ក្រសួងព័ត៌មានបើកយុទ្ធនាការ “និយាយថាទេ ចំពោះព័ត៌មានក្លែងក្លាយ!” ជំរុញការផ្សព្វផ្សាយព័ត៌មានពិតទៅដល់ប្រជាពលរដ្ឋ
ក្រសួងព័ត៌មាននៅថ្ងៃនេះ (១ មេសា) បានប្រកាស​ពីការ​បើក​យុទ្ធនាការ “និយាយថាទេ ចំពោះព័ត៌មានក្លែងក្លាយ!” ដើម្បីកាត់បន្ថយព័ត៌មានក្លែងក្លាយមកនូវកម្រិតតិចបំផុត នឹងឈានទៅលុបបំបាត់នូវព័ត៌មានក្លែងក្លាយពីលំហក្នុងសង្គមកម្ពុជា ដោយ​ជំរុញ​ការផ្សព្វផ្សាយ​ព័ត៌មានពិតទៅដល់ប្រជាពលរដ្ឋ។
លើកឡើង​នៅ​ក្នុងសន្និសីទសារព័ត៌មាន​កាលពីរសៀលថ្ងៃទី៣១ មីនា ឯកឧត្តម នេត្រ ភត្រា រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងព័ត៌មាន​ បានមានប្រសាសន៍ថា គោលដៅនៃយុទ្ធនាការនេះ គឺផ្តោតលើការផ្លាស់ប្ដូរឥរិយាបទរបស់ប្រជាពលរដ្ឋដែលជាអ្នកប្រើប្រាស់បណ្ដាញទំនាក់ទំនងសង្គម និងប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយទំនើប ដើម្បីទប់ស្កាត់ការរីកសាយភាយព័ត៌មានក្លែងក្លាយក្នុងសង្គមកម្ពុជា តាមរយៈ ទី១. ការផ្សព្វផ្សាយបញ្ជ្រាបចំណេះដឹងអ្វីជាព័ត៌មានក្លែងក្លាយ ប្រភេទព័ត៌មានក្លែងក្លាយ អំពីគ្រោះថ្នាក់និងផលវិបាកកើតចេញពីព័ត៌មានក្លែងក្លាយ ទី២. លើកកម្ពស់អក្ខរកម្មប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយនៅក្នុងចំណោមប្រជាពលរដ្ឋទូទៅ ពិសេសយុវវ័យ ឱ្យស្គាល់ព័ត៌មានពិត និងព័ត៌មានក្លែងក្លាយ ដើម្បីចែករំលែក និងជឿដោយប្រុងប្រយ័ត្ន និងទី៣. កាត់បន្ថយចំនួនព័ត៌មានក្លែងក្លាយ។
យោង​តាមគណៈកម្មការប្រយុទ្ធប្រឆាំងព័ត៌មានក្លែងក្លាយ ក្នុងឆ្នាំ២០២៣កន្លងមក គេបានរកឃើញថា មានព័ត៌មានក្លែងក្លាយចំនួន៣២០៨ ហើយក្នុងឆ្នាំ ២០២៤ មានព័ត៌មានក្លែងក្លាយសរុបចំនួន៣៦៥១ ត្រូវបានកត់សម្គាល់ ហើយបើគិតគឺមានកំណើនប្រមាណ១៤ភាគរយ នៃព័ត៌មានក្លែងក្លាយ។ ក្នុងចំណោមព័ត៌មានក្លែងក្លាយនេះបានកត់សម្គាល់តែទៅលើព័ត៌មានសំខាន់ៗដូចជា សន្តិសុខជាតិ សណ្តាប់ធ្នាក់សាធារណៈ ការដឹកនាំរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល និងក្រសួងស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធក៏ដូចជាវិស័យសំខាន់ៗក្នុងសង្គម រួមព័ត៌មានក្លែងក្លាយមួយចំនួនពាក់ព័ន្ធទៅនឹងថ្នាក់ដឹកនាំ ដែលយល់ថាជាការនាំឱ្យមានការយល់ច្រឡំបង្កើតជាចលាចលសង្គម ឬក៏បះពាល់ដល់សន្តិសុខសណ្តាប់ធ្នាប់៕