេះ លោក បេង ឆវីរៈ នាយកអនុវិទ្យាល័យពោធិ៍សាត់ ក៏ចង់ជំរុញឱ្យសាលារៀនទាំងអស់ក្លាយជាសាលាគំរូ មានគ្រូបង្រៀនគោរពក្រមសីលធម៌វិជ្ជាជីវៈខ្លួន សហគមន៍ចេះជួយដល់កុមារដែលងាយរងគ្រោះ ឬសិស្សប្រឈមបោះបង់ការសិក្សា។ លោកនាយក ក៏ចង់ឱ្យសាលារៀនទូទាំងប្រទេសយល់ព្រមៗគ្នាឡើង ហើយធ្វើកិច្ចការនេះដើម្បីជួយឱ្យប្រទេសកម្ពុជាមានភាពរីកចម្រើន៕