កម្ពុជាត្រៀម​ខ្លួនសម្រាប់ព្រឹត្តិការណ៍ប្រកួត​អាស៊ាន​ប៉ារ៉ាហ្គេមលើកទី១២
ភ្នំពេញ – បន្ទាប់ពី​បញ្ចប់ដោយ​ជោគជ័យ ក្នុងការរៀបចំ​ព្រឹត្តិការណ៍​ប្រកួតកីឡាអាស៊ីអាគ្នេយ៍​លើកទី៣២ ពេលនេះ ប្រទេ​សកម្ពុជាទាំងមូល កំពុង​ត្រៀម​ខ្លួន​សម្រាប់ព្រឹត្តិការណ៍ប្រកួត​អាស៊ាន​ប៉ារ៉ាហ្គេមលើកទី១២ ដែលនឹងចាប់ផ្តើមពីថ្ងៃទី០៣ ដល់ថ្ងៃទី០៩ ខែមិថុនា ឆ្នាំ​២០២៣ខាងមុខ ក្នុង​ទឹកដី នៃព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា។
ឯកឧត្តម ហ៊ុន ម៉ានី ប្រធាន​សហភាពសហព័ន្ធយុវជន​កម្ពុជា មានប្រសាសន៍ថា ក្នុងដំណើរ​ឆ្ពោះ​ទៅ​ការ​ប្រកួត​កីឡា​អាស៊ានប៉ារ៉ាហ្គេម​ លើកទី១២ ឆ្នាំ​២០២៣ កម្ពុជា​ត្រៀម​ខ្លួន​ជា​ស្រេច​ក្នុង​ការ​ទទួល​គណៈប្រតិភូប៉ារ៉ាហ្គេមទាំង​១១​ប្រទេស មក​កាន់ទឹកដី​ដ៏​ស្រស់​បំព្រង​របស់យើង។
“សូមចូលរួមគាំទ្រដល់អត្តពលិកប៉ារ៉ាឡាំពិកកម្ពុជារបស់យើង ខណៈវេលានេះអត្តពលិកទាំងអស់បាន និងកំពុងផ្តោតទាំងកាយទាំងចិត្ត ស្មារតី ក្នុងការហ្វឹកហាត់តាមវិញ្ញាសារនីមួយៗ ក៏ដូចជាត្រៀមខ្លួនគ្រប់ជ្រុងជ្រោយក្នុងការសម្រេចឱ្យបាននូវជោគជ័យជាសមិទ្ធផលថ្មីបន្ថែមជូនជាតិមាតុភូមិរបស់យើង”
កីឡាអាស៊ាន​ប៉ារ៉ាហ្គេម គឺជា​ព្រឹត្តិការណ៍ នៃការប្រកួតកីឡា​អន្តរជាតិសម្រាប់ជនពិការ​ក្នុង​ក្របខណ្ឌ​ប្រទេស​នៅ​តំបន់អាស៊ីអាគ្នេយ៍ ដែលបានផ្តួចផ្តើម​គំនិត​បង្កើត​ឡើង​ក្នុងឆ្នាំ​២០០០ ដោយ​លោក ហ្សាយណល អាប៊ូសារីម ជនជាតិម៉ាឡេស៊ី ដែលជា​ប្រធាន​គណៈកម្មការប៉ារ៉ាឡាំពិកម៉ាឡេស៊ី។
នៅថ្ងៃទី២៨ ខែមេសា ឆ្នាំ​២០០១ ប្រទេស​ស្ថាបនិក នៃកីឡា​អាស៊ាន​ប៉ារ៉ាហ្គេម​ទាំង១០ រួម​មាន កម្ពុជា ប្រ៊ុយណេ ឥណ្ឌូនេស៊ី មីយ៉ានម៉ា ឡាវ ហ្វីលីពីន សិង្ហបុរី ថៃឡង់ ម៉ាឡេស៊ី និង​វៀតណាម បាន​សម្រេច​រៀបចំ​ព្រឹត្តិការណ៍​កីឡាអាស៊ាន​ប៉ារ៉ាហ្គេម​ក្នុងរយៈពេល​២ឆ្នាំម្តង ដើម្បីបង្ហាញ​នូវ​ចេតនា និង​ឥទ្ធិពលជូនឆាកអន្តរជាតិ​អំពីសមត្ថភាព និង​សក្តានុពល​អត្តពលិកជនមានពិការភាព​នៅ​ក្នុងតំបន់អាស៊ីអាគ្នេយ៍។
បន្ទាប់មកនៅថ្ងៃទី២៣ ខែតុលា ឆ្នាំ​២០០១ សហព័ន្ធកីឡាជនមានពិការភាពអាស៊ាន (APSF) ដែលជាអង្គការចាត់តាំងកិលាជនមានពិការភាពក្នុងតំបន់អាស៊ីអាគ្នេយ៍​ត្រូវ​បាន​បង្កើត​ឡើង ដើម្បីដឹកនាំ និង​គ្រប់គ្រង​ការ​ប្រកួតកីឡា​អាស៊ានប៉ារ៉ាហ្គេម។
កីឡាអាស៊ានប៉ារ៉ាហ្គេម​ត្រូវ​បានរៀបចំជា​លើកដំបូង ពីថ្ងៃទី២៦ ដល់ថ្ងៃទី២៩ ខែតុលា ឆ្នាំ​២០០១ នៅទីក្រុងគូឡាឡាំពួ ប្រទេសម៉ាឡេស៊ី និង​ត្រូវ​បានរៀបចំ​ជាបន្តបន្ទាប់​នៅ​តាមបណ្តា​ប្រទេស​សមាជិកអាស៊ាននានា។ រហូត​មកដល់ពេលនេះ ព្រឹត្តិការណ៍អាស៊ានប៉ារ៉ាហ្គេមមាន១១លើក​រួចមកហើយ។
កម្ពុជាទទួល​បានជោគជ័យ​យ៉ាងធំធេង​ក្នុងព្រឹត្តិការណ៍​អាស៊ាន​ប៉ារ៉ាហ្គេម​លើកទី១១ ដែលបានប្រារព្ធធ្វើ​ឡើង​នៅ​ប្រទេស​ឥណ្ឌូនេស៊ី​ក្នុងឆ្នាំ​២០២២ ។ កម្ពុជា​បានបង្កើតប្រវត្តិសាស្រ្ត​ដោយ​ទទួលបានមេដាយ​មាស​ចំនួន៧ មេដាយប្រាក់ចំនួន១០ និងមេដាយសំរឹទ្ធចំនួន១១។
កីឡាអាស៊ានប៉ារ៉ាហ្គេម​លើកទី១២ នឹងរៀបចំឡើងនៅ​ប្រទេស​កម្ពុជា​ដែលចាប់ផ្តើមពីថ្ងៃទី៣ ដល់ថ្ងៃទី៩ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២៣ ក្នុងនោះ​មានការប្រកួតកីឡា​១៤ប្រភេទ ក្រោម​ប្រធានបទ «កីឡារស់ក្នុងសន្តិភាព»៕