ព្រឹត្តិការណ៍កីឡាអាស៊ានប៉ារ៉ាហ្គេម​លើកទី១២ បង្ហាញពីស្មារតីគាំទ្រអត្តពលិកជនមានពិការភាព និងផ្សារភ្ជាប់ទំនាក់ទំនងប្រទេសក្នុងតំបន់អាស៊ាន
ភ្នំពេញ- ការប្រកួតកីឡាអាស៊ានប៉ារ៉ាហ្គេមលើកទី១២ ឆ្នាំ២០២៣ បានបិទបញ្ចប់ហើយ​នៅ​ថ្ងៃទី៩ ខែមិថុនា ឆ្នាំ​២០២៣ ដោយបន្សល់​នូវអានុស្សាវរីយ៍ល្អៗ ក្ដីស្រឡាញ់ សាមគ្គីភាព និងការជួយគ្នាទៅវិញទៅមកតាមរយៈសំឡេង នៃការគាំទ្ររបស់ប្រជាជន និងយុវជនកម្ពុជា។ ទន្ទឹមគ្នានេះ យុវជនកម្ពុជា បានបង្ហាញអំពីការគាំទ្រ និងស្មារតីសាមគ្គីភាពដល់កីឡាករជនពិការប្រកួតកីឡាអាស៊ានប៉ារ៉ាហ្គេម ដែលខិតខំប្រកួតដើម្បីយកមេដាយជូនប្រទេសកម្ពុជាដែលជាម្ចាស់ផ្ទះ។
យុវជន ម៉ន ពិសិដ្ឋ ជានិស្សិតផ្នែកទំនាក់ទំនងអន្តរជាតិ នៅវិទ្យាស្ថានគោលនយោបាយសាធារណៈ (IISPP) នៃសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទភ្នំពេញ បាននិយាយថា ការប្រកួតកីឡាអាស៊ានប៉ារ៉ាហ្គេម គឺជាព្រឹត្តិការណ៏ដ៏អស្ចារ្យមួយដែលផ្តល់ឪកាសឱ្យអត្តពលិកដែលជាជនមានពិការភាពមានឱកាសក្នុងការបញ្ចេញសមត្ថភាពរបស់ខ្លួន និងអាចបង្ហាញសក្តានុពលរបស់ពួកគាត់ក្នុងការប្រកួតតំណាងប្រទេសដើម្បីយកជ័យលាភីជូនជាតិ។ លើសពីនេះ ក៏បានលើកមុខមាត់ប្រទេសកម្ពុជាទៅកាន់ឆាកអន្តរជាតិផងដែរដោយបង្ហាញប្រាប់ថា កម្ពុជាមានសមត្ថភាពក្នុងការរៀបចំកម្មវិធីកីឡាលំដាប់ថ្នាក់អន្តរជាតិ ក៏ដូចជាបង្ហាញពីការអភិវឌ្ឍន៍ និងស្ថិរភាពសង្គមផងដែរ។ ហើយថែមទាំងបានពង្រឹង និងផ្សារភ្ជាប់ទំនាក់ទំនងរវាងប្រទេសកម្ពុជានិងប្រទេសដែលចូលរួមដទៃទៀតក្នុង​តំបន់​អាស៊ាន​ឱ្យ​កាន់តែស្អិតរមួត និងមានផលប្រយោជន៏យ៉ាងខ្លាំងចំពោះទំនាក់ទំនងការទូត នយោបាយនិងសេដ្ឋកិច្ច។
និស្សិតផ្នែកទំនាក់ទំនងអន្តរជាតិ រូបនេះ មើលឃើញថា សន្ទុះនៃការគាំទ្រការប្រកួតកីឡាអាស៊ានប៉ារ៉ាហ្គេម ហាក់មានភាពថយចុះខ្លាំងបើប្រៀបធៀបនឹងការប្រកួតកីឡាស៊ីហ្គេម ប៉ុន្តែព្រឹត្តិការណ៍​កីឡាទាំងពីរនេះ សុទ្ធតែទាមទារការចូលរួមពីយុវជនកម្ពុជាដូចៗគ្នា ដោយការគាំទ្រទាំងនោះ គឺជាកម្លាំងចិត្តដ៏ធំមហាសាលសម្រាប់លើកទឹកចិត្តអត្តពលិកឱ្យ​មានការខិតខំប្រឹងប្រែងកាន់តែខ្លាំង។ ពិសិដ្ឋ បន្តថា ការគាំទ្រ និងសាមគ្គីភាពពីយុវជនកម្ពុជាសម្រាប់កីឡាករជនមានពិការភាព គឺពិតជាមានសារសំខាន់ និងសបញ្ជាក់ឱ្យ​ឃើញថា បើទោះបីអត្តពលិករបស់យើងមានពិការភាពក៏ដោយ ក៏ប៉ុន្តែពួកគាត់គួរតែទទួលបាននូវការឱ្យ​តម្លៃ ការលើកតម្កើងប្រកមដោយសេចក្តីថ្លៃថ្នូរ ពីព្រោះសមត្ថភាពដ៏អស្ចារ្យក្នុងការប្រកួតតំណាងជាតិកម្ពុជា និងយកជ័យជម្នះជូនជាតិ។
យុវជន ម៉ន ពិសិដ្ឋ និស្សិតផ្នែកទំនាក់ទំនងអន្តរជាតិ នៅវិទ្យាស្ថានគោលនយោបាយសាធារណៈ
“កីឡាករជនពិការ ក៏មិនខុសពីប្រភេទកីឡាផ្សេងៗទៀតនោះដែរ ដែលសម្លេងគាំទ្រពីសំណាក់យុវជន គឺជាកត្តាលីករសំខាន់សម្រាប់ពួកគាត់ក្នុងការតស៊ូដើម្បីដណ្តើមជ័យលាភីសម្រាប់ប្រទេសជាតិរបស់យើង”
ចំណែក កញ្ញា វ៉ុន ពិដោ សមាជិសហភាពសហព័ន្ធយុវជន​កម្ពុជា និង​ក៏​ជានិស្សិតផ្នែកទីផ្សារ នៅសាកលវិទ្យាល័យកម្ពុជា បានលើក​ឡើងថា ការរៀបចំការប្រកួតកីឡាអាស៊ានប៉ារ៉ាហ្គេម ជាឱកាសល្អដែលអាចជួយគាំទ្រដល់អត្តពលិកដែលជាជនមានពិការភាព មានលទ្ធភាព មានកម្លាំងចិត្តនៅក្នុងការប្រកួតកីឡាជនមានពិការភាព នៅក្នុងព្រឹត្តការប្រកួតកីឡាអាស៊ានប៉ារ៉ាហ្គេម លើកទី១២ ឆ្នាំ២០២៣ ។ លើសពីនេះ ក៏ជាការលើកទឹកចិត្តដល់អត្តពលិក ទោះបីជាពួកគាត់ជាជនដែលមានពិការភាព ក៏ពួកគាត់អាចជួយប្រទេសជាតិ និងជួយឱ្យបរទេសបានស្គាល់ប្រទេសកម្ពុជាផងដែរ។
កញ្ញា ពិដោ បន្តថា​ អត្តពលិកជនពិការពិតជាត្រូវការកម្លាំងចិត្ត ក៏ដូចជាការគាំទ្រពីយុវជនកម្ពុជា ព្រោះជាការជំរុញទឹកចិត្តមួយឱ្យកីឡាករជនមានពិការភាពមានទឹកចិត្តតស៊ូបន្តទៅមុខទៀត ដែលអាចនាំមេដាយ ក៏ដូចជានាំកេរ្តិ៍ឈ្មោះកម្ពុជាទៅក្នុងគ្រួសារអាស៊ាន ក៏ដូចជាជួយឱ្យកម្ពុជាមានមិត្តភាពល្អជាមួយប្រទេសជិតខាងដែលជាគ្រួសារអាស៊ានផងដែរ។