ការប្រឡងសញ្ញាបត្រមធ្យមសិក្សាទុតិយភូមិ ឬបាក់ឌុប គ្រោងនឹងប្រព្រឹត្តិទៅនៅថ្ងៃទី០៨ ខែតុលា ឆ្នាំ២០២៤ ដើម្បីចូលរួមលើកកម្ពស់ការថែទាំសុខភាព និងសុវត្ថិភាពសម្រាប់គណៈមេប្រយោគ គណៈកម្មការនានា និងបេក្ខជន កំឡុងពេល នៃដំណើរការប្រឡង ក្រសួងអប់រំបានធ្វើការណែនាំដល់អង្គភាពក្រោមឱវាទទាំងអស់ដែលបានកំណត់ និងជ្រើសរើសយកធ្វើជាមណ្ឌលប្រឡង ត្រូវអនុវត្តតាមគោលការណ៍ណែនាំប្រតិបត្តិ។
បើតាមសេចក្ដីណែនាំ ចំពោះគ្រឹះស្ថានសិក្សាដែលយកធ្វើជាមណ្ឌលប្រឡង ត្រូវធ្វើអនាម័យបោសសម្អាតបន្ទប់ អគារ បរិវេណ និងរៀបចំកន្លែងទុកដាក់សំរាមឱ្យបានត្រឹមត្រូវ។ រម្ងាប់មេរោគលើតុ កៅអី ដៃទ្វារ បង្កាន់ដៃ ផ្ទៃរាបបន្ទប់ប្រឡង និងកន្លែងចាប់កាន់ញឹកញាប់។ ពិនិត្យលទ្ធភាពរៀបចំគំនូសគម្លាតសុវត្ថិភាពនៅក្នុងបរិវេណគ្រឹះស្ថានសិក្សា ព្រមទាំងរៀបចំតុកៅអីសម្រាប់បេក្ខជនក្នុងបន្ទប់ប្រឡងនីមួយៗ ដោយរក្សាគម្លាតសុវត្ថិភាពយ៉ាងតិច ១,៥ម៉ែត្រ។ រៀបចំកន្លែងបិទបញ្ជីឈ្មោះបេក្ខជនឱ្យបានច្រើនទីតាំង ដើម្បីរក្សានូវគម្លាតសុវត្ថិភាពសម្រាប់បេក្ខជនមើលឈ្មោះរបស់ខ្លួន។ រៀបចំកន្លែងលាងសម្អាតដៃ និងបង្គន់អនាម័យដោយមានទឹក និងសាប៊ូប្រើប្រាស់ជាប្រចាំ និងពិនិត្យលទ្ធភាពរៀបចំឧបករណ៍ការពាររន្ទះ នៅតាមមណ្ឌលប្រឡងដែលមានហានិភ័យខ្ពស់។
សម្រាប់មុនពេលចូលបន្ទប់ប្រឡង គណៈមេប្រយោគ និងគណៈកម្មការនានា ត្រូវណែនាំឱ្យបេក្ខជនតម្រង់ជួរ អនុវត្តវិធានការសុខាភិបាល និងស្តង់ដាណែនាំប្រតិបត្តិស្តីពីវិធានការសុខភាព និងសុវត្ថិភាពរបស់ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡាឱ្យបានត្រឹមត្រូវជាប្រចាំនៅក្នុងមណ្ឌលសំណេរ។ លើសពីនេះ ប្រើប្រាស់សម្ភារៈចាំបាច់ស្របតាមលក្ខណ:បច្ចេកទេសសុខាភិបាល ក្នុងការបង្ការទប់ស្កាត់ជំងឺឆ្លងរាតត្បាត ឬគ្រោះថ្នាក់ផ្សេងៗ ចំពោះគណៈមេប្រយោគ គណៈកម្មការនានា និងបេក្ខជនដែលមានជំងឺឆ្លងរាតត្បាតឬគ្រោះថ្នាក់ផ្សេងៗ។ ចំពោះក្នុងពេលដំណើរការប្រឡង ត្រូវអនុវត្តការរក្សាអនាម័យឱ្យបានត្រឹមត្រូវ ពិសេសត្រូវលាងសម្អាតដៃរៀងរាល់ពេលសម្រាកឆ្លងវិញ្ញាសា និងចៀសវាងយកដៃប៉ះលើផ្ទៃមុខ។ លើសពីនេះ ណែនាំឱ្យបេក្ខជនគ្រប់គ្រងអារម្មណ៍ឱ្យបាននឹងន និងមានភាពក្លាហាន ករណីមានបញ្ហាមិនស្រួលខ្លួនត្រូវជួបពិគ្រោះយោបល់ជាមួយមន្ត្រីសុខាភិបាលប្រចាំការនៅតាមមណ្ឌលប្រឡង។ ក្រោយដំណើរការប្រឡង អនុវត្តវិធានការសុខាភិបាល និងស្តង់ដាណែនាំប្រតិបត្តិស្តីពីវិធានការសុខភាពនិងសុវត្ថិភាពរបស់ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡាឱ្យបានត្រឹមត្រូវជាប្រចាំនៅក្នុងមណ្ឌលសំណេរ នៅពេលវេចខ្ចប់ ដុំកិច្ចការបេក្ខជនដែលមានជំងឺឆ្លងរាតត្បាតឬគ្រោះថ្នាក់ផ្សេងៗ។
ចំពោះក្នុងពេលដំណើរការប្រឡង ត្រូវអនុវត្តការរក្សាអនាម័យឱ្យបានត្រឹមត្រូវ ពិសេសត្រូវលាងសម្អាតដៃរៀងរាល់ពេលសម្រាកឆ្លងវិញ្ញាសា និងចៀសវាងយកដៃប៉ះលើផ្ទៃមុខ។ លើសពីនេះ ណែនាំឱ្យបេក្ខជនគ្រប់គ្រងអារម្មណ៍ឱ្យបាននឹងន និងមានភាពក្លាហាន ករណីមានបញ្ហាមិនស្រួលខ្លួនត្រូវជួបពិគ្រោះយោបល់ជាមួយមន្ត្រីសុខាភិបាលប្រចាំការនៅតាមមណ្ឌលប្រឡង។
ក្រោយដំណើរការប្រឡង អនុវត្តវិធានការសុខាភិបាល និងស្តង់ដាណែនាំប្រតិបត្តិស្តីពីវិធានការសុខភាពនិងសុវត្ថិភាពរបស់ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡាឱ្យបានត្រឹមត្រូវជាប្រចាំនៅក្នុងមណ្ឌលសំណេរ នៅពេលវេចខ្ចប់ ដុំកិច្ចការបេក្ខជនដែលមានជំងឺឆ្លងរាតត្បាតឬគ្រោះថ្នាក់ផ្សេងៗ៕