សហភាពសហព័ន្ធយុវជនកម្ពុជា រាជធានីភ្នំពេញ (UYFC), AMS Education និងមជ្ឈមណ្ឌលរៀបចំការប្រឡងអូឡាំព្យាសិង្ហបុរី (SIMCC) បានចុះអនុស្សរណៈយោគយល់គ្នា ក្នុងការរៀបចំឱ្យសិស្សកម្ពុជាអាចទទួលបាននូវឱកាសបន្ថែមចូលរួមប្រកួតប្រជែងសមត្ថភាពកម្រិតអន្តរជាតិ ការបង្ហាញសមត្ថភាពកុមារលើផ្នែកគណិតវិទ្យា ការគិតវិភាគរហ័ស និងទទួលបានការចូលរួមកម្មវិធីនានារបស់ SIMCC ដើម្បីជំរុញសក្តានុពលរបស់យុវជនឱ្យបានកាន់តែប្រសើរឡើង ស្របតាមតម្រូវការសង្គម និងការប្រកួតប្រជែងជាសកល។
ក្នុងឱការចុះអនុស្សរណៈ កាលពីរសៀលថ្ងៃទី២៩ ខែមករា ឆ្នាំ២០២៦ លោក Henry ONG ប្រធានមជ្ឈមណ្ឌល SIMCC មានប្រសាសន៍ថា គោលបំណងសំខាន់របស់ SIMCC គឺធ្វើការជាមួយរដ្ឋាភិបាល និងវិស័យឯកជន ដើម្បីលើកកម្ពស់វិស័យអប់រំកម្ពុជា។ លោក Henry បញ្ជាក់ថា កិច្ចសហការនេះ នឹងផ្ដោតលើការជំរុញការប្រកួតប្រជែង ទាក់ទងនឹងវិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា គណិតវិទ្យា និងវិស្វកម្ម ដែល SIMCC កំពុងអនុវត្តផងដែរនៅក្នុង៥៧ប្រទេសជុំវិញពិភពលោក។
បើតាមលោក Henry ONG នៅឆ្នាំនេះ SIMCC កំពុងដំណើរការកម្មវិធីបណ្ដុះបណ្ដាលវិជ្ជាជីវៈ ដែលបានសហការជាមួយស្ថាប័នអប់រំកំពូលៗ ហើយលោកជឿថា វានឹងផ្តល់ផលប្រយោជន៍ដល់យុវជនកម្ពុជាផងដែរ។
លោក លឹម ឃុនស្រ៊ុន អគ្គនាយកក្រុមហ៊ុន អប្សរា មេឌា សឺវីស ឯ.ក (AMS) មានប្រសាសន៍ថា កម្ពុជាជាប្រទេសមានប្រជាជនវ័យក្មេងច្រើន ហើយការបំពាក់នូវចំណេះដឹងដ៏ត្រឹមត្រូវ គឺពិតជាមានសារៈសំខាន់សម្រាប់កម្ពុជា។ លោក ឃុនស្រ៊ុន បានសម្តែងក្តីរំភើប ដោយថា ការចុះអនុស្សរណៈយោគយល់គ្នារវាង សហភាពសហព័ន្ធយុវជនកម្ពុជា រាជធានីភ្នំពេញ SIMCC និង AMS Education គឺជាការបើកចំហទ្វារសម្រាប់ឱកាសថ្មីៗដល់សិស្ស និងយុវជនកម្ពុជា ហើយលោកជឿជាក់ថា AMS នឹងរួមចំណែកក្នុងកិច្ចសហការនេះ តាមរយៈការជំរុញការផ្សព្វផ្សាយ នៃការប្រកួតប្រជែង និងគំនិតផ្ដួចផ្ដើមលើការបណ្ដុះបណ្ដាលជំនាញ រួមទាំងការផ្សព្វផ្សាយទាក់ទងនឹងឱកាសអាហារូបករណ៍។
លោកបន្ថែមថា ក្រុមការងារផ្សព្វផ្សាយរបស់ AMS នឹងជួយជ្រោមជ្រែងយ៉ាងពេញទំហឹងដល់យុទ្ធនាការនានារបស់ SIMCC តាមរយៈការផលិតមាតិកាអប់រំ រឿងរ៉ាវរបស់យុវជន និងកិច្ចសម្ភាសន៍ផ្សេងៗ ដើម្បីបង្កើនការយល់ដឹងជាសាធារណៈ។
ឯកឧត្តម ឃុត ចាន់ដារ៉ា អនុប្រធានប្រចាំការ ស.ស.យ.ក រាជធានីភ្នំពេញ មានប្រសាសន៍ថា សកម្មភាពត្រៀមរៀបចំរបស់ SIMCC ដែលរួមមានការបណ្តុះបណ្តាល ការប្រកួតប្រជែង អាហារូបករណ៍ និងការផ្លាស់ប្តូរចំណេះដឹង បង្ហាញពីការប្តេជ្ញាចិត្តរួមគ្នា។ ឯកឧត្តមជឿជាក់ថា ភាពជាដៃគូនេះ មិនមែនគ្រាន់តែជាកិច្ចព្រមព្រៀងមួយនោះទេ ប៉ុន្តែជាសក្ខីភាពនៃជំនឿរួមរបស់យើងលើការអប់រំ។
អនុប្រធានប្រចាំការ ស.ស.យ.ក រាជធានីភ្នំពេញ មានទំនុកចិត្តយ៉ាងមុតមាំថា ភាពជាដៃគូនេះ នឹងបើកទ្វារផ្លាស់ប្តូរសម្រាប់យុវជនជំនាន់ក្រោយរបស់យើង។ ទន្ទឹមគ្នានេះ នឹងផ្តល់ឱ្យពួកគេនូវឆាកសកលតាមរយៈ SIMCC ដើម្បីបង្ហាញទេពកោសល្យរបស់ពួកគេ និងវេទិកាសិក្សាតាមរយៈ ស.ស.យ.ក រាជធានីភ្នំពេញ និង AMS Education។
«យើងនឹងបំពាក់យុវជនរបស់យើងជាមួយនឹងសមត្ថភាពកាន់តែប្រសើរឡើង ការប្រកួតប្រជែងកាន់តែមុតស្រួច និងជំនាញដើម្បីរីកចម្រើននៅក្នុងតម្រូវការដែលកំពុងវិវត្តនាពេលអនាគត»
គួរជំរាបជូនថា ការប្រកួតគណិតវិទ្យាអូឡាំព្យាដ សិង្ហបុរី-អាស៊ី (SASMO) គឺជាការប្រកួតគណិតវិទ្យាដ៏ធំ និងមានកិត្យានុភាពបំផុតមួយនៅអាស៊ី។ SASMO បានបង្កើតឡើងក្នុងឆ្នាំ២០០៦ មានគោលបំណងពង្រីកសមត្ថភាពវែកញែកឡូជីខល ភាពច្នៃប្រឌិត និងការដោះស្រាយបញ្ហារបស់សិស្សលើសពីកម្មវិធីសិក្សាស្តង់ដា៕