រដ្ឋមន្ត្រីអប់រំ ជំរុញគ្រឹះស្ថានឧត្តមសិក្សាបន្តធ្វើកំណែទម្រង់ ​ដើម្បីរួមចំណែកការពារ និងអភិវឌ្ឍកម្ពុជា
ក្នុងពិធីសម្ពោធដាក់ឱ្យប្រើប្រាស់ជាផ្លូវការអគារសិក្សាថ្មី និងពិធីប្រគល់សញ្ញាបត្រជូនដល់និស្សិតជ័យលាភីនៃសាកលវិទ្យាល័យស្វាយរៀង កាលពីពេលថ្មីៗនេះ ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន​ ណារ៉ុន ឧបនាយករដ្ឋមន្រ្តី រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បានធ្វើការ​ជំរុញគ្រឹះស្ថានឧត្តមសិក្សាទាំងអស់ បន្តធ្វើកំណែទម្រង់ឱ្យកាន់តែមានប្រសិទ្ធភាព ដោយ​ឆ្លើយតបទៅនឹងតម្រូវការទីផ្សារការងារសកល។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន​ ណារ៉ុន មានប្រសាសន៍ថា ការអនុវត្តកំណែទម្រង់ក្នុងសាកលវិទ្យាល័យស្វាយរៀងកន្លងមក បានចូលរួមចំណែកក្នុងការកែលម្អកម្មវិធីសិក្សា លើកកម្ពស់គុណភាពអប់រំនៅសាកលវិទ្យាល័យ ឆ្លើយតបនឹងចក្ខុវិស័យរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល ក្នុងការអភិវឌ្ឍមូលធនមនុស្ស និងការលើកកម្ពស់ផ្នែកវិទ្យាសាស្ត្រ និងបច្ចេកវិទ្យា។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហង់ជួន​ ណារ៉ុន ឧបនាយករដ្ឋមន្រ្តី រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា
យ៉ាងណាដើម្បីចូលរួមចំណែកការពារ និងអភិវឌ្ឍកម្ពុជា រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងអប់រំ បានជំរុញដល់គ្រឹះស្ថានឧត្តមសិក្សាបន្ត​កំណែទម្រង់ថែមទៀត ដោយបានផ្តល់នូវ​អនុសាសន៍​ចំនួន ៥ចំណុច រួមមាន៖