វេសឡាញ សហការជាមួយសហគ្រិនខ្មែរ បណ្តុះបណ្តាលសិស្សថ្នាក់វិទ្យាល័យពីសហគ្រិនភាព និង​គំនិតអាជីវកម្ម
បណ្តាញគ្រឹះស្ថានអប់រំ វេសឡាញ អេឌ្យូខេសិន គ្រុប សហការជាមួយ​សហគ្រិនខ្មែរ កាលពីព្រឹកថ្ងៃទី២៩ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥ បានរៀបចំសិក្ខា​សាលាតាមអនឡាញ ស្តីពី “នវានុវត្តន៍នៃសហគ្រិនភាព និងគំរូអាជីវកម្ម” សម្រាប់សិស្សានុសិស្សថ្នាក់ទី១០ ដល់ថ្នាក់ទី១២ ដើម្បីឈ្វេងយល់ពីភាពជាសហគ្រិន និងគំនិតអាជីវកម្ម។
លោកឧកញ៉ា ប៉ិច បូឡែន អគ្គនាយកបណ្តាញគ្រឹះស្ថានអប់រំ វេសឡាញ អេឌ្យូខេសិន គ្រុប មានប្រសាសន៍ថា ការរៀបចំសិក្ខា​សាលានេះឡើង គឺចង់ជួយ​ទៅដល់សិស្សថ្នាក់វិទ្យាល័យ​ក្នុងការ​ពង្រឹងចំណេះដឹងផ្នែកហិរញ្ញវត្ថុ ក៏​ដូចជាសហគ្រិនភាព​ដល់ពួកគេ។
បើតាមប្រសាសន៍របស់លោកឧកញ៉ា ប៉ិច បូឡែន សហគ្រិនភាព គឺជាចំណេះជំនាញ ដែលយុវជន​គួរ​តែមានសម្រាប់អនាគត​ ក្នុងការ​បង្កើតអាជីវកម្ម​ខ្លួនឯង ឬធ្វើការងារផ្សេងៗ​ដោយ​ប្រើប្រាស់ចំណេះដឹងមួយ​នេះដើម្បីការរីកចម្រើន។ លោកឧកញ៉ាបញ្ជាក់ថា មិនថាប្អូនៗមានក្តី​ស្រមៃ​ក្នុងការ​ចាប់ផ្តើមអាជីវកម្ម ឬចង់ក្លាយជាអ្នកដឹកនាំ​នៅលើវិស័យណាមួយ ជំនាញសហគ្រិនភាព​នឹងជួយពួកគេបាន។
“នៅពេលដែលកូនៗ​ដឹងពីបំណិនសហគ្រិន កូនអាចយកទៅធ្វើ​ការ អាចយកទៅប្រើប្រាស់​នៅក្នុងសហគ្រាស​ផ្ទាល់ខ្លួន នៅក្នុងអាជីវកម្មផ្ទាល់ខ្លួន ក៏​ដូចជា​ចូលរួមអភិវឌ្ឍក្រុមហ៊ុន ឬក៏​សហគ្រាស​ណាមួយ​ដែលកូនចូលទៅបំពេញការងារ”
ក្នុងនោះដែរ លោកឧកញ៉ា ប៉ិច បូឡែន ក៏​បានបង្ហាញពីភាពជាសហគ្រិនឆ្នើម ​ដល់សិស្សានុសិស្ស ដែលត្រូវចងចាំនៅក្នុងការ​អនុវត្ត ដោយក្នុងនោះ សហគ្រិនឆ្នើម គឺចាំបាច់ត្រូវមានគំនិតច្នៃប្រឌិត នវានុវត្តន៍ បូករួមជាមួយចំណេះដឹង​បច្ចេកវិទ្យា ហើយអ្វីដែលសំខាន់បន្ថែមទៀតក្នុងនាមជាសហគ្រិន គឺត្រូវមានវិន័យ ចេះប្រើប្រាស់​ពេលវេលា មានផែនការច្បាស់លាស់ និង​មានមនុស្សឆ្នើមជួយការងារ។
លោកឧកញ៉ា ប៉ិច បូឡែន មានប្រសាសន៍ថា សហគ្រិនឆ្នើម​នៅ​សម័យនេះ ត្រូវចេះបច្ចេកវិទ្យា មានទេព្យកោសល្យ មានចំណេះដឹងអាជីវកម្មដែលត្រូវធ្វើ ចេះវិភាគបរិយាកាសអាជីវកម្ម ឬម៉ាក្រូសេដ្ឋកិច្ច, បន្ទាប់មកទៀតត្រូវមានជំនាញធ្វើអាជីវកម្ម ដូចជាចេះរៀបចំផែនការអាជីវកម្ម ចេះបង្កើតផលិតផល ចេះទាក់ទាញមនុស្សឆ្នើម និង​ក៏​ត្រូវចេះរកទុនវិនិយោគ។
និយាយអំពីគំនិតនៃការបង្កើតអាជីវកម្មវិញ អគ្គនាយកបណ្តាញគ្រឹះស្ថានអប់រំ វេសឡាញ អេឌ្យូខេសិន ក៏​បានធ្វើការ​ចែករំលែកគំនិតមួយ​ចំនួនទៅ​ដល់សិស្សានុសិស្ស ដោយ​បានលើកឡើងថា ក្នុងនាមជា​សហគ្រិន គឺមិន​មែនគិតតែពីផលចំណេញ​ចូល​ហោប៉ៅ​តែមួយ​មុខនោះទេ ពោលនៅមុនពេលបង្កើតអាជីវកម្មជា​ផលិតផល ឬសេវាកម្មណាមួយ គឺចាំបាច់ត្រូវ​គិត​ពីផលប្រយោជន៍​សង្គមជាតិ សេដ្ឋកិច្ច ក៏​ដូចជា​មុខមាត់ប្រទេស​ ដោយនិយាយជារួម ការបើកអាជីវកម្ម​អ្វីមួយ យើងត្រូវ​បង្កើនគុណតម្លៃដល់សេដ្ឋកិច្ច គិតដល់ប្រទេសជាតិ ផលប៉ះពាល់សង្គម បរិស្ថាន តែក៏​កុំភ្លេចផលអាជីវកម្ម​ខ្លួនឯង។ “សំខាន់មួយ​ទៀត ពេលបើកអាជីវកម្មអ្វីក៏​ក្រោយ ជាអាជីវកម្ម​ដែលអនុលោមតាមច្បាប់ មានអភិបាលកិច្ចត្រឹមត្រូវ និង​គិតដល់ផលប៉ះពាល់ទៅមុខ…”
ក្នុងឱកាស​នោះដែរ លោក ពក បញ្ញាពេជ្រ អ្នកឯកទេសជាន់ខ្ពស់ កម្មវិធី​សហគ្រិនភាព និង​នវានុវត្តន៍ នៃសហគ្រិនខ្មែរ លើកឡើងថា មានអាជីវកម្មជាច្រើន​ដែល​បង្កើតឡើង​ដោយ​ជនជាតិខ្មែរបានរីកធំធាត់ ប៉ុន្តែដំបូងឡើយ​អាជីវកម្មទាំងនោះសុទ្ធសឹងតែចាប់ផ្តើម​ឡើង​ដោយ​ការ​ធ្វើការផែនការអាជីវកម្មជាមុន ហើយ​ផែនការ​អាជីវកម្ម​ទៀតសោតនៅពេលបច្ចុប្បន្ននេះ គឺមានច្រើនប្រភេទ​ទៅ​តាមអាជីវកម្ម​នីមួយៗ ដូច្នេះទាមទារ​ឱ្យ​អ្នក​ដែលចង់ក្លាយជាសហគ្រិនត្រូវសិក្សា​រៀនសូត្រ​ពីការ​ធ្វើផែនការ​អាជីវកម្ម​ទាំងនោះ។
ក្នុងឱកាស​នោះដែរ លោក បញ្ញាពេជ្រ ក៏បានធ្វើការ​ចែករំលែក​ពី​របៀប​នៃការ​ធ្វើផែនការអាជីវកម្ម​ទៅ​ដល់សិស្សានុសិស្ស​ដែល​កំពុងស្ថិតនៅក្នុងថ្នាក់វិទ្យាល័យ ដើម្បី​បានជាផ្នត់គំនិតអាជីវកម្មសម្រាប់ពួកគេអាចយកទៅអនុវត្ត​មុនពេលបើកអាជីវកម្ម ឬសេវាកម្មណាមួយ​ទៅថ្ងៃអនាគត៕