ស.ស.យ.ក. រាជធានីភ្នំពេញ, AMS និង SIMCC ចាប់ដៃគ្នាជំរុញសក្តានុពលរបស់យុវជនកម្ពុជាលើផ្នែកគណិតវិទ្យា និង STEM
សហភាពសហព័ន្ធយុវជនកម្ពុជា រាជធានីភ្នំពេញ (UYFC), AMS Education និងមជ្ឈមណ្ឌលរៀបចំការប្រឡងអូឡាំព្យាសិង្ហបុរី (SIMCC) បានចុះអនុស្សរណៈ​យោគយល់​គ្នា ក្នុង​ការ​រៀបចំ​ឱ្យ​សិស្ស​កម្ពុជាអាច​ទទួល​បាន​នូវ​ឱកាស​បន្ថែម​ចូលរួម​ប្រកួត​ប្រជែង​សមត្ថភាព​កម្រិតអន្តរជាតិ ការបង្ហាញ​សមត្ថភាពកុមារ​លើផ្នែកគណិតវិទ្យា ការ​គិតវិភាគរហ័ស និង​ទទួលបាន​ការ​ចូលរួម​កម្មវិធី​នានា​របស់ SIMCC ដើម្បីជំរុញ​សក្តានុពល​របស់យុវជន​ឱ្យ​បានកាន់តែប្រសើរ​ឡើង ស្រប​តាម​តម្រូវការ​សង្គម និង​ការ​ប្រកួតប្រជែង​ជាសកល។
ក្នុង​ឱការ​ចុះអនុស្សរណៈ កាលពី​រសៀល​ថ្ងៃទី២៩ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៦ លោក Henry ONG ប្រធានមជ្ឈមណ្ឌល SIMCC មានប្រសាសន៍ថា គោលបំណងសំខាន់របស់ SIMCC គឺធ្វើការជាមួយរដ្ឋាភិបាល និងវិស័យឯកជន ដើម្បីលើកកម្ពស់វិស័យអប់រំកម្ពុជា។ លោក Henry បញ្ជាក់ថា កិច្ច​សហការនេះ នឹងផ្ដោតលើការជំរុញការប្រកួតប្រជែង ទាក់ទងនឹងវិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា គណិតវិទ្យា និងវិស្វកម្ម ដែល SIMCC កំពុងអនុវត្តផងដែរនៅក្នុង៥៧ប្រទេសជុំវិញពិភពលោក។
លោក Henry ONG ប្រធានមជ្ឈមណ្ឌល SIMCC
បើតាម​លោក Henry ONG នៅឆ្នាំនេះ SIMCC កំពុងដំណើរការកម្មវិធីបណ្ដុះបណ្ដាលវិជ្ជាជីវៈ ដែលបានសហការជាមួយស្ថាប័នអប់រំកំពូលៗ ហើយ​លោកជឿថា វានឹង​ផ្តល់ផលប្រយោជ​ន៍​ដល់យុវជន​កម្ពុជាផងដែរ។
លោក លឹម ឃុនស្រ៊ុន អគ្គនាយកក្រុមហ៊ុន អប្សរា មេឌា សឺវីស ឯ.ក (AMS) មានប្រសាសន៍ថា កម្ពុជាជាប្រទេសមានប្រជាជនវ័យក្មេងច្រើន ហើយការបំពាក់នូវចំណេះដឹងដ៏ត្រឹមត្រូវ គឺពិតជាមានសារៈសំខាន់សម្រាប់កម្ពុជា។ លោក ឃុនស្រ៊ុន បានសម្តែងក្តីរំភើប ដោយថា ការចុះអនុស្សរណៈយោគយល់គ្នារវាង សហភាពសហព័ន្ធយុវជន​កម្ពុជា រាជធានីភ្នំពេញ SIMCC និង AMS Education គឺជា​ការបើកចំហទ្វារសម្រាប់ឱកាសថ្មីៗដល់សិស្ស និងយុវជនកម្ពុជា ហើយ​លោកជឿជាក់ថា AMS នឹងរួមចំណែក​ក្នុង​កិច្ច​សហការនេះ តាមរយៈការជំរុញការផ្សព្វផ្សាយ នៃការប្រកួតប្រជែង និងគំនិតផ្ដួចផ្ដើមលើការបណ្ដុះបណ្ដាលជំនាញ រួមទាំងការផ្សព្វផ្សាយទាក់ទងនឹងឱកាសអាហារូបករណ៍។
លោក លឹម ឃុនស្រ៊ុន អគ្គនាយកក្រុមហ៊ុន អប្សរា មេឌា សឺវីស ឯ.ក (AMS)
គួរជំរាបជូនថា ការ​ប្រកួត​គណិតវិទ្យា​អូឡាំព្យាដ សិង្ហបុរី-អាស៊ី (SASMO) គឺជា​ការ​ប្រកួត​គណិតវិទ្យា​ដ៏ធំ និង​មាន​កិត្យានុភាព​បំផុត​មួយ​នៅ​អាស៊ី។ SASMO បាន​បង្កើត​ឡើង​ក្នុង​ឆ្នាំ២០០៦ មាន​គោល​បំណង​ពង្រីក​សមត្ថភាព​វែកញែក​ឡូជីខល ភាព​ច្នៃប្រឌិត និង​ការដោះស្រាយ​បញ្ហា​របស់​សិស្ស​លើស​ពីកម្មវិធី​សិក្សាស្តង់ដា៕