ស៊ីប៉ា ជ្រើសរើសបេក្ខជនប្រកួតស្នាដៃប្រលោមលោក លើកទី១ ពានរង្វាន់ឡាដាវ៉ាន់ ក្រោមប្រធានបទ «ជីវិត និងក្ដីសង្ឃឹម»
ជាឱកាសល្អសម្រាប់អ្នកមានចំណូលចិត្តផ្នែកតែងនិពន្ធ បានបង្ហាញស្នាដៃ និងដូចជា​ចូលរួមលើក​ស្ទួយវិស័យអំណានជាភាសាខ្មែរនៅកម្ពុជា, ពេលនេះ អង្គការស៊ីប៉ា បានជ្រើសរើស​បេក្ខជនចូលរួមប្រកួតស្នាដៃប្រលោមលោក លើកទី១ ពានរង្វាន់ឡាដាវ៉ាន់ ឆ្នាំ២០២៥ ក្រោមប្រធានបទ «ជីវិត និងក្ដីសង្ឃឹម»។
លោក ហុក សុទ្ធិ នាយកអង្គការស៊ីប៉ា ប្រសាសន៍ថា ពានរង្វាន់ឡាដាវ៉ាន់ គឺជាការយក​ឈ្មោះតាមអ្នកស្រី ប៉ែន ឡាដាវ៉ាន់ (ឡាដា វ៉ាឡង់តាំង ឌុយឡាក់) ដែលជាជនភៀស​ខ្លួន​ខ្មែរម្នាក់ទៅរស់នៅប្រទេស​បារាំងក្នុងឆ្នាំ១៩៧៩។ លោក សុទ្ធិ បន្តថា នៅឆ្នាំ២០២០ ស៊ីប៉ាបាន​បោះពុម្ព​ផ្សាយសៀវភៅប្រលោមលោកដែលអ្នកស្រី ឡាដាវ៉ាន់ ជាអ្នកតែងនិពន្ធ ក្រោមចំណង​ជើង​ថា «ឡាដាវ៉ាន់ ផ្កាអរគីដេព្រៃ» រម្លឹករឿងរ៉ាវ​កើតឡើង​ជាច្រើន​ដំណាក់កាលដែលអ្នកស្រី និងប្រជាជនខ្មែរធ្លាប់ឆ្លងកាត់ ទាំងជីវិតនៅជនបទ ជីវិតក្នុងសង្គ្រាម ការជួបជុំ និងការ​ព្រាត់ប្រាស​គ្នាក្រោយសង្គ្រាម។
លោក ហុក សុទ្ធិ នាយកអង្គការស៊ីប៉ា
ដោយ​សហការ​ជាមួយលោក Christophe Vallantin Dulac ដែលជា​ស្វាមី​របស់អ្នកស្រី ឡាដាវ៉ាន់ ស៊ីប៉ា​ក៏បង្កើត​ពានរង្វាន់​ឡាដាវ៉ាន់​នេះឡើង ហើយ​នៅឆ្នាំ២០២៥​នេះ បាន​ជ្រើសរើស​ប្រធានបទ «ជីវិត និង​ក្ដីសង្ឃឹម» គឺក្នុងគោលបំណង ទី១. រម្លឹកដល់ជីវិត​តស៊ូ​របស់អ្នកស្រី ឡាដាវ៉ាន់ ដែល​ទោះជា​ស្ថានភាព​លំបាក​យ៉ាងណា អ្នកស្រី​នៅតែមាន​ស្នាមញញឹម និងក្ដីសង្ឃឹម, ទី២. ផ្ដល់​ឱកាស​ឱ្យអ្នកនិពន្ធខ្មែរ ឬអ្នកចូលចិត្ត​តែងនិពន្ធ​បង្ហាញ​ស្នាដៃ​របស់ខ្លួន និង ទី៣.​ ចូលរួមលើក​ស្ទួយ​វិស័យ​អំណាន​ជាភាសាខ្មែរ​នៅកម្ពុជា។
លោក ហុក សុទ្ធិ បន្ថែម​ថា ប្រធានបទ «ជីវិត និងក្ដីសង្ឃឹម» គឺសំដៅ​លើ ជីវិត និងក្ដីសង្ឃឹម​ជាពន្លឺមួយ​ដែល​នាំផ្លូវ​មនុស្ស​ទាំងឡាយ។ ជីវិត ជាការធ្វើដំណើរមួយ​ដែលមាន​ទាំងភាព​រីករាយ និង​វិញ្ញាសា​នានាដែល​អនុញ្ញាត​ឱ្យ​យើងធំធាត់។ ឯក្ដីសង្ឃឹម​ជាកម្លាំង​ពិសេសមួយ​ធ្វើឱ្យយើង​ជឿថា នឹងមាន​អនាគតល្អ​ប្រសើរ ទោះបី​ជួបបញ្ហា​លំបាក​យ៉ាងណា។ “វាធ្វើឱ្យ​យើង​ស្រមើស្រមៃ តស៊ូ និងមើលឃើញ​សោភ័ណ​របស់​ពិភពដែល​យើងរស់នៅ ទោះបី​ពិភពនោះ​មិនល្អ​ឥតខ្ចោះ​ក្ដី”
នាយក​អង្គការស៊ីប៉ា ក៏​បានលើក​ទឹកចិត្ត​ឱ្យអ្នកនិពន្ធ អ្នកស្រឡាញ់​ការសរសេរ ចូលរួម​ដាក់ស្នាដៃ​ប្រកួត​ក្នុងកម្មវិធី​នេះ​ឱ្យ​បាន​ច្រើន។
សម្រាប់លក្ខខណ្ឌ​ចូលរួម ៖ បេក្ខជន​ត្រូវតែ​ជា​ជនជាតិខ្មែរ, អត្ថបទ​ត្រូវសរសេរ​ជាភាសាខ្មែរ ដោយ​ភ្ជាប់មក​ជាមួយ​នូវប្រវត្តិរូប​សង្ខេប និង​ចំណាប់​អារម្មណ៍​ផ្ទាល់ខ្លួន​ចំពោះការ​ដាក់បេក្ខភាព​ចូលរួម​ក្នុងការ​ប្រកួតនេះ (១ទំព័រច្រើនបំផុត)។ ទន្ទឹមគ្នា​នេះ ស្នាដៃ​ដែលដាក់​ចូលរួម​ប្រកួត ត្រូវតែ​គោរព​តាម​ប្រធានបទ «ជីវិត និងក្តីសង្ឃឹម» ហើយត្រូវ​ផ្តោតសំខាន់​សម្រាប់អ្នកអាន​ដែលមាន​អាយុ​ចាប់ពី១៥ឆ្នាំ​ឡើង។ បេក្ខជនម្នាក់​អាចដាក់ស្នាដៃ​ប្រកួត​បាន​តែ១គត់ ហើយ​ត្រូវតែជា​ស្នាដៃ​ដែលមិនធ្លាប់​ទទួលបាន​ចំណាត់​ថ្នាក់ ពានរង្វាន់​ណាមួយ​ពីមុនមក ឬមិនធ្លាប់​បោះពុម្ពផ្សាយ​រួច។ ជាពិសេស ស្នាដៃ​ត្រូវវាយ​ជាអត្ថបទ​ដោយ​ប្រើយូនីកូដខ្មែរ ទំហំអក្សរ១២ ពុម្ពអក្សរ Khmer OS Battambang ខ្នាត A4 ប្រមាណ​ពី​ ៧០ ទៅ ១០០ ទំព័រ ហើយ​ពាក្យពេចន៍​ត្រូវគោរព​តាម​វចនានុក្រម​សម្ដេច​ព្រះសង្ឃ​រាជ្យ ជួន ណាត។
ជ័យលាភី​នឹងទទួល​បាន​រង្វាន់ រួមមាន ជ័យលាភីលេខ១ ទទួលបាន​ពាន វិញ្ញាបនបត្រ និងថវិកា ២លានរៀល, ជ័យលាភីលេខ២ ទទួលបាន​ពាន វិញ្ញាបនបត្រ និង​ថវិកា ១លាន៥សែនរៀល, និង​ជ័យលាភីលេខ៣ ទទួលបានពាន វិញ្ញាបនបត្រ និង​ថវិកា ១លានរៀល។
ទទួលស្នាដៃ​ចាប់ពីថ្ងៃ​ផ្សាយ​ដំណឹង​នេះ រហូតដល់ថ្ងៃទី១ ខែសីហា ឆ្នាំ២០២៥ វេលាម៉ោង​៥ល្ងាច​ជាកំហិត។ ការ​ប្រកាស​ជ័យ​លាភី និង​ការ​ប្រគល់​រង្វាន់​នឹង​ប្រព្រឹត្តទៅ​ក្នុងពិធី​សម្ពោធពិព័រណ៍​សៀវភៅកម្ពុជា​លើកទី​១២ នាដើម​ខែធ្នូ​ ឆ្នាំ​២០២៥។