ឯកឧត្តម អាំង សុវណ្ណរ័ត្ន ៖ យុវជនត្រូវមានជំនាញ និងចេះប្រើប្រាស់ AI ជាជំនួយការឆ្លាតវៃ ដើម្បីអាចសម្របខ្លួនក្នុងទីផ្សារការងារ
នាយកប្រតិបត្តិ នៃមជ្ឈមណ្ឌលកម្ពុជា ៤.០ ឯកឧត្តម អាំង សុវណ្ណរ័ត្ន មានប្រសាសន៍ថា ដើម្បីអាចសម្របខ្លួនទៅនឹងតម្រូវការទីផ្សារការងារនាពេលបច្ចុប្បន្ន យុវជនចាំបាច់ត្រូវមានជំនាញគោល​ឱ្យច្បាស់ និងត្រូវ​ចេះប្រើប្រាស់ AI ជាជំនួយការឆ្លាតវៃ ។
ក្នុងសិក្ខាសាលាស្ដីពី «យុវជននៅក្នុងយុគសម័យ AI» នាព្រឹកថ្ងៃទី ១៩ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៥ ដែល​រៀបចំនៅសាកលវិទ្យាល័យ ប៊ែលធី អន្តរជាតិ ឯកឧត្តម អាំង សុវណ្ណរ័ត្ន លើកឡើងថា ប្រជាពលរដ្ឋ ជាពិសេសយុវជនវ័យក្មេង ត្រូវប្រកាន់យកទស្សនៈនៃការសិក្សាពេញមួយជីវិត ដើម្បីធ្វើយ៉ាងណាឱ្យមានជំនាញគោលមួយយ៉ាងតិចសម្រាប់ការរស់នៅប្រចាំថ្ងៃ និងត្រូវសិក្សាពីជំនាញឌីជីថលបន្ថែម ជាពិសេសជំនាញទាក់ទងទៅនឹងបញ្ញាសិប្បនិម្មិត AI ដើម្បីបានជាមូលដ្ឋានដ៏សំខាន់ក្នុងការបំពេញការងារ ការធ្វើអាជីវកម្ម ក៏ដូចជាបង្កើនសមត្ថភាពរបស់ខ្លួន និងអាចសម្របខ្លួនទៅនឹងតម្រូវការទីផ្សារការងារនាពេលបច្ចុប្បន្ន។
លោក ហ៊ឹន សុភាព អ្នកប្រឹក្សាយុទ្ធសាស្រ្ត និង AI ​និងជានាយកគ្រប់គ្រង DG Academy មានប្រសាសន៍ថា បច្ចុប្បន្ន AI បានដើរតួនាទីដ៏សំខាន់ក្នុងការជំរុញប្រសិទ្ធភាពការងារ ក្នុងនោះ AI ក៏អាចដើរតួជាជំនួយការដ៏ឆ្លាតវៃសម្រាប់សិស្ស និស្សិតក្នុងការសិក្សា។ ប៉ុន្តែកុំទុកចិត្ត AI ខ្លាំងពេក ពោលគឺសិស្ស​និស្សិត​ត្រូវពង្រឹងសមត្ថភាព និងចំណេះដឹងរបស់ខ្លួនជាប្រចាំ។
លោក ផូ សោភ័ណ្ឌ អ្នកផលិតមាតិកា ផ្នែកអប់រំ និងបច្ចេកវិទ្យា បានលើកឡើងថា យុវជនត្រូវយល់ដឹងពី AI គឺដើម្បីទប់ស្កាត់ការបោកបញ្ឆោតចាប់ជំរិត និងការប្រព្រឹត្តិអំពើខុសច្បាប់នានាតាមប្រព័ន្ធអនឡាញ។ លើសពីនេះ ដើម្បីរក្សាសុវត្ថិភាព និងសេចក្តីថ្លៃថ្នូរក្នុងសង្គម។ លោក សោភ័ណ្ឌ បន្តថា ត្បិតតែ AI ធ្វើការងារជំនួសបានច្រើន​មែន ប៉ុន្តែ​នៅការងារមួយ​ចំនួនដែល AI មិនអាចជំនួសមនុស្សបាន រួមមាន ការគិតបែបស៊ីជម្រៅ, ច្នៃប្រឌិតខ្ពស់, ប្រសិទ្ធភាពទំនាក់ទំនង, ការវិនិច្ឆ័យសីលធម៌, ភាពជាអ្នកដឹកនាំ និងការងារជាក្រុម។
សូមជំរាបជូនដែរថា សិក្ខាសាលាស្ដីពី «យុវជននៅក្នុងយុគសម័យ AI» ត្រូវ​បាន​រៀបចំដោយ​មជ្ឈមណ្ឌល​កម្ពុជា ៤.០ ក្នុងគោលបំណងដើម្បីបង្កើនការយល់ដឹងមូលដ្ឋានគ្រឹះនៃការប្រើប្រាស់ តួនាទី និងឥទ្ធិពលរបស់បច្ចេកវិទ្យា AI មកលើជីវិតប្រចាំថ្ងៃ ទាំងការសិក្សា និងការធ្វើអាជីវកម្ម ការប្រកបការងារ។ ជាពិសេស ជំរុញឱ្យយុវជនមានចំណេះដឹង និងជំនាញឌីជីថល ដើម្បីអាចប្រើប្រាស់ និងដោះស្រាយបញ្ហា ដែលកើតចេញពីការវិវត្តរបស់ AI៕