ភ្នំពេញ – ពលករបរទេសដែលបម្រើការងារនៅសាធារណរដ្ឋកូរ៉េ ក្នុងនោះក៏រួមមានទាំងកម្ពុជាផង នឹងទទួលបាននូវការបណ្តុះបណ្តាលជំនាញ ព្រមទាំងមានការផ្តល់ប្រាក់កម្ចីសម្រាប់បើកអាជីវកម្មសមរម្យ អាចទទួលបានប្រាក់ចំណូល ក្រោយពីបញ្ចប់អាណត្តិការងារ ។ នេះជាការលើកឡើងរបស់ ឯកឧត្តម UH SOOBONG ប្រធានអង្គភាពអភិវឌ្ឍន៍ធនធានមនុស្សនៃសាធារណរដ្ឋកូរ៉េ ក្នុងជំនួបជាមួយ ឯកឧត្តម អ៉ិត សំហេង រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ កាលពីពេលថ្មីៗនេះ។
បើតាមការបញ្ជាក់របស់ ឯកឧត្តម UH SOOBONG កម្មវិធីបណ្តុះបណ្តាលជំនាញដល់ពលករបរទេស ដែលចប់អាណត្តិការងារនៅកូរ៉េ នឹងអនុវត្តនៅពេលឆាប់ៗ ហើយដោយក្នុងនោះកម្ពុជាអាចនឹងក្លាយជាប្រទេសអាទិភាពដែលទទួលបានពីគម្រោងថ្មីនេះ។
ជាមួយគ្នានេះ បើតាម ឯកឧត្តម UH SOOBONG សាធារណរដ្ឋកូរ៉េ ក៏នឹងបង្កើនកូតាពលករកម្ពុជាឱ្យលើសមួយម៉ឺននាក់ ក្នុងឆ្នាំ២០២៣ និងកាន់តែច្រើននៅឆ្នាំបន្តបន្ទាប់ទៅមុខទៀត ខណៈក្នុងឆ្នាំ២០២២កន្លងទៅ កម្ពុជាទទួលបានចំណាត់ថ្នាក់ល្អ ក្នុងវិស័យបញ្ជូនពលករទៅធ្វើការនៅសាធារណរដ្ឋកូរ៉េ ហើយពលករកម្ពុជាត្រូវបានវាយតម្លៃខ្ពស់ចំពោះភាពស្មោះត្រង់ ឧស្សាហ៍ព្យាយាម យកចិត្តទុកដាក់នឹងការងារ។
ជាការឆ្លើយតប ឯកឧត្តម អ៉ិត សំហេង រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ បានថ្លែងអំណរគុណដល់ ក្រសួងមុខរបរ និងការងារ នៃសាធារណរដ្ឋកូរ៉េ ដែលបានយកចិត្តទុកដាក់ផ្តល់សេវាការងារជូនដល់ពលករកម្ពុជា បានយ៉ាងល្អ ដោយនៅក្នុងឆ្នាំ២០២៣នេះ ភាគីកូរ៉េសន្យា ផ្តល់កូតាជូនពលករកម្ពុជា ជាងមួយម៉ឺននាក់ទៀតនោះ តាមរយៈគណៈកម្មាធិការបណ្តុះបណ្តាល និងបញ្ជូនពលករទៅបរទេស (MTOSB) នៃក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ ដែលនឹងធ្វើការជ្រើសរើសពលករកម្ពុជា ដែលមានសមត្ថភាព និងឧស្សាហ៍ព្យាយាមក្នុងការបំពេញការងារជូនដល់និយោជកកូរ៉េ ឱ្យកាន់តែមានផលិតភាពខ្ពស់។
ជាមួយគ្នា ឯកឧត្តម អ៉ិត សំហេង ក៏បានសម្តែងក្តីរីករាយចំពោះគម្រោងដែលភាគីកូរ៉េជួយបណ្តុះបណ្តាលជំនាញដល់ពលករបរទេសដែលចប់អណត្តិការងារនៅកូរ៉េ ទទួលបានការបណ្តុះបណ្តាលជំនាញដ៏ជាក់លាក់មួយ ដើម្បីមានលទ្ធភាពគ្រប់គ្រាន់ក្នុងការបង្កើតអាជីវកម្មផ្ទាល់ខ្លួន។ ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្ត្រី ចង់ឱ្យពលករកម្ពុជា ស្ថិតក្នុងអាទិភាពខ្ពស់មួយ ក្នុងចំណោមប្រទេសដទៃទៀត ដែលកូរ៉េគិតថា នឹងធ្វើការជ្រើសរើស។
យោងតាមរបាយការណ៍បានបង្ហាញថា បច្ចុប្បន្នកម្ពុជាមានពលករចំណាកស្រុកជាង១លាន៣សែននាក់បានធ្វើការនៅក្រៅប្រទេស ក្នុងនោះសម្រាប់ប្រទេសកូរ៉េមានពលករកម្ពុជាទៅបម្រើការងារប្រហែល ៥ម៉ឺននាក់៕