រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងការងារ ៖ ក្រសួងរៀបចំផែនការរួចហើយ ក្នុងការ​បណ្តុះបណ្តាលជំនាញ​វិជ្ជាជីវៈដល់យុវជនក្រីក្រ ១លាន៥សែននាក់
ភ្នំពេញ – លើក​ឡើង​នៅ​ក្នុង​សន្និបាតបូកសរុបលទ្ធផល​ការងារ​ឆ្នាំ​២០២២ និង​លើកទិសដៅ​ការងារ​ឆ្នាំ​២០២៣ នៃការ​អនុវត្ត​ផែនការ​យុទ្ធសាស្រ្ត​អភិវឌ្ឍន៍វិស័យ​ការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ ឯកឧត្តម អ៊ិត សំហេង រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាល​វិជ្ជាជីវៈ បានឱ្យដឹងថា ក្រសួងបានត្រៀមរៀបចំផែនការ​បណ្តុះបណ្តាល​ជំនាញ​ដល់យុវជន​នៅ​គ្រួសារក្រីក្រ និង​ងាយរងគ្រោះទូទាំង​ប្រទេស​ចំនួន១លាន៥សែននាក់ តាមអនុសាសន៍​របស់សម្តេចតេជោនាយករដ្ឋមន្រ្តី។
ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តីបានមានប្រសាសន៍ថា ក្រសួងកំពុង​ខិតខំអនុវត្តបានយ៉ាងល្អតាមផែនការយុទ្ធសាស្ត្រអភិវឌ្ឍជាតិដ៏ជាក់លាក់របស់រាជរដ្ឋាភិបាល ដើម្បីធ្វើការអភិវឌ្ឍមូលធនមនុស្សដែលជាធនធាន ជន្ទល់គាំទ្រឱ្យការរីកចំរើននៃសង្គមសេដ្ឋកិច្ចជាតិក្នុងរយៈពេលខ្លី មធ្យម និងវែង ដោយ ១-ជំរុញឱ្យប្រជាពលរដ្ឋមានការងារសមរម្យ និងកម្រិតជីវភាពកាន់តែប្រសើរឡើង ២-លើកកម្ពស់សេចក្តីថ្លៃថ្នូររបស់ប្រជាពលរដ្ឋ ៣-បង្កើនបាននូវកម្លាំងពលកម្ម ឬធនធានមនុស្សកម្ពុជាប្រកបដោយចំណេះដឹង សមត្ថភាព ជំនាញឥរិយាបថការងារ ផលិតភាពខ្ពស់ និងមានលក្ខណៈប្រកួតប្រជែងសម្រាប់ការងារពេញមួយជីវិត និង ៤-ធានាថា “ប្រជាពលរដ្ឋម្នាក់មានជំនាញមួយយ៉ាងតិចប្រចំាជីវិត”។
គួរ​បញ្ជាក់ថា ការ​បណ្តុះបណ្តាលជំនាញ​វិជ្ជាជីវៈ ឬ​ TVET បាន​​​​​​​​ដើរតួ​នាទី​យ៉ាង​សំខាន់​ក្នុង​កំឡុង​ពេល​នៃ​ដំណើរ​ផ្លាស់​ប្តូរ​រចនាសម្ព័ន្ធ​សេដ្ឋកិច្ច​របស់ប្រ​ទេស​ ។ ក្នុងនោះ TVET ក៏​បាន​ចូលរួម​ចំណែក​ក្នុង​ការ​កាត់បន្ថយភាពក្រីក្រផងដែរ តាមរយៈ​ការ​ផ្តល់ជំនាញ​ដល់​ប្រជាជន​ដែល​មិន​ទទួល​បាន​ការអប់រំ ក៏​ដូចជាសិស្សដែលបោះបង់ការសិក្សាជាដើម៕