ភ្នំពេញ- ការចេះសហការគ្នា សាមគ្គីភាព និងការយល់ពីគ្នាទៅវិញទៅមកជាគន្លឹះទទួលបានលទ្ធផលល្អប្រសើរ។ នេះជាការលើកឡើងរបស់ កញ្ញា សយ ស្រីនិច្ច សមាជិកម្នាក់មកពីក្រុមក្រុមជូពីទ័រ ដែលទទួលបានជ័យលាភីលេខ២ ក្នុងកម្មវិធីប្រកួតការជជែកដេញដោលទស្សនៈយុវជន២០២២ ទាក់ទងនឹងសិទ្ធិស្រ្តី និងសេដ្ឋកិច្ចឌីជីថល ប្រធានបទ “បរិយាបន្នហិរញ្ញវត្ថុ គឺជាកត្តាចម្បងក្នុងការពង្រឹងភាពអង់អាចរបស់ស្ត្រី និងលុបបំបាត់គម្លាតយេនឌ័រ ក្នុងសេដ្ឋកិច្ចឌីជីថល”។
កញ្ញា សយ ស្រីនិច្ច បញ្ជាក់បន្ថែមថា ការចូលរួមប្រកួតកម្មវិធីនេះ គឺដើម្បីទទួលបានបទពិសោធន៍ថ្មីៗ ក៏ដូចជាចំណេះដឹងថ្មីៗ និងរៀនពីអ្វីដែលមិនធ្លាប់រៀនពីមុនមក ប៉ុន្តែដោយសារតែការខិតខំប្រឹងប្រែង និងការសាមគ្គីភាពរបស់ក្រុមក៏អាចទទួលបានលទ្ធផលមកដល់វគ្គផ្ដាច់ព្រ័ត្រ។ កញ្ញាបន្តថា អ្វីក៏ដោយជាសមិទ្ធផលមួយដែលយើងខិតខំប្រឹងប្រែងអស់ពីសមត្ថភាពពិតៗ និងពីភាពតស៊ូរបស់យើង នឹងបង្ហាញឱ្យអ្នកដ៏ទៃឃើញថា ពួកយើងពិតជាខ្លាំង ពិតជាអស្ចារ្យ និងពិតជាមានសមត្ថភាពសមដូចសម្ដីដែលបាននិយាយពិតមែន។
កញ្ញា សយ ស្រីនិច្ច ក៏លើកទឹកចិត្តយុវជនទាំងអស់ចូលរួមកម្មវិធីឱ្យបានច្រើន ពីព្រោះកាលណាយើងបានចូលរួមកម្មវិធីច្រើន នោះយើងនឹងទទួលបានបទពិសោធន៍ថ្មីៗ ស្គាល់មនុស្សច្រើន និងមានមិត្តភក្ដិច្រើន។ លើសពីនេះ ការរៀនមិនមែនរៀនតែនៅក្នុងសាលាទេ នៅខាងក្រៅក៏អាចរៀនបាន សំខាន់យើងត្រូវចេះរៀន និងចេះចាប់យកអ្វីដែលថ្មីសម្រាប់ខ្លួនយើង និងប្រើពេលវេលាឱ្យមានតម្លៃក្នុងការអភិវឌ្ឍសមត្ថភាពរបស់យើងពីមួយកម្រិតទៅមួយកម្រិតទៀត។
លោក សួន ពិទូរ ជានិស្សិតឆ្នាំទី២ នៅសាកលវិទ្យាល័យកម្ពុជា ដែលជាសមាជិកក្រុមជូពីទ័រ ក៏បានលើកឡើងដែរថា ក្រុមរបស់ខ្លួនអាចជាប់មកដល់វគ្គផ្ដាច់ព្រ័ត្រនេះ គឺដោយសារការចេះសហការគ្នា សាមគ្គីភាព ការយល់ពីគ្នាទៅវិញទៅមក និងភាពមានទំនួលខុសត្រូវទៅលើការងារក្រុមដែលបែងចែកគ្នាធ្វើរៀងៗខ្លួន បូករួមទាំងការខិតខំប្រឹងប្រែងសិក្សាស្រាវជ្រាវអំពីអ្វីដែលពាក់ព័ន្ធទៅនឹងប្រធានបទផងដែរ។
លោក សួន ពិទូរ
“ខ្ញុំមានអារម្មណ៍ថាសប្បាយចិត្តណាស់ ទោះមិនបានជាប់លេខ១ក៏ខ្ញុំមិនមានការអាក់អន់ចិត្តអីដែរ ព្រោះក្រុមរបស់ខ្ញុំបានខិតខំប្រឹងប្រែងអស់ពីសមត្ថភាព ហើយគោលបំណងចម្បងដែលខ្ញុំចូលរួមក្នុងកម្មវិធីនេះគឺមិនមែនដើម្បីតែចង់ឈ្នះចង់ចាញ់តែម្យ៉ាងនោះទេ គឺខ្ញុំចង់សិក្សារៀនសូត្រ ចង់ទទួលបានចំណេះដឹង និងបទពិសោធន៍ថ្មីៗប៉ុណ្ណោះ”
កញ្ញា ថៃ ស្រីវីន ជានិស្សិតឆ្នាំទី១ នៃវិទ្យាស្ថានសិក្សាអន្តរជាតិ និងគោលនយោបាយសាធារណៈ នៅសាកលវិទ្យាល័យភូមិន្ទភ្នំពេញ វិញនិយាយថា ការប្រកួតនេះមានរយៈពេលបីខែ ចាប់ផ្ដើមដំបូងនាខែកញ្ញា រហូតមកដល់វគ្គបញ្ចប់នាខែតុលា។ កញ្ញាបន្តថា ក្នុងការធ្វើកិច្ចការជាក្រុមគ្មានរឿងទាស់ទែងពាក្យសម្ដីគ្នានោះទេ ព្រោះម្នាក់ៗចេះយោគយល់គ្នា ឱ្យយោបល់គ្នាទៅវិញទៅមក លើកទឹកចិត្តគ្នា ជួយកែតម្រូវចំណុចខ្វះខាតគ្នាទៅវិញទៅមក។ ជាពិសេសថ្ងៃប្រកួតមកដល់ ទោះបីម្នាក់ៗមិនស្រួលខ្លួនយ៉ាងណាក៏ពុះពារទៅជាមួយគ្នា រង់ចាំស្ដាប់លទ្ធផលជាមួយគ្នា ត្រេកអរជាមួយគ្នា ព្រោះទីបញ្ចប់បានសម្រេចបេសកកម្មមួយនេះបានយ៉ាងជោគជ័យ។
កញ្ញា ថៃ ស្រីវីន
“ខ្ញុំទទួលបានចំណេះដឹងច្រើនណាស់ពីកម្មវិធីតស៊ូមតិ បានរៀនសូត្រពីសន្ធិសញ្ញាស្តីពីការលុបបំបាត់រាល់ទម្រង់នៃការរើសអើងប្រឆាំងស្រ្តីភេទ (CEDAW), បានស្គាល់មនុស្សថ្មីៗ, បង្កើតទំនាក់ទំនងល្អៗ, ពង្រីកចំណេះដឹង, ការងារជាក្រុម, ពង្រឹងភាពក្លាហានរបស់ខ្លួនឯង ក៏ដូចជាការយល់ដឹងពីសេដ្ឋកិច្ចឌីជីថលនៅកម្ពុជាផងដែរ”
កញ្ញា ថៃ ស្រីវីន ក៏បានសូមណូមពរដល់យុវជនខ្មែរគ្រប់រូបមិនត្រូវខ្លាចក្នុងការសាកល្បងអ្វីដែលថ្មីៗនោះទេ ត្រូវក្លាហាន មនុស្សគ្រប់រូបមានសមត្ថភាពដូចគ្នា សំខាន់ថា តើយើងដឹង និងចេះប្រើប្រាស់សមត្ថភាពដែលយើងមានដែរទេ? បើយើងមិនហ៊ានសាក មិនដឹងថាវាមានរសជាតិបែបណាទៅ។ “ជឿខ្ញុំ! រសជាតិដែលខ្ញុំបានភ្លក់បន្ទាប់ពីការឡើងតស៊ូមតិ វាជារសជាតិមួយដែលយើងមិនអាចបំភ្លេចបាន តែគ្មានភោជនីយដ្ឋានណាមានលក់រសជាតិបែបហ្នឹងទេ ហើយខ្ញុំបានឱ្យឈ្មោះរសជាតិដែលខ្ញុំបានភ្លក់នោះថា “at least one thing makes me proud”៕