ក្រសួងការងារ និងបណ្ដុះបណ្ដាលវិជ្ជាជីវៈកម្ពុជា និងមូលនិធិអភិវឌ្ឍន៍វិស័យអប់រំខេត្តអានហួយ ប្រទេសចិន កាលពីរសៀលថ្ងៃទី២ កញ្ញា បានចុះអនុស្សរណៈនៃការយោគយល់គ្នា (MoU) ដើម្បីបង្កើតមជ្ឈមណ្ឌលបណ្ដុះបណ្ដាលជំនាញវិជ្ជាជីវៈ និង មជ្ឈមណ្ឌលឧត្ដមភាពទទួលស្គាល់ជំនាញកម្ពុជា-ចិន—រោងជាង ហួយជាំង (Huijiang workshop)។
តាមប្រកាសរបស់ក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ អនុស្សរណៈនេះ មានគោលបំណងពង្រឹងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការរវាងភាគីទាំងពីរលើវិស័យអប់រំបណ្ដុះបណ្ដាលបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈ តាមរយៈមជ្ឈមណ្ឌលបណ្តុះបណ្តាល និងទទួលស្គាល់ជំនាញរួមគ្នារវាង កម្ពុជា-ចិន ដោយនឹងផ្ដោតសំខាន់លើការសហការរៀបចំកម្មវិធីសិក្សា ការបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ និងការផ្លាស់ប្ដូរការសិក្សា ដើម្បីលើកកម្ពស់កម្រិតស្ដង់ដាអន្តរជាតិនៃការអប់រំបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ។
ឯកឧត្ដម ហេង សួរ រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ បានគូសបញ្ជាក់ថា កិច្ចសហប្រតិបត្តិការនេះនឹងក្លាយជាចលករជំរុញដ៏សំខាន់បន្ថែមទៀតសម្រាប់កម្ពុជា ក្នុងការទាក់ទាញវិនិយោគិនពីបរទេស ជាពិសេសវិនិយោគិនចិន។ ឯកឧត្ដមបានបន្ថែមថា នេះជាការបោះជំហានបន្ថែមទៀតដើម្បីពង្រឹងទំនាក់ទំនងដ៏រឹងមាំដែលមានស្រាប់រវាងកម្ពុជា និងចិន។ តាមរយៈមជ្ឈមណ្ឌលនេះ ឯកឧត្តមជឿជាក់ថា សិស្ស និស្សិត និងគ្រូបណ្ដុះបណ្ដាលកម្ពុជា ចិន មានសមត្ថភាពកាន់តែប្រសើរស្របតាមការរីកចម្រើន និងការវិវឌ្ឍនៃបច្ចេកវិទ្យា។
ជាមួយគ្នានេះ លោកស្រី Ling Shuangying អគ្គលេខាធិការនៃសម្ព័ន្ធអភិវឌ្ឍន៍វិស័យអប់រំបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈអន្តរជាតិ ខេត្តអានហួយ ប្រទេសចិន បានសម្ដែងការដឹងគុណចំពោះកិច្ចសហប្រតិបត្តិការដ៏សំខាន់នេះ។
បើតាមលោកស្រី Ling Shuangying មជ្ឈមណ្ឌលបណ្តុះបណ្តាលដែលបង្កើតឡើងរួមគ្នានេះ នឹងជួយពង្រឹងការបណ្ដុះបណ្ដាលជំនាញលើវិស័យសំខាន់ៗដូចជា ពាណិជ្ជកម្មតាមប្រព័ន្ធអេឡិចត្រូនិក បច្ចេកទេសយានយន្តអគ្គិសនី និង បច្ចេកវិទ្យាកុំព្យូទ័រ ឱ្យមានកម្រិតស្តង់ដារវិជ្ជាជីវៈខ្ពស់ ដែលអាចទទួលស្គាល់បានរវាងប្រទេសទាំងពីរ។
យ៉ាងណាក៏ដោយបើតាម ឯកឧត្តម ស៊ុន មេសា អ្នកនាំពាក្យក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ អនុស្សរណៈនេះ គឺជាការចាប់ផ្តើម ដោយឡែកកាលបរិច្ឆេទនៃការបង្កើតមជ្ឈមណ្ឌលដ៏មានសារៈសំខាន់នេះ នឹងធ្វើការកំណត់នៅពេលក្រោយដែលក្រុមការងារទាំងពីរនឹងពិភាក្សាបន្ថែមទៀត។
ពាក់ព័ន្ធនឹងការបណ្តុះបណ្តាលជំនាញវិជ្ជាជីវៈនៅតាមបណ្តាសាលា TVET ក្រោមឱវាទក្រសួងការងារវិញ បើតាម ឯកឧត្តម ស៊ុន មេសា បច្ចុប្បន្ននេះ ការបណ្តុះបណ្តាលជំនាញទាំង៤៥ កំពុងតែធ្វើឱ្យវិស័យឯកជនពេញចិត្តជាខ្លាំង ដោយគេបានឃើញពីផលិតភាពរបស់សិស្សដែលមានជំនាញកាន់តែខ្ពស់ ហើយជួយទៅដល់ផលិតកម្មរបស់ពួកគេកាន់តែមានប្រសិទ្ធភាព។
ជាមួយគ្នានេះ ឯកឧត្តមក៏បានអំពាវនាវដល់យុវជនកម្ពុជា ក៏ដូចជាប្រជាពលរដ្ឋទូទៅ បន្តចូលសិក្សាជំនាញបច្ចេកទេសវិជ្ជាជីវៈ សម្រាប់អ្នកដែលមិនទាន់មានជំនាញ ឬអ្នកដែលចង់ដូរជំនាញ ចង់ផ្លាស់ប្តូរបទពិសោធន៍ សូមទៅសិក្សានៅមជ្ឈមណ្ឌល ឬក៏សាលាបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈនៅទូទាំងប្រទេសដោយមិនគិតថ្លៃ៕