ឯកឧត្តម កែន សេរីរដ្ឋា ៖ វេទិកាយុវជនជើងឯកជជែកពិភាក្សាអំពីបរិស្ថាន ជំរុញចលនាយុវជន​ឱ្យស្រឡាញ់បរិស្ថាន
ភ្នំពេញ – វេទិកាជើងឯកយុវជនជជែកពិភាក្សា​អំពីបរិស្ថាន​ឆ្នាំ​២០២៣ បានចាប់ផ្តើម​កាលពីថ្ងៃទី១ និង​ថ្ងៃ២ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២៣ ដោយ​មានការចូលរួមពីមន្រ្តីក្រសួងបរិស្ថាន សាស្រ្តាចារ្យ គ្រូបង្រៀន សិស្សានុសិស្ស ប្រមាណ​៣០០អង្គ/នាក់ នៅទីស្នាក់ការ ស.ស.យ.ក. រាជធានីភ្នំពេញ។
ឯកឧត្តម កែន សេរីរដ្ឋា អគ្គនាយក នៃអគ្គនាយកដ្ឋានចំណេះដឹង និង​ព័ត៌មានបរិស្ថាន មានប្រសាសន៍ថា វេទិកាយុវជនជើងឯកជជែកពិភាក្សាអំពីបរិស្ថាននាពេលនេះ គឺជាសកម្មភាពជាយុទ្ធសាស្រ្តមួយ ដើម្បីឆ្លើយតប ក៏ដូចជាដើម្បីឈានទៅសម្រចឱ្យបាននូវទស្សនវិស័យរបស់អគ្គនាយកដ្ឋាន ដោយមានគោលបំណងសំខាន់ៗចំនួនពីរ គឺទី១៖ ផ្តល់ឱកាសដល់យុវជនខ្មែរធ្វើការសិក្សាស្រាវជ្រាវ និងជជែកពិភាក្សាស៊ីជម្រៅអំពីបរិស្ថាន ដោយស្វែងរកទឡ្ហីករណ៍ ឬសូចនាករថ្មីៗគាំទ្រគោលជំហរ ផ្លាស់ប្តូរចំណេះដឹងគ្នាទៅវិញទៅមក និងទី២៖ជំរុញចលនាយុវជនស្រលាញ់បរិស្ថាន ដោយធ្វើការចែករំលែកនូវចំណេះដឹងទាំងនោះទៅកាន់សាធារណជន តាមរយៈការចាក់ផ្សាយតាមប៉ុស្តិ៍ទូរទស្សន៍ វិទ្យុ Facebook Page YouTube និងប្រព័ន្ធបណ្តាញសង្គមផ្សេងៗ។
គួរបញ្ជាក់ឱ្យដឹងថា ការប្រកួតប្រជែងជើងឯកយុវជនជជែកពិភាក្សា​អំពីបរិស្ថាន​ឆ្នាំ​២០២៣  មានបេក្ខជន-បេក្ខនារី ចូលរួមប្រកួត​ចំនួន២៤រូប ជាមួយនឹង១២ប្រធានបទ។ ក្នុងប្រធានបទនីមួយៗមានបេក្ខជន-បេក្ខនារី ចំនួន២រូប ដើម្បីធ្វើប្រកួតនិយាយ និងបញ្ចេញសមត្ថភាពថ្វីមាត់ដើម្បីជ្រើសរើសទៅវគ្គបន្ដ។ ចុងក្រោយមានបេក្ខជន-បេក្ខនារី ចំនួន៣រូប ដែលត្រូវប្រកួតគ្នាដើម្បីទទួលជ័យលាភីលេខ១ លេខ២ និងលេខ៣៕