ប្រលោមលោកខ្លី “ដើមពុទ្រាឧត្តមា” ជំរុញទឹកចិត្តស្ត្រីបន្តការសិក្សាអប់រំ ជាប់ពាន​រង្វាន់​ព្រះនាង​ឥន្រ្ទទេវី ឆ្នាំ២០២៤
ស្នាដៃប្រលោមលោកខ្លីចំណងជើង “ដើមពុទ្រាឧត្តមា” របស់អ្នកស្រី គង់ ច័ន្ទវ៉ាន់ណេង ដែល​សាច់រឿង​បាន​បង្ហាញពីតម្លៃអប់រំ និងលើកទឹកចិត្តស្ត្រីឱ្យស្រឡាញ់ការសិក្សា តស៊ូព្យាយាមជំនះឧបសគ្គដោយមិនបោះបង់ការអប់រំ បានជាប់​ជ័យ​លាភីលេខ១ ក្នុងការ​ប្រកួត​ពានរង្វាន់ព្រះនាងឥន្រ្ទទេវី ក្នុង​ឆ្នាំ២០២៤នេះ។
អ្នកស្រី គង់ ច័ន្ទវ៉ាន់ណេង បានរៀបរាប់ថា សាច់រឿងប្រលោមលោកខ្លី “ដើមពុទ្រាឧត្តមា” និយាយពីការតស៊ូរបស់តួអង្គឯកស្រី ឈ្មោះឧត្តមា ដែលត្រូវទទួលអម្រែកក្នុងនាមជាកូនស្រីច្បងក្នុងគ្រួសារ ដោយសារឪពុកជាសាស្ត្រាចារ្យ​ បានទទួលមរណភាពដោយសារតែជនស្រវឹងបង្កគ្រោះថ្នាក់ ចំណែកម្ដាយ មានជំងឺមហារីកត្រូវព្យាបាលដោយការចាក់គីមី។ ថ្វីត្បិតតែ ឧត្តមា រៀនពូកែតែនាងត្រូវបង្ខំចិត្តមិនបន្តការសិក្សានៅថ្នាក់មហាវិទ្យាល័យ និងបោះបង់ការរៀនគូរគំនូរពីព្រឹទ្ធាចារ្យផ្នែកសិល្បៈគំនូរ ហើយបន្តអាជីវកម្មលក់ចាប់ហួយពីម្ដាយដែលមិនមែនជាចំណូលចិត្ត និងជំនាញរបស់ខ្លួន ដែលផ្ទះលក់ចាប់ហួយនោះមានលក់គ្រប់យ៉ាងលើកលែងតែគ្រឿងស្រវឹង។
អ្នកស្រី គង់ ច័ន្ទវ៉ាន់ណេង ម្ចាស់ពានរង្វាន់ព្រះនាងឥន្រ្ទទេវី២០២៤
ម្ចាស់ស្នាដៃរឿង “ដើមពុទ្រាឧត្តមា” បន្ថែមទៀតថា​ ក្រោយបទពិសោធដែលឧត្តមា ឆ្លងកាត់ជាច្រើន នាងក៏រកឃើញគន្លឹះក្នុងការទាញខ្លួនឯងចេញពីទុក្ខសោក និងបន្តអភិវឌ្ឍខ្លួនឯង។ បើដើមពុទ្រាដែលឪពុកនាងដាំ លែងអាចផ្ដល់ផលដល់នាងទៀត នាងអាចដាំដើមពុទ្រាថ្មីដោយខ្លួនឯងដើម្បីបន្តប្រមូលផល។ បើនាងលែងមានឪពុកដែលជាធនធានរបស់សង្គម នាងត្រូវធ្វើជាធនធានល្អមួយបន្តវេនពីឪពុកនាង។ ទាំងនេះហើយដែលជំរុញឱ្យឧត្តមាត្រូវតែត្រឡប់ទៅរកការសិក្សាវិញ ព្រោះការសិក្សានឹងមិនយឺតពេលឡើយ។ ជាពិសេស សិល្បៈគំនូរដែលនាងស្រលាញ់ ក៏រង់ចាំនាងឱ្យជួយផ្សព្វផ្សាយនិងបន្តវេនដូចគ្នា។ ភាពកតញ្ញូរបស់នាងបានបំពេញហើយ ការផ្ដល់អាទិភាពដល់ការងារចាំបាច់ ក៏នាងបានធ្វើដែរ។ ដូច្នេះដើមពុទ្រាដែលនាងបានដាំនោះ គួរតែក្លាយជាដើមពុទ្រាឧត្ដមាដែលនៅតែបន្តហុចផលដល់នាងនិង​សហគមន៍នាងដែរ។
អ្នកនិពន្ធស្រ្តី វ័យ២៨ឆ្នាំ រូបនេះ ពិតជា​អរគុណ​ដល់​សមាគម​អ្នកនិពន្ធខ្មែរ និង​ក្រសួងវប្បធម៌ និង​វិចិត្រ​សិល្បៈ ដែល​បង្កើត​ឱ្យ​មានការ​ប្រឡងពានរង្វាន់​ព្រះនាងឥន្រ្ទទេវី ដោយថា ការប្រឡងពានរង្វាន់មួយនេះ ពិតជាពិសេសខុសពីការប្រឡងពានរង្វាន់ដទៃទៀត។ ក្នុងនាមជាស្ត្រីមួយរូប អ្នកស្រីពិតជាចង់ឱ្យការប្រឡងពានរង្វាន់នេះ ក្លាយជាពានរង្វាន់ដ៏អស្ចារ្យសម្រាប់សាធារជនទូទៅពិសេសគឺស្ត្រី ក្នុងការចូលរួមប្រកួត មិនមែនដើម្បីរំពឹងជ័យជម្នះ តែជាការបង្ហាញនូវការបំផុសបំផុលអក្សរសិល្ប៍នៅក្នុងសង្គមខ្មែរនាពេលបច្ចុប្បន្ន។
និយាយពីវិស័យ​តែងនិពន្ធ​នៅ​កម្ពុជាវិញ អ្នកស្រី ច័ន្ទវ៉ាន់ណេង ​មើលឃើញថា វិស័យនេះកំពុង​មានភាពរីកចម្រើន ព្រោះអ្នកស្រីឃើញអ្នកនិពន្ធក្មេងៗចាប់ផ្ដើមបង្កើតស្នាដៃ និងបោះពុម្ពផ្សាយជាហូរហែ ចំណែកអ្នកអានក៏គាំទ្រដូចគ្នា។ ប៉ុន្តែគុណភាពនៅតែជាភាពចម្រូងចម្រាស់ដោយសារតែរសនិយមរបស់អ្នកអានមានភាពខុសៗគ្នា។ យ៉ាងណាក៏ដោយ អ្នកស្រីសង្ឃឹមថា អ្នកនិពន្ធអាចរួមគ្នាបន្តបង្កើនបរិមាណ ប៉ុន្តែទន្ទឹមនឹងនេះ អ្នកនិពន្ធក៏ត្រូវផ្ដោតលើគុណភាពដូចគ្នា។
ជាមួយ​គ្នានេះអ្នកស្រី គង់ ច័ន្ទវ៉ាន់ណេង ក៏បានលើកទឹកចិត្តដល់ប្អូនៗដែលចង់ចាប់ផ្ដើមនិពន្ធ ដំបូងឡើយគឺត្រូវ​តែ​អានសិន។ អ្នកស្រីថា អ្នកអាន មិនមែនសុទ្ធតែអាចក្លាយជាអ្នកនិពន្ធ តែគ្មានអ្នកនិពន្ធណាដែលអាចក្លាយជាអ្នកនិពន្ធដោយមិនអានឡើយ។ អ្នកអាន និងអ្នកនិពន្ធ​ មិនអាចខ្វះគ្នាបានឡើយ។ ទន្ទឹមគ្នានេះ សម្រាប់ការនិពន្ធ ការបង្កប់នូវឧត្ដមគតិពិតជាសំខាន់ ហោចណាស់វាក៏ជាសារដាស់តឿនដោយប្រយោលសម្រាប់អ្នកអានដែរ ដែលពួកគាត់គឺជាផ្នែកមួយក្នុងការដោះស្រាយបញ្ហាសង្គម។