ក្រសួងអប់រំ អនុវត្តវិធីសាស្រ្តបង្រៀនថ្មីដោយប្រើប្រាស់ AI ដើម្បីគាំទ្រការរៀន និងបង្រៀនភាសាបារាំង
ខណៈ​បច្ចេកវិទ្យាបញ្ញាសិប្បនិម្មិត (AI) ត្រូវ​បាន​គេមើលឃើញថា មានតួនាទីសំខាន់ក្នុងការ​គាំទ្រ​ដល់​ការ​រៀន និង​បង្រៀន ពេលនេះ ក្រសួងអប់រំ យុវជន​ និងកីឡា បានផ្តើម​អនុវត្តវិធីសាស្រ្តបង្រៀនដោយប្រើប្រាស់បញ្ញាសិប្បនិម្មិត (AI) ដើម្បីគាំទ្រការរៀន និងបង្រៀនភាសាបារាំង។
ក្នុងសិក្ខាសាលាបំប៉នសមត្ថភាពស្តីពី «វិធីសាស្រ្តបង្រៀនដោយប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាឌីជីថលនិងបញ្ញាសិប្បនិម្មិត​ (AI) ដើម្បីកែលម្អគុណភាពការបង្រៀននិងរៀនភាសាបារាំង» កាលពីពេលថ្មីៗនេះ លោកជំទាវ ឃួន វិច្ឆិកា ប្រធានសមាគមសាស្ត្រាចារ្យភាសាបារាំងនៃកម្ពុជា បានមានប្រសាសន៍ថា គ្រូបង្រៀនថ្នាក់ពីរភាសាបារាំង-ខ្មែរ និងគ្រូបង្រៀនមុខវិជ្ជាវិទ្យាសាស្រ្តជាភាសាបារាំង ត្រូវការប្រើប្រាស់ AI ដើម្បីគាំទ្រការរៀន និងបង្រៀន ក៏ដូចជាសម្រាប់ស្រាវជ្រាវ និងស្វ័យសិក្សាផងដែរ។
លោកជំទាវបណ្ឌិត ឃួន វិច្ឆិកា ប្រធានសមាគមសាស្ត្រាចារ្យភាសាបារាំងនៃកម្ពុជា
លោកជំទាវបណ្ឌិត ឃួន វិច្ឆិកា មានប្រសាសន៍ថា វិធីសាស្រ្តបង្រៀនដោយប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាឌីជីថលនិងបញ្ញាសិប្បនិម្មិត​ (AI) នឹងជួយ​គ្រូបង្រៀនភាសាបារាំងអាចចូលរួមលើកកម្ពស់គុណភាពនៃការបង្រៀន និងរៀនភាសាបារាំងនៅទូទាំងប្រទេសផងដែរ។
សិក្ខាសាលាបំប៉នសមត្ថភាពស្តីពី «វិធីសាស្រ្តបង្រៀនដោយប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាឌីជីថលនិងបញ្ញាសិប្បនិម្មិត​ (AI) ដើម្បីកែលម្អគុណភាពការបង្រៀននិងរៀនភាសាបារាំង»
គួរជំរាបជូនថា សិក្ខាសាលា «វិធីសាស្រ្តបង្រៀនដោយប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាឌីជីថលនិងបញ្ញាសិប្បនិម្មិត​ (AI) ដើម្បីកែលម្អគុណភាពការបង្រៀននិងរៀនភាសាបារាំង» មានគោលបំណងដាក់បញ្ចូលវិធីសាស្រ្តបង្រៀនថ្មីៗ ដោយប្រើប្រាស់បច្ចេកវិទ្យាឌីជីថល និងបញ្ញាសិប្បនិម្មិត (AI) ក្នុងនោះ ទី១. លើកទឹកចិត្តគ្រូបង្រៀនភាសាបារាំង និងជាភាសាបារាំង, ទី២. រៀបចំសាលកបត្រគរុកោសល្យ/កិច្ចតែងការបង្រៀនឱ្យកាន់តែប្រសើរ និងទី៣. ធ្វើឱ្យថ្នាក់រៀនភាសាបារាំងឱ្យកាន់តែមានសកម្មភាពសម្បូរបែប និងរស់រវើក។