យុវជនសម្តែងមោទកភាព ដែល​កម្ពុជាធ្វើជាម្ចាស់ផ្ទះ នៃការ​ប្រកួត​កីឡាស៊ីហ្គេម​លើកទី៣២ និង​កីឡាអាស៊ានប៉ារ៉ាហ្គេម​លើកទី១២
ភ្នំពេញ – មិន​ដល់១០០ថ្ងៃទៀតនោះទេ ព្រឹត្តិការណ៍​កីឡា​ស៊ីហ្គេម​លើកទី៣២ និង​ព្រឹត្តិការណ៍​កីឡា​ជនពិការ អាស៊ាន​ប៉ារ៉ាហ្គេម​លើកទី១២ នឹងចាប់ផ្តើម​ដោយ​កម្ពុជាធ្វើជា​ម្ចាស់ផ្ទះ ក្រោយ​កម្ពុជារង់ចាំរយៈពេល៦៤ឆ្នាំ។ ក្នុង​នាមជា​ម្ចាស់ផ្ទះ​ នៃព្រឹត្តិការណ៍កីឡា​ស៊ីហ្គេម​លើកទី៣២ និង​កីឡា​អាស៊ាន​ប៉ារ៉ាហ្គេម​លើកទី១២ ក្រុមយុវជនបាន​សម្តែង​នូវ​មោទនភាព និងមានក្តីសង្ឃឹមថា ព្រឹត្តិការណ៍កីឡាថ្នាក់អាស៊ាន​ទាំងពីរនេះ នឹងធ្វើ​ឱ្យ​គេស្គាល់កម្ពុជា ទាក់ទាញ​ភ្ញៀវទេសចរ និងផ្សព្វផ្សាយ​វប្បធម៌​ខ្មែរ​ទៅ​កាន់ពិភពលោក។​
កញ្ញា អ៊ុង រង់ផលទេវី សហស្ថាបនិកនៃចលនាទម្លុះ បាននិយាយថា នៅពេល​ដែល​កម្ពុជាធ្វើជាម្ចាស់ផ្ទះស៊ីហ្គេម២០២៣នេះ កម្ពុជានឹង​ទទួលបានផលប្រយោជន៍ជាច្រើនដូចជា ទី១.ផ្សព្វផ្សាយឱ្យកាន់តែទូទំលាយនូវវប្បធម៌ អរិយធម៌ និង ប្រពៃណីតាមរយ:សិល្ប:គ្រប់ទម្រង់ ដល់ប្រទេសនានាក្នុងតំបន់ និងសកលលោកបានដឹង, ទី២. ការកើនឡើងនៃវិស័យទេសចរណ៍មកទស្សនានូវការប្រកួតនេះ និងមកគាំទ្រអត្តពលិកតំណាងប្រទេសរបស់ខ្លួន, ទី៣. ការផ្សព្វផ្សាយអំពីកម្ពុជាទៅកាន់សកលលោកកាន់តែទំលំទូលាយដែលនាំមកនូវមុខមាត់ប្រទេស និងជះផលវិជ្ជមានដល់វិស័យសេដ្ឋកិច្ចក្នុងកំឡុងពេល និងទៅថ្ងៃអនាគត និងទី៤. ពង្រឹងចំណងមិត្ដភាព និងវិស័យកីឡារវាងកម្ពុជា អាស៊ាន និងប្រទេសនានាដែលបានចូលរួម។
សម្រាប់យុវជន នៀ ឧត្តម និស្សិតឆ្នាំទី២ ជំនាញសំណង់ស៊ីវិល នៃវិទ្យាស្ថានបច្ចេកវិទ្យាកម្ពុជា និយាយថា ខណៈកម្ពុជាធ្វើជាម្ចាស់ផ្ទះការប្រកួតកីឡាស៊ីហ្គេម២០២៣ មិនត្រឹមតែបង្ហាញពីសក្កានុពល នៃប្រទេសដែល​មានធនធានគ្រប់គ្រាន់ក្នុង​ការ​ធ្វើជាម្ចាស់ផ្ទះកីឡាលំដាប់ថ្នាក់កំពូលនៅក្នុងអាស៊ានប៉ុណ្ណោះទេ ហើយថែមទាំងជាឱកាសមួយឱ្យកម្ពុជាបង្ហាញនូវវប្បធម៌ អរិយធម៌ជនជាតិខ្មែរយើងទៅកាន់អាស៊ាន ក៏ដូចជាពិភពលោកទាំងមូលផងដែរ។
សូមជំរាបថា ព្រឹត្តិការណ៍ការកីឡាអាស៊ីអាគ្នេយ៍លើកទី៣២ (The 32nd SEA Games) ដែល​កម្ពុជាធ្វើជាម្ចាស់ផ្ទះ​ នឹងប្រារព្ធ​ធ្វើឡើងពីថ្ងៃទី០៥ ដល់ថ្ងៃទី១៧ ខែ ឧសភា ឆ្នាំ២០២៣។ ដោយឡែក ព្រឹត្តិការណ៍ការប្រកួតកីឡាប៉ារ៉ាហ្គេម  នឹងប្រារព្ធ​ធ្វើ​ឡើងពី​ថ្ងៃទី០៣ ដល់ថ្ងៃទី០៩ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២៣៕