សម្តេចធិបតី លើកទឹកចិត្តដល់ប្រជាពលរដ្ឋចូលរួមចិញ្ចឹមត្រី ដើម្បីធានានូវសន្តិសុខស្បៀង និងផ្តល់​នូវ​ប្រូតេអ៊ីន
ក្នុង​ឱកាសចូលរួម​ ទិវាមច្ឆជាតិ លើកទី១៩ នៅ​ទីតាំងបឹងធំ ក្នុងភូមិ​កំពង់សំណាញ់ ឃុំមៀន ស្រុកព្រៃឈរ ខេត្តកំពង់ចាម សម្តេចបរវធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្រ្តី នៃព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា បានធ្វើ​ការ​អំពាវនាវ​ និង​លើកទឹកចិត្ត​ដល់ប្រជាពលរដ្ឋ​គ្រប់រូប សូម​ចូលរួម​ក្នុង​វារី​វប្បកម្ម ទាំងការចិញ្ចឹមត្រី អណ្តើក កង្កែប ។ល។ ដើម្បីធានា​នូវ​សន្តិសុខស្បៀង ក៏​ដូចជាដោះស្រាយ​នូវ​បញ្ហា​កង្ខះ​ប្រូតេអ៊ីន។
សម្តេចធិបតី​មានប្រសាសន៍ថា បច្ចុប្បន្ននេះ ការផ្គង់ផ្គង់ត្រី​ជាលក្ខណៈធម្មជាតិ គឺមិន​អាច​ធានា​បានដូចកាលពី៣០ ឬ៤០ឆ្នាំមុននោះទេ ដោយ​សារ​តែការកើនឡើង​នៃចំនួន​ប្រជាពលរដ្ឋ ការគោករាក់​នៃទន្លេបឹងបួរមួយចំនួន, ដូច្នេះ គឺទាមទារ​ឱ្យ​មានការ​បំពេញ​បន្ថែម​តាមរយៈការ​ជំរុញ​ឱ្យ​មានការ​ចិញ្ចឹមត្រីបន្ថែម។
ការ​ស្រាវជ្រាវ​ជាច្រើន​បាន​បង្ហាញថា ត្រី​ស្ថិត​ក្នុង​ចំណោម​អាហារ​ដែលផ្តល់នូវ​សុខភាពល្អបំផុត ​​​ដោយសារត្រី​ជា​ប្រភេទអាហារ​ដែល​មាន​ប្រូតេអ៊ីន​ខ្ពស់ ជាមួយ​នឹង​កំហាប់​ខ្ពស់នៃ​វីតាមីន A វីតាមីន B12 វីតាមីន C និង វីតាមីន D កាល់ស្យូម ជាតិដែក ស័ង្កសី អាស៊ីត​ខ្លាញ់ សេលេញ៉ូម និង​ប្រូតេអ៊ីន។ បើ​តាម​របាយការណ៍​របស់​ជល​ផល​កម្ពុជា ប្រជាជន​កម្ពុជា​ជាទូទៅម្នាក់ៗ​ហូបត្រីជា​មធ្យម​ក្នុង​បរិមាណ ៣៧,៥ គីឡូក្រាម​ក្នុង​រយៈពេល​មួយ​ឆ្នាំ៕