ក្រសួងបរិស្ថាន​បំផុសចលនាដាំបន្លែរក្សាសុខភាព ក្នុង​ស្មារតីជួយ​ជាតិ និង​ការពារទឹកដីកម្ពុជា
ក្នុងស្មារតីស្នេហាជាតិ និងសាមគ្គីភាព មន្រ្តីជំនាញក្រសួងបរិស្ថានតាមតំបន់ក្នុងខេត្ត​ត្បូងឃ្មុំ សៀមរាប កំពង់ស្ពឺ មណ្ឌលគិរី និង​កោះកុង បាន​និង​កំពុងចែករំលែក​ចំណេះដឹង និង​បំផុស​សកម្មភាព​ដាំបន្លែ​បង្ការ នៅ​តាម​សាលា​រៀន វត្តអារាម និងសហគមន៍ ដើម្បី​ផលិតបន្លែ​សុវត្ថិភាព ជួយ​ផ្គត់ផ្គង់គ្រួសារ​ ផ្តល់ស្បៀង​សម្រាប់​សមរភូមិ​ជួរមុខ និងជួយជនភៀសសឹក ក្នុង​តម្រូវ​ការ​ចាំបាច់ណាមួយ។
ឯកឧត្តមបណ្ឌិត អ៊ាង សុផល្លែត រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងបរិស្ថាន មានប្រសាសន៍ថា ក្រសួងបរិស្ថាន បានជំរុញឱ្យមន្រ្តីជំនាញ ចែករំលែកចំណេះដឹងលើការដាំដុះ កូនឈើចម្រុះ និងបន្លែសេរីរាង្គ ជាមួយលោកគ្រូអ្នកគ្រូ សិស្សានុសិស្ស រួមទាំងអាជ្ញាធរមូលដ្ឋាន និងប្រជាពលរដ្ឋនៅតាមសហគមន៍មូលដ្ឋាន។ បើតាម​ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្រ្តី កូនឈើហូបផ្លែ និងបន្លែសេរីរាង្គ គឺអាចដាំដុះងាយបានផល ក្នុងនោះបន្លែដែលមានរយៈពេលខ្លី មានដូចជា ស្ពៃគ្រប់ប្រភេទ ត្រកួន ត្រប់ ជាដើម អាចបម្រើការចាំបាច់ក្នុងជីវភាពប្រចាំថ្ងៃ ជួយលើកកម្ពស់សន្តិសុខស្បៀងគ្រួសារ ជួយបង្កើនចំណូលសម្រាប់ជីវភាព និងជួយដល់ពលរដ្ឋភៀសសឹកផង និងការគាំទ្រវីរកងទ័ពជូរមុខដ៏អង់អាចក្លាហាន ដែលកំពុងឈរជើងការពារទឹកដី ប្រយុទ្ធប្រឆាំងនឹងចោរឈ្លារនពាន នៅតាមបន្ទាត់ព្រំដែនកម្ពុជា-ថៃ។
សូមជំរាបជូនដែរថា ការ​ដាំបន្លែបង្ការតាមសាលារៀន​ ទីវត្តអារាម និង​សហគមន៍​នេះ ក៏​ស្រប​តាមយុទ្ធសាស្រ្តនិងគោនយោបាយ របស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ក្នុងនោះយុទ្ធសាស្រ្តចក្រាវិស័យបរិស្ថាន ដែលក្នុងនោះសសរស្ថម្ភទី២ គឺ«ភាពបៃតង»។ យ៉ាងណា អ្នកចូលរួមបានប្ដេជ្ញា ចូលរួមដាំដុះ និងថែទាំពន្លកបៃតង (កូនឈើនិងបន្លែបង្ការ) ឱ្យ​បានរីលូតលាស់ល្អ ឆ្លើយតមតម្រូវការក្នុងគ្រួសារ និងសង្គមជាតិ ជាពិសេសក្នុងស្មារតីខ្មែរជួយខ្មែរ ខ្មែររួមសាមគ្គីគ្នា ខ្មែរស្រឡាញ់សន្តិភាព៕