បណ្ឌិត ឈត ប៊ុនថង ៖ ក្រៅពីគោរពច្បាប់ចរាចរណ៍ អ្នកបើកបរត្រូវមានក្រមសីលធម៌ពេលធ្វើដំណើរតាមផ្លូវសាធារណៈ
បញ្ហាជម្លោះ ការប្ដឹងផ្ដល់គ្នារកខុសរកត្រូវ តែងតែកើតមានជារឿយៗនៅតាមផ្លូវសាធារណៈ ដោយពេលខ្លះអាចឈានដល់ការប្រើប្រាស់អំពើហិង្សា ដោយសារខ្វះការប្រុងប្រយ័ត្ន និងការយោគយល់អធ្យាស្រ័យគ្នា។ យ៉ាងណាក៏ដោយ បើតាម​លោកបណ្ឌិត ឈត ប៊ុនថង ប្រធានផ្នែកទំនាក់ទំនងវប្បធម៌ អប់រំ និងទេសចរណ៍ នៃវិទ្យាស្ថានទំនាក់ទំនងអន្តរជាតិកម្ពុជា ដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហាទាំងនេះ ក្រៅពីគោរពច្បាប់ចរាចរអ្នកបើកបរក៏ត្រូវមានក្រមសីលធម៌ពេលធ្វើដំណើរតាមផ្លូវសាធារណៈ។
លោកបណ្ឌិត ឈត ប៊ុនថង ប្រធានផ្នែកទំនាក់ទំនងវប្បធម៌ អប់រំ និងទេសចរណ៍ នៃវិទ្យាស្ថានទំនាក់ទំនងអន្តរជាតិនៃកម្ពុជា នៃរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា
លោកបណ្ឌិត ឈត ប៊ុនថង បញ្ជាក់បន្ថែមថា ទោះបើជាអ្នកបើកបរប៉ះពារគេ សាចទឹកដាក់គេក៏មានកំហុស អ្នកប្រើហិង្សាក៏មានកំហុស ដូច្នេះ គួរចៀសវាងធ្វើយ៉ាងណា កុំឱ្យមានកំហុសទាំងអស់គ្នា។ ទន្ទឹមនោះ ប្រសិនបើរងគ្រោះតិចតួច ឬកម្រិតស្រាល ហើយគេបានសុំទោស សុំអធ្យាស្រ័យដោយទន់ភ្លន់ ដូច្នេះ អ្នករងគ្រោះនោះក៏គួរយោគយល់អត់ឱនអធ្យាស្រ័យផងដែរ ។
អ្នកបើកបរត្រូវគោរពច្បាប់ចរាចរណ៍ និងប្រកាន់ភ្ជាប់សីលធម៌ពេលបើកបរតាមដងផ្លូវសាធារណៈ
លោកបណ្ឌិត ឈត ប៊ុនថង ប្រធានផ្នែកទំនាក់ទំនងវប្បធម៌ អប់រំ និងទេសចរណ៍ នៃវិទ្យាស្ថានទំនាក់ទំនងអន្តរជាតិកម្ពុជា នៃរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា មានប្រសាសន៍ថា «ជាយោបល់ខ្ញុំ បើសិនជាកំហុសតិចតួចយើងគួរអត់ធ្មត់ អធ្យាស្រ័យ ដោះស្រាយខ្លួនឯងទៅ ព្រោះអាជ្ញាធរមានការងារច្រើនណាស់មិនអាចមកមើលយើងគ្រប់គ្នាបានទេ ហើយបើសិនយើងចូលជួបអាជ្ញាធរ ជានគរបាលចរាចរក្ដី ឬក៏រឿងធំប្ដឹងផ្ដល់ដល់តុលាការនាំ​ឱ្យខាតពេលវេលា អំពុលទៅដល់អាជ្ញាធរ ខាតទាំងលុយយើងទៀត។ ដូច្នេះ យើងត្រូវពិចារណា​ហើយបញ្ចប់ជម្លោះនៅនឹងកន្លែង ឬអាចចរចារដោយសន្តិវិធី។»
លោកបណ្ឌិត ឈត ប៊ុនថង ក៏បានអំពាវនាវឱ្យបងប្អូនដែលបើកបរតាមដងផ្លូវសាធារណៈត្រូវតែបង្កើនការប្រុងប្រយ័ត្ន កុំយកគំនិតថា ប៉ះពារគេបន្តិចបន្តួចយើងអាងពាក្យសុំទោស ឬលើកឡើងថា ជាអចេតនានោះឡើយ គឺត្រូវតែប្រុងប្រយ័ត្ន ជាពិសេសកន្លែងដែលចង្អៀត កន្លែងដែលមានចរាចរមមារញឹក នៅពេលដែលមានភ្លៀង ឬមានទឹកលិចផ្លូវជាដើម ។ ទន្ទឹមគ្នានេះ  ការបើកបរមានទាំងច្បាប់ចែង និងមានទាំងសីលធម៌នៃការបើកបរ ដែលយើងគួរលើកតម្លៃខ្លួនយើង តម្លៃជាតិយើង ​តម្លៃវប្បធម៌ ដូចគេនិយាយថា ប្រជាជនខ្មែរ ជាប្រជាជនស្លូតបូត សុភាពរាបសារ មានសេចក្ដីថ្លៃថ្នូរ និងមានសីលធម៌និងគុណធម៌ល្អ៕