សាលា TVET កម្ពុជា ទទួលបានពានរង្វាន់ GEMSET Award ពីប្រទេស​សឹង្ហបុរី
ពានរង្វាន់ GEMSET Award ដែលជា​ពានគំរូឧត្តមភាពសកលសម្រាប់ការអប់រំ និងការបណ្ដុះបណ្ដាលជំនាញ ត្រូវបានប្រគល់ជូន​ដល់សាលា​បណ្តុះបណ្តាលជំនាញបច្ចេកទេស និង​វិជ្ជាជីវៈ (TVET) របស់ប្រទេសកម្ពុជា​ចំនួនពីរ ពី ITE Education Services (ITEES) នៃប្រទេសសិង្ហបុរី។
បើតាមការ​ចុះផ្សាយ​របស់ក្រសួងការងារ និង​បណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ សាលា TVET កម្ពុជា​ដែលទទួលបានពានរង្វាន់ GEMSET Award គឺ វិទ្យាស្ថានជាតិ ពហុបច្ចេកទេសកម្ពុជា (NPIC) ដែលទទួលបានពានមាស (Gold Award) និង វិទ្យាស្ថានជាតិបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេស (NTTI) ទទួលបានពានប្រាក់ (Silver Award)។
ក្នុង​ពិធីប្រគល់ពានរង្វាន់ ឯកឧត្តម ហេង សួរ រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជ្ជាជីវៈ បានសម្តែងការអបអរសាទរដល់វិទ្យាស្ថានជាតិ ពហុបច្ចេកទេសកម្ពុជា (NPIC) និង វិទ្យាស្ថានជាតិបណ្តុះបណ្តាលបច្ចេកទេស (NTTI) ដែលទទួលបានពានរង្វាន់ GEMSET Award ពី ITE Education Services (ITEES) នៃប្រទេសសិង្ហបុរី ដោយថា ពានរង្វាន់នេះ គឺជាការឆ្លុះបញ្ចាំងពីការរីកចម្រើននៃវិស័យ TVET នៅកម្ពុជា និងក៏ជាការសបញ្ជាក់យ៉ាងច្បាស់ផងដែរអំពីដំណើរវិវត្តវិជ្ជមាន នៃការឆ្លើយតបនឹងចំណុចអាទិភាព “មនុស្ស” ដែលបានឆ្លុះបញ្ចាំងជាចម្បងក្នុងបញ្ចកោណទី១ “ការអភិវឌ្ឍមូលធនមនុស្ស” នៃយុទ្ធសាស្ត្របញ្ចកោណ-ដំណាក់កាលទី១ របស់រាជរដ្ឋាភិបាលផងដែរ។
យ៉ាងណាក៏ដោយ ឯកឧត្តម ហេង សួរ បានស្នើ​ដល់​សាលា TVET ទាំងអស់ សូមរៀបចំស្តង់ដាកម្មវិធីសិក្សា និងការអភិវឌ្ឍម៉ូឌុលសិក្សាឱ្យស្របទៅតាមតម្រូវការទីផ្សារការងារក្នុងការពង្រឹងចំណេះដឹង, វិន័យ, សីលធម៌, និងឥរិយាបថរបស់សិក្ខាកាម សិស្ស និស្សិត ដែលជាមូលដ្ឋានគ្រឹះដ៏ចម្បងក្នុងការបង្កើត និងអភិវឌ្ឍធនធានមនុស្ស ខណៈដែលកម្ពុជាកំពុងត្រូវការកម្លាំងពលកម្មដែលមានជំនាញច្បាស់លាស់ និងអ្នកបច្ចេកទេសយ៉ាងច្រើនគ្រប់វិស័យ៕