ពានរង្វាន់ស្ថាបត្រ​ករ​វ័យ​ក្មេង​កម្ពុជា​ឆ្នាំនេះ បើក​ការ​ប្រកួតក្រោមប្រធានបទ «ទីក្រុងនៃក្តីស្រមៃនាពេលអនាគត»
សមាគម​អ្នកវិនិយោគ អ្នកសាងសង់ និង​ស្ថាបត្យករកម្ពុជា (ស.វ.ស.ស.ក) កាលពីចុងសប្តាហ៍​នេះ បាន​ប្រកាស​បើកការប្រកួត ពានរង្វាន់ស្ថាបត្យករ​វ័យ​ក្មេង​កម្ពុជា ឆ្នាំ​២០២៣ ក្រោម​ប្រធានបទ «ទីក្រុងនៃក្តីស្រមៃ​នាពេលអនាគត» ​។
លោក លាង វាសនា អនុប្រធានទី១ និងជានាយកដឹកនាំកម្ពុជា​បាន​បញ្ជាក់ថា កម្មវិធី​ពានរង្វាន់​ស្ថាបត្យករវ័យក្មេង​កម្ពុជា​ឆ្នាំ​២០២៣ មានរយៈពេល​៥ខែ ​ផ្តើមពីខែសីហា ដល់ខែធ្នូ ឆ្នាំ​២០២៣ ដោយបានជ្រើសរើស​ទីតាំងសង្កាត់ចំនួន៣ ក្នុងក្រុង​អរិយក្សត្រ នៃខេត្តកណ្តាល គឺសង្កាត់ស្វាយជ្រុំ សង្កាត់សារិកាកែវ និង​សង្កាត់អរិយក្សត្រ ដើម្បីដាក់ជា​វិញ្ញាសារសម្រាប់បេក្ខជន​ជានិស្សិត​ផ្នែកស្ថាបត្យកម្ម​ដែលបានដាក់ពាក្យ​ចូលរួមប្រកួតប្រជែងស្នាដៃ តាមរយៈ​ការ​រចនាប្លង់ស្ថាបត្រយកម្ម និង​នគររូបនីយកម្ម ក្រោមប្រធានបទ «ទីក្រុងនៃក្តីស្រមៃនាពេលអនាគត»។
បើតាមលោក វាសនា កម្មវិធីប្រកួតប្រជែងនេះ គឺធ្វើ​ឡើង​នៅ​ក្នុងគោល​បំណង​សំខាន់ចំនួន៣ រួមមាន ៖ ១. បង្កើតឱកាសកាន់តែច្រើនសម្រាប់ស្ថាបត្យករវ័យក្មេងកម្ពុជាដើម្បីបង្ហាញសក្តានុពលរបស់ពួកគេតាមរយៈកម្មវិធីពានរង្វាន់ស្ថាបត្យករវ័យក្មេងកម្ពុជានៅឆ្នាំ ២០២៣ ។ ២. លើកកម្ពស់ការយល់ដឹងអំពីតួនាទីសំខាន់ៗរបស់ស្ថាបត្យករក្នុងប្រវត្តិសាស្រ្ត និងទំនើបកម្មក្នុងសង្គមកម្ពុជា និង ៣. ពង្រឹងភាពជាដៃគូសាធារណៈ និងឯកជន ដើម្បីអភិវឌ្ឍធនធានមនុស្សក្នុងវិស័យស្ថាបត្យកម្ម នគរូបនីយកម្ម និងឧស្សាហកម្មសំណង់នៅកម្ពុជា។