ក្រសួងអប់រំ ផ្ដល់កុំព្យូទ័រយួរដៃលើកទឹកចិត្ត​ដល់សាលារៀននៅតំបន់ដាច់ស្រយាល ដែលអនុវត្តកម្មវិធីអប់រំឌីជីថលឈានមុខគេ
សាលារៀនគោលដៅនៅតំបន់ដាច់ស្រយាលចំនួន១០ ស្ថិត​នៅខេត្តចំនួន៦ ដែលអនុវត្តកម្មវិធីអប់រំឌីជីថលឈានមុខគេ ត្រូវ​បានលើកទឹកចិត្ត​តាមរយៈ​ការ​ផ្តល់កុំព្យូទ័រយួរដៃ​ ក្រោមការឧបត្ថម្ភដោយមន្ទីរអប់រំក្រុងប៊ូសាន សាធារណរដ្ឋកូរ៉េ។
កុំព្យូទ័រយួរដៃនេះ​ ត្រូវបានផ្តល់សម្រាប់ដំណើរការក្លឹបឌីជីថលក្រៅម៉ោងសិក្សាជូនដល់សិស្សានុសិស្សដែលចាប់អារម្មណ៍ការអប់រំសរសេរកូដ ការអភិវឌ្ឍកម្មវិធីទូរសព្ទដៃ និងការអប់រំបង្កើតហ្គេម (GCC) ដែលជាកម្មវិធីអប់រំនវានុវត្តន៍ឌីជីថល សម្រាប់ជំរុញលើកកម្ពស់សមត្ថភាពដល់សិស្សានុសិស្ស ជាពិសេសសិស្សស្រីឱ្យបន្តចាប់យកជំនាញ STEM និងបច្ចេកវិទ្យា សម្រាប់សិក្សានៅថ្នាក់ឧត្តមសិក្សា និងចាប់យកអាជីពការងារលើវិស័យទាំងនេះឱ្យកាន់តែច្រើនឡើងនាពេលអនាគត។
ក្នុង​ឱកាសនោះ លោកជំទាវ គឹម សេដ្ឋានី បានលើកទឹកចិត្តដល់សាលារៀនគោលដៅដែលទទួលបានសម្ភារៈនាពេលនេះ សូមយកទៅប្រើប្រាស់ជាប្រយោជន៍ដល់ការបង្រៀន និងរៀនដល់សិស្សានុសិស្សតាមរយៈការអនុវត្តកម្មវិធីអប់រំឌីជីថលដោយបានបង្កើតជាក្លឹបសិក្សាឌីជីថលក្រៅម៉ោង បន្ថែមលើមុខវិជ្ជា ICT ដែលមានស្រាប់។ ដោយឡែកគណៈគ្រប់គ្រងសាលារៀន ត្រូវខិតខំផ្លាស់ប្តូរសាលារៀនដែលមិនមានសិស្សចង់រៀនមុខវិជ្ជាបច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល ទៅជាសាលារៀនដែលឈានមុខក្នុងការអនុវត្តកម្មវិធីសិក្សាបច្ចេកវិទ្យាបែបទំនើប ដោយសិស្សានុសិស្សអាចសិក្សាតាមគោលវិធីសាស្ត្រថ្មី ដូចជាការផ្សារភ្ជាប់បច្ចេកវិទ្យានឹងការអប់រំបំណិនជីវិត ការសិក្សាតាមបែបគម្រោងជាដើម។
សាលារៀនគោលដៅអនុវត្តកម្មវិធីអប់រំឌីជីថលឈានមុខគេ
គួរជំរាបជូនថា សាលារៀនគោលដៅនៅតំបន់ដាច់ស្រយាលចំនួន១០ ដែលទទួលបានការ​លើកទឹកចិត្ត គឺស្ថិត​នៅក្នុងខេត្តតាកែវ កំពត កំពង់ចាម សៀមរាប ស្ទឹងត្រែង និងបាត់ដំបង, សាលារៀនទាំងនោះ ស្ថិតនៅតំបន់ដាច់ស្រយាល មិនមានបន្ទប់កុំព្យូទ័រ សម្រាប់ដំណើរការបង្រៀន និងរៀនកម្មវិធីអប់រំបច្ចេកវិទ្យា​ឌីជីថល​បានពេញ​លេញ​ទេ ប៉ុន្តែជាសាលារៀនបានអនុវត្តកម្មវិធីអប់រំឌីជីថលឈានមុខ ដោយបានបង្រៀនសិស្សានុសិស្សទទួលបានលទ្ធផលល្អ អាចចូលរួមប្រកួតកម្មវិធីប្រកួតប្រជែងទាំងក្នុងប្រទេស និងកម្រិតអន្តរជាតិ៕